Na světě jsou poctiví lidé (alespoň Řekové tomu pořád věří…)

Na Korfu přijeli moji známí. Předem poslali zálohu za ubytování, tak, jak si to přál majitel krásných apartmánů, a zbytek měli doplatit na místě.

Projezdili ostrov křížem krážem, navštívili mě ve městě, stihli jsme společnou večeři i několik drinků a pak se rozloučili. V sobotu odletěli.

Dnes jsem dostala tento email: Pavlo, na Korfu to bylo bezva, ale nikdo nás nepřišel skásnout za ubytování. Máme poslat ty peníze tobě?? Přátelé.

Nevěřila jsem vlastním očím. Napsala jsem hned email majiteli apartmánů /jeden z mála, který vůbec vlastní počítač a ví o existenci světa internetu/.: Hektore, ty nechceš za ubytování zaplatit? Psali mi moji známí, že jim nikdo neřekl o peníze…

Okamžitě přišla odpověď: Neboj, mám věci pod kontrolou, skásnu je než odjedou. Hektor.

Zakroutila jsem hlavou a odepsala: Hektore, ti lidé už odletěli před dvěma dny!! Máš docela kliku, že to jsou moji známí a ještě k tomu poctiví!!!!!

Během 5 vteřin přišla další odpověď: No dobrá, taky se mohli zeptat, než odjeli, kde mají zaplatit. Ale já mám dobrou zkušenost s lidmi. Každý mi vždycky peníze zaplatil nebo poslal na účet. Akorát se teď soudím s jednou Řekyní o 13 000 eur. Ta si odbydlela dva měsíce v luxusní vile a pak zdrhla bez zaplacení…

Klikám na odpověď a píšu pár slov: To máš štěstí. To tě vyšlo docela levně. S tímhle přístupem už by ses taky mohl soudit o 1 300 000 eur!! Tak trochu ti závidím tvůj dokonalý svět. Až dostanu peníze, pošlu ti je. P

V duchu pořád ještě kroutím hlavou a říkám si, že řecká laxnost prostě nezná mezí…

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Na světě jsou poctiví lidé (alespoň Řekové tomu pořád věří…)

 1. Gimly napsal:

  Další věc proč je mít rád. Klid pohoda ono se to nějak vyřeší a nejlépe samo. Sice je to dvousečné, ale občas milé.

 2. Mod. napsal:

  pájo asi není Řek, jako Řek:-)), já si před 2ma lety zaplatila k ubytování i klimatizaci na celou dobu pobytu,ale majitelka aprtmánů mi ji nechtěla spustit, dokud nezaplatím a vysvětlovalo se mi to poměrně těžce, protože se tvářila, že už někdy zaslechla, že něco jako němčina nebo angličtina existuje, ale neví, co to přesně je:))

 3. edith napsal:

  no ale to je nádherně vidět, že řekové jsou prostě věřící!:-) a určitě hektor nemá žaludeční vředy a je v naprostém klidu…:-) a to je fajn..a je fajn, že jsou i lidé, ktří si za svými závazky stojí…:-) mám taky ráda čistý stůl..:-) hezký den do kerkyry z uplakaného deštivého valašska a vše nejlepší k tvému dnešnímu svátku tady v čechách Pájo! Edita a spol.

 4. Kharmina napsal:

  Hlavne, ze mel veci pod kontrolou 😀

 5. sauvignon napsal:

  viděno odsud, je to i úlevné

 6. NULI napsal:

  Tak to je příběhjak z jiného světa! U nás se platí i za něco, co člověk neměl nebo nechtěl (jsem roztrpčená, známá prohrála soud – odstěhovala se z nájemního bytu v září před pár lety, odevzdala proti podpisu klíče a všechny „měry“, paní majitelka hned zadala byt k pronajmutí realitce, ale ta sehnala někoho na bydlení až v prosinci, vše zdokladováno – ale po možná roční době paní majitelka žádala doplatit ty 3 měsíce, kdy byl byt neobsazený) a protože ty podpisy majitelky na „předávacím“ formuláři nebyly uznány za dohodu, holt Lucka soud projela)…

 7. LADA napsal:

  Milá Pájo,taky Vám přeji vše nej k svátku. Kéž by se dali věci takhle řešit v klidu u nás v Čechách.:-)

 8. Portokali napsal:

  My jsme měli přesně opačný problém. Na baru se nám partička známých Řeků najedla za 250 Euro, jejich „vedoucí“ zaplatil 200 a řekl mi „To je dobrý…“

 9. Jája napsal:

  Tento námět mě zaujal a mohu něco dodat ze svých zkušeností na Korfu a Krétě. Několikrát se mně stalo, že zapomenuté doklady , peníze, fotoaparáty, notebooky se vždy vrátily majiteli, kterého nálezce třeba iniciativně vyhledal. Já samotná jsem několikrát na Krétě nechala klíče v sedadle skútru a odjela si klidně na celý den. Vždy jsem našla vše v pořádku. Řekové se začnou chovat nedůvěřivě, až po opakovaných nepříjemných zkušenostech s některými taky C.K., které posílají klienty aniž by poslali peníze a doplatili dluh třeba až z předloňska. Na Korfu jednou pověšené plavky a boty před dveřmi v noci posbírali Albánci, ale to je tak vše co se přihodilo. Řekové nezůstali nikdy nic dlužni a někdy jejich velkorysost také nechápu. Já sama po delším pobytu v Řecku se musím vždy adaptovat na normální středoevropské poměry , zamykat, nedůvěřovat a dávat si bedlivě na věci pozor. Lidé jsou však na celém světě různí.

 10. Martina napsal:

  Pájo, ráda bych Ti poslala mail.Včera jsem ho poslala na ostrovanka@seznam.cz Bohužel se mi vrátil. Nevím, jestli mám správnou adresu. Dík.

 11. Zuzka napsal:

  Řecká a asi jakákoliv středomořská laxnost mě jakožto celkem důslednou a zásadovou osobu spíš dohání k šílenství 🙂

 12. Ostrovanka napsal:

  gimly: sem tam trosku riziko…
  mod: obcas se i rekove chovaji jako vetsina populace tehle planety, ja vim:(
  edith: ja vlastne nevim, jestli to obdivuju nebo jen kroutim hlavou. jedna vec je jista, ze zije v zavidenihodnem klidu. dokud ho nekdo neobere…
  kharmi: presne:)
  sauvignon: taky to tak beru. ale ja sama bych na tohle jednani nemela dost pevne nervy.
  nuli: prohrala? tak to je teda sila:(
  lada: diky!!!
  portokali: fakt? a kde to bylo? a jak to dopadlo?
  jaja: ano, mam podobne zkusenosti. ale ne vzdycky je holt vsechno tak idealni
  martina: posilalas na spatnou. muj mail je ostrovanka@bloguje.cz , kdyby to neslo, muzes do vzkazu tady na blogu, vlevo nahore.
  zuzka: me nekdy taky., tohle mi prislo ale docela roztomile.

 13. Portokali napsal:

  Pájo, bylo to na Thassosu a nedopadlo to vlastně nijak. Každou neděli se doslova nažrali a zaplatili míň. Majitel je nechal, nechtěl se hádat. Tam vlastně každý každého zná a tak nějak v zájmu zachování pokojných stavů…já bych si to ale líbit nenechala.

 14. Jája napsal:

  I krádež může někdy potěšit.Dnes jsem navštívila jedno větší knihkupectví v Brně a zeptala jsem se na knihu Příběhy z olivového ostrova. Slečna začala hledat v počítači… a pak jsem se dozvěděla, že jedna kniha je již zamluvená a tu poslední, která ještě zbyla, někdo dokonce ukradl. Žádanou knihu ještě dobjednají.

 15. sedmi napsal:

  tam bych se se svým přístupem hodila 😀

 16. Ostrovanka napsal:

  portokali: zvlastni, ja uz bych je priste asi nenechala. ale vlastne nevim…
  jaja: tak to me fakt pobavilo!!!! moji knizku nekdo ukradl? kdyby mi ten nebozak napsal, ze ji tak strasne chce a opravdu, ale opravdu si ji nemuze dovolit, tak bych mu ji snad poslala sama…
  sedmi: to kazdopadne:)

 17. Portokali napsal:

  Pavlo, to víš, já jako zaměstnanec jsem tam nemohla dělat šéfovi „ostudu“ a chtít po těch lidech doplatit. Určitě sama dobře víš, jací jsou někteří Řekové flegmouši, šéf o tom věděl a neřešil to.BRŇÁCI POZOR! po mém dnešním nájezdu na knihkupectví Barvič a Novotný na Masarykové tam zbývá už jen jedna Pavlina knížka!

 18. Jirka napsal:

  Tak při pročítání téhle zkušenosti se směji a vzpomněl jsem si na zážitek starý asi 3 týdny… Betině ( ubytovala nás starší paní ve Vassiliki na Lefkádě) jsem se ptal, kdy jí mám donést peníza za naše 2 pokoje /můj a kolegy/) A ona pořád s úspěvem, že to má čas, že nikam nespěchá…Nedalo mi to a za 4 dny za ní šel nahoru do patra do jejího bytu s penězi a notebookem(abych jí ukázal fotky odkud jsme). Výsledkem toho bylo to, že jsem přišel zpět až asi za 1,5 hodiny s dobrou náladou, protože Betina mě usadila u sebe doma, nalila Ouzo ( mám ho rád…a nezůstalo jen u jedné sklenky) a vykládali jsme si… A taky jsem jí KONEČNĚ dal ty peníze za ubytování. A ona pořád s úsměvem, že to mělo čas….

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *