Volby (a tak dál)

Uběhla už pěkná řádka let od mé poslední účasti ve volbách. Teď jsem se ale zrovna trefila. Už moji kamarádi ze Švýcarska, kteří mě přijeli navštívit do Prahy, abychom oslavili dvacáté výročí našeho přátelství, se podivovali nad extrémní kampaní, která zrovna v Čechách probíhala. Pár projetí tramvají a metrem mi stačilo k tomu, abych měla všech těch „ksichtů“, slibujících mi lepší budoucnost, plné zuby. Jak neslušné si na plakáty dávat heslo, že jsem slušná! I když v Čechách nebydlím, není mi samozřejmě jedno, co se v téhle zemi děje. Pořád si totiž říkám, že když to v Řecku začne být nesnesitelné, mám přinejmenším kam jít&

O volbách ani politice však psát nechci. Spíš o zajímavé kampani, nad kterou jsem se musela trochu zamyslet. Tuhle přišla totiž moje maminka z Holešovické tržnice a přinesla igelitku s oranžovými letáky ČSSD, oranžovými propiskami a knihou jakéhosi politika či rádoby politika, kterou nikdy nikdo nečetl a číst nebude. Propisky byly docela kvalitní, bohužel se z nich ale nedalo smazat jméno nějakého kandidáta, takže se dá používat pouze pro domácí potřebu.

Když jsme nedávno šly s Ofélií do parku, odchytli nás zástupci ODS. Paní nám nadšeně začala skládat do modré igelitky modré letáčky, počítačové hry, muessli tyčinku se záruční lhůtou do voleb, dva balónky nafouknuté heliem a CD s pohádkou Dlouhý, Široký a Bystrozraký ve 24! jazycích. K tomu ještě letáček s kandidátem panem Bratským, který se usmíval jako pravý chlap a doporučoval lidem, co mají uvařit na táboře v kotlíku. Poznamenala jsem, že pokud pan Bratský hovoří 24 jazyky, kterými je namluvena pohádka, jdu jednoznačně volit jeho. Jinak mi totiž smysl tolika jazyků na CD trošku uniká. Paní z kampaně moji poznámku zaslechla, řekla, že pan Bratský sice ne, ale jeho sestra prý hovoří šesti jazyky. (Ta ale bohužel nekandiduje&) Ofélie doma vyplivla nedobrou muessli tyčinku a poslechla pohádku v češtině a řečtině.

A pak se na maminku s Ofélií kdesi u Obory Hvězda vrhli zástupci komunistů. Maminka dostala do ruky dvě propisky s logem KSČM, které nepíšou, dva vyfouklé bílé balónky s třešničkami a dva pytlíčky cukru taktéž s třešničkami. Maminka je doma chtěla vysypat do cukřenky. Pak se ale zamyslela a se slovy – „věř komunistům, kdoví, jestli to není sůl“- si lízla.

Nejsympatičtější mi v tomhle ohledu byla kampaň Zelených, kteří se na rozdíl od ostatních, nesnažili voliče uplácet více či méně lacinými dárky, ale nabízeli dobře srozumitelný volební program a pytlík zeleného čaje.

Docela by mne zajímalo, zda dárky opravdu mohou voliče ovlivnit. Ač bych si to nikdy bývala nemyslela, mě asi ano&

Příspěvek byl publikován v rubrice Ostrovanka cestuje. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

29 reakcí na Volby (a tak dál)

 1. buteo napsal:

  Na mě se nikdo nevrhá
  nemám tužky, nemám propisky a tak píši jenom na blogu a to proti těm všem slibotechnám ulhaným, protože jen co bude po volbách vše jde stranou a dál budou drancovat tuto zem. Jo a zelení pod heslem zachraňte žáby, přidusí další mnoho tisíc severečechů.Pavli, hezké fotky přírody jsou vystaveny na Novoměstské radnici, od špičkových fotografů NG. Hezký pobyt doma a snídej raději kvalitně v bufáči.

 2. Mod. napsal:

  Já jsem se ve čtvrtek zahleděla na bigboard s Petrem Nečasem, bylo na něm cosi jako " Potřebuji Vás pro dokončení reforem! Přijďte 15. a 16.10 volit ODS!"A tak mě napadlo, jestli tam,nechybí kouzelné slovíčko PROSÍM.

 3. Ovečka napsal:

  Já jsem viděla na zastávce nalepený komentář: "Kdyby volby mohly něco změnit, už by je dávno zakázali". V první chvíli mi to přišlo vtipné, po chvíli zamyšlení už ani tak ne. Spíš jsem si řekla- jak trefné, bohužel.

 4. Jobie napsal:

  Volby jsou zrcadlem nás všech
  Volby nic nezmění, dokud se nezmění voliči. To je, bohužel, smutný fakt a nic s tím nenaděláme. Stará generace, která stále volí komunisty, musí vymřít. Naivkové, kteří skočí na špeky socanům, musí vymřít. Prospěcháři, co jim jde jen o korýtka, musí vymřít. PAK se snad něco změní ;-)Mimochodem, ty "dárky" a reklamní letáky snad jde ignorovat a nebrat si je. Nebylo by to smysluplnější, takhle ukázat všem stranám, že o dárky žádný volič nestojí a že to je jen vyhazování peněz? Musel bych se poblít, kdybych měl psát propiskou s nápisem ČSSD nebo KSČM!

 5. L. napsal:

  Jobie, ty by ses mozna poblil, ale je dost tech, kteri ne….hlavne ze to pise a je zadarmo, ne ? 🙂

 6. Portokali napsal:

  Mě dárky neovlivní, protože ty jsou často výplodem různých poradců z agentur, které ideje dané strany třeba ani nesdílejí. Doufám, že co nejmíň lidí hledí na dárky, protože upřímně, kdyby celá ČR volila toho, kdo jim dá guláš zadarmo a pivo za dvě kačky, bylo by to dost smutné. Ale proti braní dárků pro domácí účely samozřejmě nic nemám, takovou propiskou na psaní nákupních seznamů taky nepohrdnu, ale od komunistů jsem si nikdy nic nevzala, toho se štítím.

 7. Ostrovanka napsal:

  buteo: diky za prani a za tip.
  mod: zmenilo by to ale tvoje rozhodnuti nejak?
  ovecka: zajimava myslenka..
  jobie, portokali: jasne, ze jsou darky jen vyhazovanim penez! opravdu nechapu, jak je mozne si myslet, ze budu volit ods, kdyz mi daji pohadku ve 24 jazycich a k tomu pocitacovou hru pro deti. ja darky chapu jednoznacne negativne, tudiz me vlastne oprvadu pomohly k jednodussimu rozhodovani…
  L: proti psani propiskou od komunistu ci kohokoliv nic nemam. doma je propisek vzdycky zoufaly nedostatek, kam jen ty propisky mizi? spis mi prijde vtipne a priznacne, jakou propisku kazda strana dava…

 8. Papaja napsal:

  "Musel bych se poblít, kdybych měl psát propiskou s nápisem ČSSD nebo KSČM!"Tak nějak. Já si kdysi půjčila propisku a bylo tam logo ČSSD, tak jsem se skoro štítila. :DHehe, pohádka v 24 jazycích. To je náhodou aspoň zábavné a pro menšiny super. I když pokud tu někdo žije a volí, tak se asi naučí aspoň trochu česky. 🙂

 9. Portokali napsal:

  Pájo, tak to zas mě dárky ani neodradí, sice mi občas přijdou trapné, ale dávám přednost volebnímu programu. A pohádka ve 24 jazycích je mi pořád sympatičtější než pivo za dvě koruny. A jen tak pro ilustraci, ačkoliv by mi dárek od zelených byl asi taky nejsympatičtější (tak, jak jsi to popsala), tak pak se podívám na jednotlivé osobnosti a jak se chovají a prostě žádný dárek, jakkoliv příjemný, mě nepřesvědčí.

 10. Eliza napsal:

  Naši kluci měli radost, že oba dostali kompas. Alespoň se mi tak podařilo vysvětlit, jim co znamená volební kampaň a proč jsou na každém sloupu nalepený ksichty. Začali mi pak vysvětlovat, že asi ten pán, co visel skoro všude, toho asi moc umět nebude, když se musí tak všude připomínat, aby na něj nikdo nezapomněl.

 11. dewberry napsal:

  Pájo, na ksichty a jejich populistická hesla jsem už byla úplně alergická, doufám, že teď po volbách zmizí co nejdříve. Jinak ty rozdávací kampaně jsem nějak minula, ale u nás na šestce volila do Senátu jakási paní od R. (jméno si nepamatuju, doma ji říkáme Rampepurda), jejíž lidi v pátek ráno na Hradčanský rozdávali croissanty. Ale nedostala se ani do druhého kola voleb.

 12. Wilson napsal:

  To je život.Zdravím rodinku.Volby skončily a život jde dál.Musí.Je mě líto ale Ofélky.Tak kdyby si chtěla opět zamlsat,na Valašsku ji čeká opět dobrá čokoládka.A tu určitě nevyplivne.A že to koťátko zdravím.A co se týká maminky,tak je velice moudrá žena,když nevěřila.Já bych neměl snad ani odvahu si ty pytlíčky od komunistů převzít,aby mě náhodou nevybouchly v ruce.:-)))Všechny zdraví Zdenek

 13. evina napsal:

  Propisky :-)))Já viděla tohle:Děvčátka v tričkách ODS šla po ulici a nabízela propisky. "Pane, vemte si od nás propisku". Pán na žebříku: "Ne, já jsem komunista." :-))

 14. Thassomil napsal:

  Trochu od věci. Také jste si všimli, jak nenávratně mizí v domácnosti propisky a ponožky? Ty mizí ještě jako na potvoru po jednom kuse. Myslím, že to má něco společného s miniaturními černými dírami, nebo s Bermudským trojúhelníkem :-))

 15. Anonym napsal:

  Dobrý den, dávání různých dárků od všech možných stran je blbost. Ve finále tyhle dárečky platíme z našich daní. Plus různé bilbordy a jiné. Máme šetřit tak ať se šetří i v tomhle. Pokud chci někoho volit, nepotřebuju žádný dárek abych se tam objevila. To je můj názor, ale nikomu ho nevnucuju.

 16. M.Amar napsal:

  Ad 15: Jasně, že žádný dárky nejsou potřeba, mě by taky rozhodně propiska nepřiměla k volbě tý či oný strany. Ale podle mě je to jedno, jestli rozdávaj nebo ne, jestli to platíme z daní nebo ne. Protože bych řekla, že jsou tady mnohem větší položky, který platíme z daní než abych řešila, jestli někdo rozdává nebo nerozdává propisky ;-)Nám se ztrácí jak propisky, tak ponožky a dokonce i kávový lžičky, podle mě v tom je buď ta černá díra anebo máme doma trpaslíky, který se tim živí…. Jinak nevim, kam to jde 😀

 17. Dita napsal:

  My měli trpaslíka v pračce, ať jsem tam dala, kolik jsem chtěla ponožek, vždycky jsem vytáhla lichý počet. Až jsem narazila na úžasný malý vynález, speciální kolíčky na ponožky. Když člověk večer sundavá ponožky, kolíčkem je scvakne…s kolíčkem se perou, za kolíček se pár ponožek věší, s kolíčkem se ukládá do šuplíku. Jediný předpoklad je, aby ty ponožky po použití někdo secvaknul. Jo, kdyby nějaká strana nabízela tyhle kolíčky, budu ji volit:-))))

 18. Hana napsal:

  Tak čtu debatu o mizejících ponožkách a lžičkách a říkám si, škoda, že ti trpaslíci nežerou i některé politiky… 🙂 Hana

 19. NULI napsal:

  Patřím k těm cvokům,které volby baví. Navíc od nich očekávám změnu k lepšímu, což je asi hodně naivní :-). Ale dárky i bilboardy mě taky moc nezajímají. Mám ráda, když mi ve schránce přistane list té které strany se jmény a fotografiemi, obzvláště v komunálních volbách. To si s tím pohraji a snažím se "všechny" někam zařadit: znám osobně, znám podle jména, slyšela jsem o něm, netuším … A pak dál, jací jsou, za jakou stranu atd. Po velmi podrobném průzkumu jsem v letošních komunálních volbách nechala svůj hlas propadnout; protože u nás nekandidovali zelení (což by asi byl ještě větší propadák :-), dala jsem hlas KDU-ČSL s nestraníky, protože tam byli lidé, které znám a potkávám se s nimi např. při akcích Diakonie či Hospicu. Nevešli se, měli necelých 5%.

 20. Manželka napsal:

  Já bych….každou volevní kampaň nejradši prospala… 🙁

 21. Čerf napsal:

  Myslím, že dárky neovlivní nikoho, kdo už si něco sám od sebe myslí. Ten už bude dárky posuzovat podle toho, kdo je dává. Bohužel, ve volbách platí hlas toho, kdo si sám nic nemyslí, úplně stejně (fuj, to je ale nekorektní výrok!)Já tedy k volbách chodím rád, i když tentokrát jsem to nestihl, protože jsem odjel na pár dní do Holandska. A já jsem pro změnu tentokrát řešil otázku, do jaké míry je možné některé věci osobně změnit či ovlivnit, protože jsem dostal celkem vážnou nabídku ve volbách kandidovat. Těžká odpověď!

 22. Ostrovanka napsal:

  papaja: no vidis, a me to prislo jako uplne zbytecne vyhazovani penez, ta pohadka v tolika jazycich. i kdyzje fakt, ze se podle toho cast volicu muze naucit treba cinsky…
  portokali: me taky nepresvedci darek, ale letos me u ods asi vazne odradil…
  eliza: hihi. kdo rozdaval kompasy? to jsem vubec nezaregistrovala.
  dewberry: ja vim, u nas na sestce taky:) ramnebornova, pokud se nepletu.
  lucie. ofélie se zrovna naučila číst, takže má vlební kampaň přečtenou celou.
  wilson: zdravime na valassko!
  evina: uf, to je na me nejak slozite:)
  thassomil: presne. a mozna by se vpristich kampanich mohly rozdavat i ponozky. nebo alespon ty kolicky na ne…
  ad 15: taky si myslim, ovsem pak nekdo bude kampan mit a jiny ne, a lide budou volit toho, kdo je videt. to je bohuzel pravda.

 23. Ostrovanka napsal:

  m.amar: kavovy lzicky podle memuzes nechtene vyhodit do kose, kdyz sklizis ze stolu. aponozky vazne nechapu a propisky… ty vetsinou najdu vsechny ve sve kabelce, jak si je tam stradam, aby se neztratily. tuhle jsem jich nasla asi dvacet.
  dita: mas uplnou pravdu, taky doufam.
  hana: na to by sel mozna vymyslet nejaky predvolebni program.
  nuli: bravo! jsi asi nejsvedomitejsi volic, ktereho znam. skvele.
  manzelka: ja vim:(
  cerf: a? jak to vyresis?

 24. Čerf napsal:

  Naštěstí člověk může kandidovat jen v místě trvalého bydliště, což je tam, kde už víc než dva roky trvale nebydlím, i když před tím 15 let ano. Takže se to vyřešilo samo a všichni uznali mou výmluvu, že to se mnou nepůjde. Ale to je pouze organizační překážka (i když jsem právě teď za ni rád), ale není to úplně odpověď na otázky, které mi běžely hlavou a na které jsem zatím nenašel správné odpovědi.

 25. Petruš napsal:

  předvolebních kampanímám plné zuby už asi tolik let, kolik let chodím volit. Ale sojové řezy od TOP 09 byly docela dobré. Kdoví, jestli se na pečení podílelo Makro nebo sám knížepán. Nevím, jestli se letošní kandidáti drží hesla láska a volby procházejí žaludkem… Musíme jen doufat, že jsme si to letos zvolili líp, než loni/předloni/…

 26. chalara napsal:

  Dárečky
  Ahojky, dárečky určitě volby ovlivňují a jak… Když jsem v naší městské části četl volební programy skoro všech stran, zjistil jsem, že mají vlastně všechny program stejný – pokračovat v načaté práci a nalas stejných invest. akcích – co si o tom pomyslet, asi byly se svojí prací všichni spokojeni a není co měnit, jen pokračovat. Ale pozor! našla se vyjímka – strana s velmi komplikovaným názvem, volební program skoro ve všech bodech protiklad, investice zastavit, prozkoumat, byty nepřevádět nájemníkům apod, ale největší šok byl hned pod názvem strany. Největším písmem zde byla věta, že volby budou stejně zmanipulované, poněvadž konkurence stejně jako v minulích volbách vytáhne na jejich hlavního kandidáta pana XY špinavou a smyšlenou kauzu, aby strana nemohla ve volbách uspět.. No co si o tomto myslet – nevím. A ty dárečky? myslím , že volby ovlivňují hlavně dárečky mířené do stran a politických kampaní, velké, štědré a hlavně absolutně neprůhledné….. Ale to je bohužel asi skoro v celém "demokratickém" světě, bohužel u nás je to hodně vidět… Pa a pozdravuj slunce M

 27. monika napsal:

  Me spis desi to, v jakem stavu se nachazi ceska spolecnost, jestlize prijima volebni darky jako pytlicky cukru, sirky ( ty se pry taky kdesi rozdavali), musli tycinky, parky, a dalsi prkotiny. Ono kdyby tyhle darecky nemeli uspech tak jim je priste nidko davat nebude. To je nas charakter az tak LEVNY????

 28. Mod. napsal:

  7.Asi nezměniloo, ale ,ohla bych si pomyslet " Nemáte zač!" 😀

 29. Winnie napsal:

  A výsledek?: Minulý týden mě na gynekologii vyšetřil primátor… omg 😮

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *