Prázdniny, prázdniny…

Řeckým dětem dnes začínají dlouhé, tříměsíční prázdniny. Ale ne všem. Jen těm, které chodí na základku. Ofélie si tedy spokojeně tančí v pokoji a je šťastná, protože dostala vysvědčení, že postoupila do čtvrté třídy a paní učitelka o ní řekla, že je diamant.

Janis, který letos chodí do prvního ročníku na gympl (7.třída) jí tak trochu závidí. Volno už má sice přes tři týdny, ale na gymnáziu je jiný systém. Tomuhle měsíčnímu volnu před tříměsíčními prázdninami se říká zkouškové období. Takže už děti ve třinácti letech mají podobný systém jako dospělí na vysoké škole. Dvakrát týdně docházejí do školy na písemné zkoušky a o zkouškovém období se učí samy doma.

 

Janis si to ale tak trochu spletl s předčasnými prázdninami, protože spí do dvanácti a zbytek dne hraje na flétnu. Když se ho ptám, zda by se neměl něco učit, tvrdí, že všecko výborně umí…

 

Vždycky, když přijde domů z nějaké zkoušky, říká nám, že to dopadlo skvěle, že dostane určitě osmnáctku, možná i dvacítku (nejvyšší počet bodů je dvacet, ale pokud má člověk méně než deset, propadne…nikdo mi není schopen vysvětlit, k čemu je tedy stupnice od nuly do deseti, asi aby se poznalo, zda je dítě menší nebo větší trouba?).

 

Moc se mi nechce věřit, že by tak bezpracně přicházel k dobrým známkám a tak jsem uvažovala, jak může sám sebe tak sebejistě ohodnocovat. Začala jsem ho podezírat, že se akorát chce vyhnout nějakým mým nemístným poznámkám (pro třináctiletého kluka jsou všechny matčiny poznámky nemístné…), a proto tvrdí, že je všecko bezva. A když pak přijde vysvědčení s výsledky z testů a všechno už tak super nebude, bude si muse komentář vyslechnout, ale jen jednou. Takhle by to musel poslouchat po zkoušce a znovu při vyhlášení výsledků. Vlastně jsem na něj docela pyšná, jak dobře to vymyslel.

 

Včera mi vyprávěl, že kdyby ty testy nebyly písemné, určitě by si vedl ve škole mnohem lépe. „Víš, mami, mohl bych trošku víc rozvinout to, co umím a zamluvit to, co neumím…“ Pak mi povídal, že syn ředitele dostal od psychologa papír, že je dyslektik a tak nemusí dělat zkoušky písemně, ale může je dělat ústně. To se Janisovi moc líbí a spolužákovi to tak trochu závidí. Navrhnul, že by se spolužáka zeptal, kde k tomu papíru přišel a co mu dávali za otázky a co na ně odpovídal, a že by zkusil být taktéž dyslektikem. Musela jsem se smát.

 

Ofélii jsem zase v neděli přikázala, ať už si konečně uklidí svůj neskutečný binec v pokoji. Zrovna si četla nějakou knihu, tak jen něco zamručela. Zopakovala jsem trochu hlasitěji svůj požadavek. Tu ke mně Ofélie přišla s obrázkovou Biblí pro děti, kterou zrovna četla a naprosto nevinným pohledem se na mě podívala a řekla: „Mami, ty nevíš, že je neděle? A ty neznáš přikázání?“ A poté mi začala předčítat: „Pamatuj na den odpočinku. Šest dní budeš pracovat a dělat všechnu svou práci, ale sedmý den je dnem odpočinku, zasvěceným Hospodinu, tvému Bohu. Nebudeš dělat žádnou práci – ty, tvůj syn ani tvá dcera…“ Znovu se na mě podívala: „A já jsem tvoje dcera…“ Snažila jsem se jí vysvětlit, že má odpočinek šest dní v týdnu, tak že by aspoň ten sedmý si mohla uklidit, ale o tom nechtěla ani slyšet. Zase jsem prohrála.

 

Když jsme se později procházely spolu večerní Kerkyrou, která byla ten den plná odpadků, protože popeláři se zase bouří, řekla mi tichým hlasem: „Mami, kdyby tady nebylo tolik odpadků, byl by ten náš ostrov ráj na zemi…“

 

Hezké prázdniny!

Příspěvek byl publikován v rubrice Ach ta školka/škola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Prázdniny, prázdniny…

 1. Jenda napsal:

  🙂 koukám, že děti tě začínají mít pěkně na háku! už se na vás všechny moc těším!

 2. Ostrovanka napsal:

  my se taky tesime! na haku uz me maji davno:)

 3. Jana napsal:

  To se maji, tri mesice prazdnin, to tady maji jen sest tydnu, z nichz tri stravi v Cechach, uz aby to bylo 🙂 A ten Ofeliin binec…ted jsem vzala fotak, ze vyfotim Sarcin pokoj, ale normalne bych se propadla hanbou, kdybych to foto publikovala, tak jsem radsi zase rychle zabouchla dvere a sla si udelat kafe. Jojo, slasti a strasti 😀

 4. Lenka napsal:

  Děvčátka, vy opisujete. U nás doma to bylo úplně stejné. Vše stále v poho, ale na konci školního roku malér, za který vždy „mohli učitelé“. V testech za to mohla jediná chyba navíc, jinak by to bylo o stupeň lepší. A nepořádek v pokoji? Nepublikovatelný!
  A dnes? Je mu 23 let. V jeho autě si nesmím kousnout ani do housky, abych mu nenadrobila, ale on svůj pokoj má stále vzhůru nohama a doteď si po sobě neuklidí ani talíř, protože má také maminku „na háku“. A navíc jsem se šťastně dožila důchodu, takže bych vlastně neměla co dělat, kdybych se o něj nestarala.
  Přeji krásné , pohodové prázdniny.

  • Míla napsal:

   Ježiš, nemá můj syn někde „utajenýho bráchu“? Já nejen že si nesmím v jeho autě kousnout do housky, no to vůbec nepřipadá v úvahu, že bych jako s nějakou houskou vstoupila na palubu jeho „plechového dítěte“! Ale ideální by bylo, kdybych si vždycky ještě zula boty!!! Onehdy mi svého miláčka musel půjčit, protože mi moje auto nejelo. Myslím, že trpěl jako zvíře! A u nás je to ještě umocněné pečlivým pořádkem v jeho pokoji! Tam vždycky jen opatrně projdu a ničeho se nedotýkám! Zlaté časy, když tam měl jako malý kluk bordel!!!!! :-)) :-)) Míla.

 5. Buteo napsal:

  Před chvíli, tedy o půl sedmé při snídani jsem vyslechl reportáž na mém rádiu o nabručeném Adonisovi. Líbila se mi i se Ti podařilo zachytit originál zvukového pozadí .
  Jen tak dál a ne až za rok. Toč se děvče a toč, třeba s turistkami z Čech a lidmi v přístavu a s mnichy, jen dej předem vědět nejlépe na fb. Hezké prázdniny.

 6. Míla napsal:

  Také jsem slyšela na Radiožurnálu tu úžasnou reportáž, díky :-)) Duch Korfu na mě dýchl a stýská se mi :-((

 7. Čerf napsal:

  Kdepak, přikázání je třeba ctít. Alespoň v neděli! 🙂

 8. Thassomil napsal:

  Je pondělí ráno a já jsem se konečně dostal k přečtení tvého článku. Nezklamala jsi mne, budu mít hezký celý týden. Děkuji. :-))

 9. Jitka napsal:

  Jé našla jsem váš blog a jsem nadšená Řecko naprosto miluju a to konrétně Krétu ….ráda si vše pročtu všechno o běžném životě mě moc zajímá…:) a na netu toho moc není….

 10. Hanka napsal:

  Ahoj na Krétě jdou děti do školy dnes. Kdy začíná škola u vás?

 11. ostrovanka napsal:

  opravdu? tady az zitra. tedy… doufam, ted jste me docela znejistila:)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *