Další neděle na ostrově (Co s tím?)

Už je tu zase další neděle. Čas tak strašně rychle běží, to je opravdu zarážející. Budím se s nepříjemnou náladou, sice mě dnes děti nechaly spát až do půl deváté, ale mám pocit, že bych potřebovala nejméně ještě tři dny spánku v kuse.

Ofelie už zase buší na ledničku. To dělá vždycky, když má hlad. Janýsek využil mé rozespalosti a bryskně si pustil televizi.

Chci vzít děti na pláž, jenže než se vypravíme, je jedenáct hodin a Ofelie musí okolo půl druhé spát. Stíháme tudíž jenom Faliraki.

Faliraki je malinkatá pláž zhruba 7 minut pěšky od našeho domu. Je to ta nebližší, když nepočítám Baňo Aleko, cože je sice o kousek blíž, ale je to placené koupaliště spravované starým nerudným dědkem. Chodíme tam sem tam odpoledne, když nemáme moc času jít někam dál.

Pokud má člověk nasazené růžové brýle, dalo by se Faliraki popsat jako neskutečně romantické místo, kam turista nezabloudí. Nachází se pod prastarou hradbou, jsou zde drobné kamínky a kostelík ve skále. Okolo právě dozrávají fíky.

Jenže já dnes růžové brýle nemám. Vleču se ve čtyřicetistupňovém horku přes silnici, scházím do Faliraki a připadám si jako v rozvojové zemi. Všude na prašné cestě vedoucí k moři jsou zaparkovaná auta či jejich vraky, na plážičce je několik albánských stařen rozvalujících své mohutné špeky po špinavých ručnících. Sluncem osmahnutá tlustá stařena má vedle hlavy umístěn starý transistorák, ze kterého se line balkánský pop.
Nohou odkopnu pár odpadků a umísťuji na zem rohož. Všímám si nedalekých, doufám, že psích, výkalů, plastových obalů od léků, plastových lahví pohozených všude okolo, ohryzků od jablek, nedopalků z cigaret, kusů drátů, igelitových pytlíků a jiného harabudrí. Jasně, že by sem turista nezabloudil ani náhodou. Co by tu také pohledával.

Voda se zdá být čistá, snažím se tedy zahnat své chmury a ženu děti do vody. V tu chvíli ucítím silný pach žumpy. Nervozně utíkáme z moře, dívám se po ostatních, zda budou také nějak reagovat, ale nic se neděje. Všichni se spokojeně opalují, milenecký pár se uprostřed haldy odpadků spokojeně líbá, na moři plavou matrace, na nichž dovádějí matky s dětmi. Lehce znejistím, pach ustává, snad se mi to opravdu jen zdálo.

Na pláži pozoruji skupinku mladých holek a kluků. Loví mořské ježky a chystají se na ježčí hody. Na ježky mají spoeciální kleště, kteými skořápku rozpůlí a do obou půlek nakapou citron, obsah potom vysajou. Všichni okolo přožívají úplně normální letní den. Jen já jsem nějaká přecitlivělá. Když se ubírám s dětmi nazpět, říkám si, jaká je to škoda, co by se tady dalo všechno změnit a jak by tu bylo krásně. Jenžekdo by to měnil? A mě, jako cizinku, zde za starostku města asi nikdo chtít nebude…

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 reakcí na Další neděle na ostrově (Co s tím?)

 1. buteo napsal:

  Na jih, prosímDíky za návštěvu v norských vzpomínkách. Já nenaříkám, že příbuzní /trvale bydlím sám v Sudetech/nějak nemají zájem. Moje děti i vnoučata milují jižní teplé kraje a já jezdím jenom po severu, maximálně po alpských tallech. Jsem stále v pohodě. Teď mi dělá kulisu BostonPete.com, takový moderní Western country. Na pláži se Ti nedivím. Já zvídavý člověk, ještě za komančů jsem jinam nesměl, tak v Soči špičkový hotel, oplocená pláž s pár nudícími se. Tak jsem přelezl plot mezi vesele dovádějící plně obsazenou pláž. Po chvíli jsem přelezl plot zpět. To mi vloni na Lofoten ani tak nepřišlo aroma sušených tresech hned za rorbu, kde jsem bydlel. Jsme přizpůsobeni po generace do určitého prostředí /co to vlastně poučuji-promiň/. Prostě budeš chodit se svými zákazníky a žádná tragédie se nekoná. Tak uvažuji. Jsem vlk samotář a na cestách se vyspím ve společné ložnici a ne všichni voní, ráno prchnu. Na ty pláži co jsi popsala, bych se asi taky necítil dobře. Já Tě ale potěším. Tady v Českém středohoří je už večer a ráno pěkně chladno, kolem 12 Celsia a někteří už po večerech čudí z komínků. Hezký večer

 2. Anonym napsal:

  Mas depku nebo se jen tak rozhodla si uzit nedeli?

 3. Ostrovanka napsal:

  asi depku z vedra a ze tlejicich odpadku:))

 4. cocka albinka napsal:

  plechovkaMyslím ostrovanko, že asi moc paříš a málo spíš. Potom přicházejí takové depky.Lidé mají rádi Řecko, páč jsou tam lidé otevření a zdají se být bezstarostní a to s sebou nese i obrovský bordel na pláži…nestarají se o přírodu pro budoucí generace, protože žijí dneškem. Ale ruku na srdce, neodhazuješ náhodou plechovky od piva do moře? Protože jsou těžké a nevyplavou, protože prostě obrostou řasami na dně a nikdo je nevidí?

 5. cocka albinka napsal:

  z lodi?….

 6. Ostrovanka napsal:

  Jasne ze parim a protoze se mi nelibi tlejici odpadky na plazi, tak uz jsem zrejme v deliriu. ja taky ziju dneskem, ale dnes a denne me stve se brodit v bordelu.plechovky, to mi vysvetlil kostas-namornik, kdyz se pry roztrhnou, aby klesly ke dnu, neobrostou rasami, aby je nikdo nevidel, ale zrezavi a uplne se rozpadnou. a to je rozdil. nicmene ja je tam nehazim.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *