Vlastenkou (v cizí zemi)

25. březen je pro Řeky velký den, kdy získali, v roce 1821, konečně svou nezávislost na Turecku, za cenu mnoha životů. Na tento den, který je státním svátkem, jsou právem hrdí a oslavují ho rok co rok jak se sluší a patří.

Někteří ještě dokonce víc, než se sluší a patří. Ve školce se učí protiturecké básničky a řeckou hymnu. Ofélie si už týden hymnu prozpěvuje od rána do večera a když jdeme po ulici, lidé se otáčejí a usmívají a já v jejich tvářích čtu něco jako: „Tedy cizinka a vychovává své dítě k vlastenectví, bravo…“, na což reaguji úsměvem a jsem ráda, že chvilku proti nikomu a ničemu nebojuji.

To samozřejmě netrvá dlouho, protože mě rozčiluje, že se už od pondělka ve škole nacvičují kroky do pátečního průvodu místo učení a ten, kdo v průvodu nepůjde (účast dobrovolná), prostě lelkuje na chodbě.

Už ve čtvrtek je ve škole velká slavnost, protože v den svátku, je volno. Děti, které chtějí předříkat básničku o zlých Turcích, mají možnost, Janýsek však nemá chuť ani říkat básničky, ani chodit v průvodech, ani se dívat na recitující děti, stejně jako další polovina dětí z jeho školy. A tak mají už i ve čtvrtek volno. Děti ve školce z neznámého důvodu končí už v jedenáct, na což se dívám dost nelibě a ptám se, jak to dělají pracující rodiče, když je každou chvilku svátek a končí se tak brzy, vždyť den volna je až druhý den. Ale učitelka mě hned usadí, že takhle to v Řecku je a už bych si konečně měla zvyknout.

Ofélie se ale těší, jak budou zpívat hymnu a prosí mne, abych ji vzala do školky. Oblékne si šatičky s volánky, upraví culíčky, dá sponečku na ofinu a vyrážíme.

S Janýskem, se kterým vlastně posledních 6 let, co je Ofélie na světě, netrávím žádný čas ve dvou, jdu na procházku kolem moře a pak ho zvu na horkou čokoládu. Povídáme si o tom, co ho baví a co ho štve, Janýsek se kažou chvilku zastavuje a dělá stojky, sluníčko svítí a nám je dobře. Potom vyzvedáváme Ofélii, která ma slzy na krajíčku a říká, že ta slavnost byla přiblblá a že hymnu nezpívali, jen se dívali na starší děti, jak říkají básničky. Slíbila jsem jí, že po obědě zazpívá hymnu českým prarodičům na skypu a že jí koupím zmrzku.

V předvečer velkého svátku s dechovou kapelou nacvičujeme naposledy pochody, které budeme na druhý den hrát.

Dnes jsme se probudili do nádherného jarního rána. Děti běží ke kamarádům a já se oblékám do modré uniformy a jdu do průvodu. Venku už jsou davy lidí, zástupy maminek a tatínků, které čekají, až budou okolo procházet jejich děti ve školních uniformách určených jen ke slavnostním příležitostem, které se snaží potom s foťákem a kamerou dohonit a vyloudit na nich úsměv. Jednotlivé školy jdou srovnané do úhledných řád a vedle každé skupiny jde učitelka:“Raz dva, marš! En dýo, en dýo, marš!“ volá polohlasem a děti a studenti, za nimi skauti a představitelé různých spolků, jdou pravá, levá, pravá, levá.

Ještě než nastupují dechové kapely, bavím se s jedním mladým klarinetistou, který se směje, když vidí procházet okolo svoji třídu. Prý tam je nejvíce žáků, kteří mají neomluvené hodiny. Dovídám se novou věc, že v průvodech chodí nejen vlastenci, ale také děti, které mají často průšvihy ve škole a tímto způsobem se z nich vykupují.

A pak už vyrážíme my. Hrajeme několik rychlých vojenských pochodů, děti mávají řeckými vlaječkymi, v oknech visí vlajky dnes skoro všude, a já mám pocit jakési zvláštní hrdosti. Snažím se přemýšlet, z čeho ta hrdost může pramenit. Z vlastenectví asi ne, když Řeckou mojí vlastní není. Anebo je? Že by integrace přece jen pokorčila do další fáze?

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

12 reakcí na Vlastenkou (v cizí zemi)

 1. Edita napsal:

  tak to je síla!moc hezky jsi to popsala…živě si to promítám před očima…:-)) a jen tak mimochodem, moji chlapi by museli pochodovat minimálně půl roku v kuse! :-)) Jen tak na okraj – můj muž právě prochoduje po Turecku…přeji hezký večer do Kerkyry…edita z valach

 2. norika70 napsal:

  No konečne "psaníčko"!!!! Už som sa nevedela dočkať 🙂 pekne napísané…. raz by som si rada pozrela takuto grécku narodnu slavost!!!! asi to nemá spoločne nic s našim komoušovským 1. májom :-))))

 3. buteo napsal:

  Komu ke štěstí stačí při muzice pochodovat v řadě a šiku,ten nepotřebuje mozek, tomu stačí prodloužená mícha. Výjimka udělena předškolním dětem a českým spisovatelkám s rodinou. Tak Ti mě Pavlí napadá, že kdyby v Tvém okolí trvale běželo bez zvláštností, musela by jsi si hanebně vymýšlet jako většina českých novinářů nebo veršovat milostnou poezii. Hezký den

 4. Čerf napsal:

  Na svátek je třeba se dobře a s předstihem připravit, aby nenačichl prací. Výhodou svátku ovšem je, že při něm nemá smysl stávkovat :-).

 5. bubo napsal:

  Ja zase z toho clanku nemam dobry pocit. Ale je mne z toho clanku dost smutno. Lepsi by byl asi fakt 1. maj v Cesku.

 6. Ostrovanka napsal:

  edita: to mi fakt prislo zajimave, jak se clovek muze vykoupit. tak je posli pochodovat sem…
  norika70: divila by ses mozna, ale na prvni pohled to ma spolecneho docela dost. akorat tady to lidi delaji opravdu dobrovolne!
  buteo: taky me to stoji tolik casu neustale sledovat, co se kde deje, abych mela o cem psat. kvuli tomu se snad ucim i na ten saxofon:) koneckoncu je ale neco jineho pochodovat pri muzice a tu muziku spoluvytvaret. tam potrebujes trosku mozku a trosku fyzicke kondice, protoze pochodovat a troubit zaroven je docela zahul….
  cerf: presne!!!!!!!:)))) vidim, ze mas nesmirne pochopeni, ba temer reckou naturu:)
  bubo: ja mam na tebe asi nejaky depresivni vliv! z ceho je ti smutno? tohle jsou vesele svatky, kdy se oslavuje neco vyjimecneho a lide si to nalezite uzivaji. takze opravdu nic smutneho. smutno mi byvalo z prvniho maje.

 7. buteo napsal:

  Pochybil jsem,když jsem se naivně domníval, že mi moji korfští naprosto rozumí. Chtěl jsem vyjádřit nepochopení, že ještě dnes někdo jde dobrovolně v houfu pochodovat. Byly doby, kdy se muselo /třeba 1. květen/ , ale taky se dalo vyhnout. Jinjá je, když tam jde novinář, spisovatelka k čerpání námětů nebo placená muzikantka.comprendes amiguita?

 8. Ostrovanka napsal:

  buteo: neboj, tobe rozumim, i kdyz ti obcas nerozumim. rozumis??:)

 9. buteo napsal:

  Dík, to mi odľahlo

 10. Evina K. napsal:

  Ostrovanko, máš být na co hrdá. Sama na sebe. :-)Ofélie mi připomíná našeho Kryštofa, který byl letos poprvé a asi naposled na Masopustu. Pozoroval pobíhající maškary a znechuceně opakoval: To je pitomost. To je pitomost.

 11. buteo napsal:

  Teď mě ještě napadlo,že bych zkusil psát pomalu a velkými písmeny?

 12. Ostrovanka napsal:

  EvinaK: diky a Krystof je roztomily:)
  buteo: hlavne zretelne a nahlas!!!!!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *