Štědrý večer na ostrově… (…a malé zamyšlení nad tím, co si muzeme závidět)

Štědrý den. Každý o něm mluví a píše a každý se na něj připravuje celý rok. Od svých spolublogerů jsem se dozvěděla jak pečou, uklízejí a co si dávají pod stromeček. Na jedné z německých televizí jsem se zase dozvěděla, že nějaké neuvěřitelně vysoké procento tamní populace neví, proč se vánoce slaví.

Já nepeču ani neuklízím, ale vánoce slavím a vím proč.

Ty letošní byly takové trošku netradiční. V sobotu najednou zavolal Jorgos, Adonisův bývalý kolega ze Soluně, že je na cestě k nám. Čekali jsme ho sice až v úterý, ale jak se později ukázalo, Adonis, který málokdy pořádně poslouchá, co kdo říká, to všechno špatně pochopil, Jorgos měl v úterý odjíždět od nás. Honem jsem přichystala jeho pokoj a po chvilce už dorazil. Jorgos k nám jezdí poslední dobou asi čtyřikrát do roka. Nedávno se rozvedl, má malou dceru, kterou miluje a po které se mu strašně stýská a je hodně sám. Stejně jako jindy, i tentokrát toho moc nenamluvil, prostě dělal všechno s námi, nikdy neodporoval, na nic neřekl svůj názor, až mi ho bylo trošku líto.

Na štědrý den jsem zůstala s Jorgosem a dětmi sama, neboť se Adonis rozhodl, že nemůže vynechat svoji padesátikilometrovou projížďku na kole a při té příležitosti prý nasbírá šneky, které budeme mít k večeři jako předkrm. Já jsem tedy Jorgosovi připravila snídani a zeptala se ho, zda-li se mnou a dětmi chce jít na koledu. Nerozhodně pokrčil rameny, beze slova se oblékl a šel s námi.

Na koledu se tady chodí o stědrém dnu, pak ještě na Silvestra a v předvečer tříkrálový. Děti obcházejí domácnosti a obchody, zpívají dvě takové vánoční odrhovačky a každý jim dá nějaký peníz. Janýsek šel letos poprvé. Nasadil si mikulášskou čepičku a bázlivě nakukoval do obchodů:-můžu vám zazpívat Tichou noc česky?, ptal se vystrašeným hláskem. Všichni po těch dvou odrhovačkách, které slyšeli dnes už tisíckrát, byli zvědaví na něco jiného a tak si poslechli Tichou noc česky a Tichá noc se stala hitem číslo jedna letošního koledování. Asi za hodinu měl Janýsek v kapsičkách snad 80 Eur a tak jsme s Jorgosem oba docela šokovaní tímhle výdělkem usoudili, že tohle by už pro letošní rok stačilo.

Vydali jsem se směrem ke staré benátské pevnosti a ještě dlouho za námi doléhal falešný zpěv koledníků. Ve starém jachtingovém přístavišti nebyl skoro nikdo. Jorgos si hrál s dětmi a já jsem se rozhodla, že se v tak nádherný slunný den musím vykoupat v moři. Voda byla už dost ledová, ale ten pocit svěžesti byl prostě nepřekonatelný. Ve vedlejší taverničce nám nalili ouzo, Janýsek zazpíval ještě jednou Tichá noc krásné slečně servírce a pak jsme se chystali domů.

Adonis mezitím stihnul nasbírat šneky, chytit chobotnici a omlátit ji o skálu /ač to vypadá strašně krutě, bez tohoto aktu by byla chobotnice gumová a nepoživatelná/ a nakoupit na večer.

My s dětmi jsme se odebrali do kostela, kde měl Janýsek přednášet básničku a pak už večer mohl začít. Kolem desáté večer se u nás sešlo pár přátel a všichni společně kroutili hlavami nad Adonisovým štědrovečerním menu:
-pečení šneci na česneku
– krevetová polévka s mlékem
-chobotnice na šalotkách se špagetami.

V noci jsem musela spát s Ofélií, protože se neustále budila kvůli rostoucím zoubkům. Pouštěly jsem si u ní v pokojíčku adventní hudbu a ve mně se probouzely živé vzpomínky z dětství a mládí. Zasněžené Staroměstské náměstí, vánoční koncert v kostele u Martina ve zdi, svařené víno a stánky s ozdobami. Bunda, čepice a šála, chlebíčky, kapr a bramborový salát a to obrovské těšení na dárky pod stromečkem. Najednou jsem si uvědomila, jak strašně daleko jsem od svých blízkých.

Ale i když jsme tak daleko, spojují nás společné vzpomínky a také to, že všichni, ať už s kaprem nebo s chobotnicí, slavíme vánoce ze stejného důvodu. A to je na vánocích to nejdůležitější

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

16 reakcí na Štědrý večer na ostrově… (…a malé zamyšlení nad tím, co si muzeme závidět)

 1. Bára napsal:

  Pajo, máš úplnou pravdu.Kapr nebo chobotnice nebo smažený řízek z prasete, to je vedlejší. Důležití jsou ti lidé kolem nás, ať už jsou daleko a myslíme na ně nebo sedí vedle nás a můžeme je vzít za ruku…

 2. duna napsal:

  Tak to byl krásně strávený Štědrý den. A nejlepší bylo to koupání v moři 😉

 3. buteo napsal:

  Dámy, vy píšete tak hezky, není co dodat

 4. Ostrovanka napsal:

  hmm…akorat jsem to s tim koupanim nejak prehnala a ted jsem pekne nachcipana. patri mi to, otuzile hrdince…:))

 5. sneczech napsal:

  To bylo moc pěkný. Jen (vzhledem k mému nicku) ty šneky moc nechválím 🙂

 6. Terezula napsal:

  Ty to umíš vždycky tak hezky napsat, že je to jak pohádka 🙂

 7. Leni ze Sevilly napsal:

  NADHERNE PISES, vyjadrujes i me pocity a dik za postouchnuti, brzy napisi…

 8. maja napsal:

  pajko, blok je otevrenej!!!

 9. Ostrovanka napsal:

  snecku-sneckum se dari lip na cesneku, nez kdyz je na silnici prejede auto. to je prece lepsi osud, ne?
  terezula, leni -diky, pohadka je jen to, co clovek chce, aby pohadka byla…
  majo, jdu na to.

 10. maja napsal:

  pajo, tak ted by to melo jit!!!

 11. Simka napsal:

  gratuluju, báječně jste si to užili, z nastuzení si nic nedělej, tady chrchlá každej druhej, ale v moři se nekoupal. ještě chvíli takhle piš a skočim do letadla, zkoušky nezkoušky, pa.

 12. buteo napsal:

  Ich habe eine kleine Frage. Na který mail můžu poslat?

 13. Leni ze Sevilly napsal:

  Tak jsem tedy i ja neco sesmolila, me vanoce byly Cesko-Chilske ve Spanelsku;) a ceka me Chilsko-spanelsky Silvestr tamtez…Hezke svatky!

 14. Ostrovanka napsal:

  buteo: muzes na ostrovanskej mail.
  leni, jdu se mrknout
  simco, naskoc do letadla!!

 15. vozíčkářka napsal:

  Těším se na tvé další hezké článečky a přeji moře štěstí, zdraví a lásky…:)

 16. Marie K. napsal:

  Koukam,ze tohle by mi fakt schazelo,takhle si clovek ani neuvedomi,jak je zvykly na ten svuj stereotyp,ikdyz to je jen bramborovy salat.. 🙁 proc to jen nejde skloubit dohromady.. 🙁

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *