Do Řecka na dovolenou? Rozhodně ano!

regaly

„Prosím vás, ztratili jsme mobil, a když na něj voláme, někdo ho vždycky zvedne, ale nemůžeme se s ním domluvit. Mohla byste tam zavolat?“ prosili mě nedávno jedni moji klienti. Zavolala jsem tedy na dané číslo a odpověděl nějaký číšník z kavárny na náměstí, že telefon našel a že si pro něj mohu přijít. Věc tak obvyklá v Řecku, ale tak nečekaná pro českého návštěvníka. Měla jsem radost, že telefon mohu v pořádku předat a cítila jsem hrdost, že žiju mezi Řeky.

Večer toho dne jsem pak byla na letišti, a když jsem odjížděla, našla jsem vedle svého skútru pohozený dotykový telefon. Vzala jsem ho do ruky a s úlevou zjistila, že není zaheslovaný. Vytočila jsem poslední volané číslo, které zvedl jakýsi pán, který řekl, že za pět minut přijede. Za chvilku u mě zastavila rodinka se dvěma malými dětmi a vřele mi děkovali. Vlastně si ten den navzájem pomohli úplně cizí lidé, ale já jsem se cítila, jakoby někdo odměnil mě. Hezký pocit, který mě bavil.

 

A tak jsem na druhý den vzala starého Řeka, který stopoval na severu ostrova, do jeho vesničky. Stopující Korfany člověk téměř nepotká. Já je beru vždycky, když nějaké náhodou vidím. Pánovi jsem udělala velkou službu, protože bylo něco okolo třetí poledne, slunce nesnesitelně pálilo a na silnicích nebyl skoro žádný provoz, takže by se asi ještě načekal.

 

Vyprávěl mi, že dnes stopoval ze středu ostrova na sever a vzala ho prý nějaká česká delegátka. To mě zaujalo, tak jsem se na ni trošku vyptávala a zjistila, že se jedná o kolegyni Marcelu. Když slyšel, že jsem také Češka, měl radost a řekl, že je vidět, že Češky jsou skvělé ženy, v čemž jsem mu dala za pravdu a rozloučila se s ním.

 

Pak jsem zavolala Marcele: „Ty často vozíš řecké starce autem?“ Marcela nechápala, tak jen chvilku něco koktala do telefonu, až jsem se začala smát a odvyprávěla jí celou historku. Potvrdila, že stejného pána vezla z Dukades do sever a řekly jsme si, že se budeme navzájem informovat o případných svezených stopařích.

 

Napadlo mě, že kdyby každý den udělal každý člověk na světě jeden dobrý skutek pro někoho jiného, svět by byl mnohem příjemnějším místem k životu.

 

A teď z jiného soudku. Hodně lidí mi píše a volá, zda se má bát jet do Řecka. Tak v tuto chvíli to na Korfu vypadá tak, že je tu k mání úplně vše a nebýt toho, že turistům neustále chodí smsky z domova, zda tu mají co jíst, vůbec by si nevšimli, že se něco děje. Je smutné, jak česká média číří poplašné zprávy. Před pár dny mi volala nějaká cizí paní, že našla můj telefon na internteu a že má jet s dětmi druhý den na Korfu, ale hrozně se bojí a uvažuje, že to zruší. Z nejmenované české televize mě prosili o kontakt na nějakého člověka v Řecku, který je tu bez cestovky. Prý všichni lidé v cestovním ruchu trvdí, že je všechno v pořádku, tak chtějí mluvit s někým jiným. „A co vlastně tedy chcete slyšet, když je opravdu všechno v pořádku?“ zajímalo mě….

 

Že je vše, tak jak má, hlásí i kolegové a kolegyně z dalších míst v Řecku. Takže není třeba se strachovat. Všeho je dostatek, bankomaty prozatím vydávají peníze (ale je lepší si vzít hotovost pro jistotu- ne v jiné měně než v eurech), hotely nemají problémy s nedostatkem jídla, regály v supermarketech jsou plné. Prostě všechno funguje tak, jak to v Řecku funogalo vždycky. A pokud to nefunguje, tak to není zaviněno krizí, ale tím, že některé věci v Řecku fungují prostě po řecku 🙂

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká krize. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

55 reakcí na Do Řecka na dovolenou? Rozhodně ano!

 1. Čerf napsal:

  Někdy mi připadne, že spousta Čechů podvědomě baží po špatných zprávách. Když se řekne, že je něco v pořádku, cloumají takovými lidmi pochybnosti: „To asi nejspíš nesmějí říct pravdu, zeptám se někde jinde“. A ptají se tak dlouho, dokud na nějakou špatnou zprávu nenarazí, což je ubezpečí, že celý svět je prolezlý lží, protože všech předchozích 165 dotazovných museli být lháři! 🙂

  • Josef napsal:

   Češi jsou tak vychovaní. 10let pracuju ve školství, kde se aktivně aplikují hesla jako:
   – Slibem nezarmoutíš.
   – Líp už bylo.
   – Je krize.
   Pozitivní zprávy jsou ojedinělé, nebo to jsou nesplněné sliby, nebo je vedou uživatelé návykových látek. Lidé pak čekají, že pozitivní zpráva je předzvěstí něčeho daleko horšího. O to víc mě potěší, když najdu u nás človíčka, kterého nezasáhla ta naše trudnomyslnost.
   Plánujeme výlet do Řecka a moc se těším, jak na chvíli uteču. 🙂 A nejen na to. 😉
   Zdavím všechny!

 2. Ivana napsal:

  Však my taky za 14 zabalíme kufry a tradá směr naše milované Řecko :-). A už se moc těšíme – na moře, slunce, souvlaki, retsinu, ouzo, tzatziki, zmrzlinu, všechny domorodce, pohodu a klídek …..

  Γεια Σου Ελλάδα

 3. Pavla napsal:

  Bohužel Češi si nechají narvat do hlavy hrozný věci. Asi jsou opravdu rádi za špatné zprávy. Bohužel moje zkušenost – v září mělo odletět 17 lidí na jeden ostrov a co myslíte, poletíme jen čtyři, ostatní to zrušili !! Komu není rady, tomu není pomoci!!

   • Handa napsal:

    Proč mají někteří lidé tendence tak zevšeobecňovat? Můžeme Řekům ještě věřit? Češi baží po špatných zprávách. Řekové jsou líní. Češi jsou… tak by se dalo pokračovat dále a dále. V mém okolí nikdo zájezd do Řecka nezrušil, tak můžu říct, hurá… patřím k národu, co nebaží po špatných zprávách :o)… Vrátila jsem se ze Zante a platební karta mi moc k užitku nebyla, ale jsem zvyklá cestovat do zemí, kde je tato věcička úplně zbytečná :o), tak jsem byla v pohodě. V Řecku bylo nádherně a všem přeji, co se tam chystají, ať se jim dovolená povede. Krásnou dovolenou přeji i těm, co si Řecko zrušili a jedou do jiné destinace… Prostě, ať všem vyjdou jejich dovolené podle představ… A jsem šťastná, že Češi jsou tak úžasný, pozitivní a přející národ :o). Dobrým skutkům zdar!

 4. Jarda napsal:

  …však je na co se do Řecka těšit, před 10 dny jsme se vrátili z jižní Kréty a dovolená byla super, naprosto bezproblémová, Řecko jako vždy krásné, Řekové milí a vstřícní…v obchodech vše, co člověk potřebuje, žádný nedostatek zboží a jídla v hotelu…naprosto všechno v pořádku, prostě Řecko jako vždy a všude…jistě poletíme zase, možná už na podzim…není se čeho a koho bát !!!

 5. Katka napsal:

  My jsme v patek přiletěli ze Samosu a opravdu nic z toho co předvádějí a píší Britska a česka media se tam neděje..
  Možná jsou nějaký problémy spojené s krizí v Aténách ale na ostrovech si to dle mého názoru nemohou dovolit..
  Ať už se to týka krize nebo uprchlíků.

 6. Simona napsal:

  Naše dovolené jsme už trávili na různých místech na světě, Řecko jsme zatím nenavštívili.
  Myslím, že je načase to napravit. Odlétáme 14.9. na Korfu 🙂
  Po pravdě, hlavně nás dostaly knížky paní Smetanové.
  Při jejich čtení jsme měli pocit, že si povídáme s kámoškou u kafíčka. Díky za to.

 7. Katka Stepanova napsal:

  Pavli, mela jsi jim dat moje cislo…S cestovkou nejezdim uz léta a pekne bych to tem siricum poplasnych zpráv dala sežrat. Hrůza 🙂

 8. Hmm napsal:

  Takže neplatí, že výběr z bankomatu je jen max. 60 EUR? To je všechno v pohodě?

 9. Hmm napsal:

  A co u doktora, mají ještě nějaké léky v nemocnicích?

 10. Eva napsal:

  Nemyslim si, ze je to o ceske povaze, ale bohuzel o mediich. Ceska media prejimaji zpravy z tech svetovych. Proc, maji-li vsude vlastni zpravodajce? Je to pohodlnejsi, levnejsi? Rekne-li se BBC, clovek by veril, ze pujde o overene a zarucene objektivni informace, Britove sami veri, ze BBC je tim nejlepsim a neobjektivnejsim zpravodajstvim na svete. A vidite, neni to tak. Jsem rada, ze na reckych ostrovech je vse pri starem. Mam Recko rada, Reku si vazim a drzim jim palce.

 11. Pavla napsal:

  V rámci podpory řecké ekonomiky poletím letos už podruhé na Korfu na dovolenou.. a to v září..
  Už léta nejezdím s cestovkou, ale soukromě na „chalupu k moři “

  Pavla Perivoli

  • Káča napsal:

   Jo jo, máme v plánu přesně to samé. V červnu jsme byli na 12 dní, v září doufáme, že to vyjde alespoň na týden. Akorát, že s cestovkou. . . Ale možná, že se k „chalupaření“ časem dopracujeme taky 🙂

   • Pavla napsal:

    Káčo kam jezdíte ??? do kterého “ kouta“ korfu ?

   • Káča napsal:

    Na severozápad – prvně 2x Ag. Stefanos a poslední tři roky Ag. Georgios. Prostě jsme se do toho kousku zeměkoule asi doživotně zamilovali, někam jinam už ani nechceme 🙂

    • ostrovanka napsal:

     super!!!

    • Pavla napsal:

     Jé a já budu kousíček odtud – pokračování Tvé pláže – je tam taverna Santa Barbara..
     Budu tam od 11.-21.9.2015, určitě půjdeme i do sv.Jury na dobré jídlo do Malibu
     Jestli chceš ozvi se :vitalades@seznam.cz
     Pavla Perivoli

     • ostrovanka napsal:

      kaca ale bude na SZ, to je na druhem konci ostrova:) ta jmena jsou proste porad stejna…

     • Pavla napsal:

      Jo díky za upozornění … chybička se vloudila 🙂

 12. karla napsal:

  tak nevím, Kréta kousek od Lybie…Kos kousek od Turecka, to samý Lesbos…

 13. Alex napsal:

  Já jsem se díval na BBC, jinak si toho média vážim, ale v reportážích těžce nedělali rozdíl mezi tím co „Je“ a čeho se lidí „obávají“. Zašli třeba za nějakým prodavačem nejdražších pánví v Řecku, nějaký Rockwell nebo co…ted jsem našel link na ten obchod, je to rockwell tečka a pak řecká doména, jeden deep frying pan za 116 Euro…takový krám by byl v praze prázdný furt. A teď reportáž“lidi mají hluboko do kapsy, jestli to takhle pujde dál, musíme zavřít. Ale spontánně ten majitel (který prý prodává už třetí generaci) neřekl klíčovoé slovo. Tak reportérka na to: And, so are you worried? odpověď: yes….I am worried:)

  • ostrovanka napsal:

   klasika. nicmene samozrejme obchodnici maji strach, jak by nemeli, kdyz kazdym dnem zavira spousta podniku, protoze nemohou utahnout tak vysoke dane. doufejme, ze se zeme zase brzy vzpamatuje.

 14. Aleš napsal:

  Taky jezdíme do „soukroma“ bez cestovky. Na konci srpna se chystáme opět na 14 dní do Paleokastritsy – už poosmé na stejné místo.
  Dobrovolně se hlásím ČT po polovině září jako člověk přes cestovku nejezdící :-).

 15. Zuzana napsal:

  Dobrý den, Pavlo, jezdím do Řecka teprve pět let, ačkoli tu zem miluju od svých deseti, kdy jsem si poprvé přečetla Staré řecké báje a pověsti a měla jsem dojem, že jsem tam už někdy musela žít 🙂 a z mého přátelství s Katkou z Pargy, která je také provdána za Řeka, vznikla řada článků i blogů, které jsou, co se obsahu týče, hodně podobné těm Vašim zde i ve Vašich báječných knihách. Můj dnešní příspěvek do Deník E15:
  http://nazory.euro.e15.cz/…/nas-clovek-v-parze-rekove-nejso…

 16. Vladimíra Buřvalová napsal:

  Milá ostrovanko, dnes jsme se vrátili z dovolené na Korfu – Acharavi. Byli jsme tam pošesté za sebou a někteří lidé se diví, že nás to tam pořád baví, a baví .. Je tam totiž úžasné moře, výborné jídlo a pohoda. Lidé jsou milí a přátelští, určitě mají v dnešní době starosti, ale nepřipouštějí si je, udělají si siestu, dají frappé, mimochodem výborné, a jedou dál. Vaše knížky mám všechny a tu novou si co nejdřív koupím. Vlastně díky Vaší první knížce, jsme si Korfu tak zamilovali a láska trvá dál .. Takže klidné léto a Tuchrony pary .. snad je to dobře. Zase za rok. Zdraví, Řeckomilka Vlaďka. p.s. a Korfu také nádherně voní ..

 17. vlasta napsal:

  ahoj všem,
  minulý týden jsme se vrátili z Korfu, byli jsme tam 10 dní sami bez cestovky. Naprosto super, byli jsme v Řecku po několikáté a nepoznali jsme moc žádnou změnu. Až na bohužel skoro prázdný kemp..:( Měli jsme s sebou dost velkou hotovost, ale kemp a trajekt klidně šly zaplatit kartou. I benzín. A k těm lékům. Syn dostal zánět středního ucha – lékař i večer přijel naprosto bez problémů na Medical Centrum,prohlédl,
  předepsal léky – to vše za 10 euro! a léků v lékárně opravdu dost 🙂
  Takže všichni hurá do Řecka – je tam pořád stejně krásně.

 18. RomanaM. napsal:

  Také my jedeme na Korfu , letos podruhé. A od začátku té hysterie kolem jsem v sobě neměla smítko strachu. Spíš jsem se musela naučit „vhodně“ odpovídat na otázky typu..a to se tam nebojíte? 🙂 Z odpovědí klidných, vysvětlujících, jsem pomalu přešla k odpovědi,že vlastně letos ještě nevíme, a nakonec jsem přešla k odpovědím, že si stačí přečíst i jiné noviny než Blesk, koukat na jiné zprávy než jen na naše a přečíst si diskuze lidí, co tam byli, jsou a pojedou 🙂 A byl klid. My letos jedeme tedy poprvé „bez cestovky“ 🙂 , a vlastně nyní už odpočítávám poslední dny před odletem. A jak jsem pro Řecko vzplála před 8-mi lety, věřím, že mu budu nakloněna dále. A hlavně mu přeju, aby pořád stáo za to , aby tam tisíce lidí chtělo trávit své dovolenkové dny.

  • ostrovanka napsal:

   tak at se vam dovolena vydari!

   • Káča napsal:

    Taky už, hodně pomaličku, odpočítáváme, letos již podruhé ( a doufáme, že nám do toho nic nevleze. . .) Vybrali jsme tentokrát domeček v Sidari na sympaticky odlehlém místě :-). A taky proto, že ze Sidari by mělo být lodní spojení na Ericussu, což je poslední Othonský ostrůvek, kde jsme ještě nebyli. Ale chceme letět až na přelomu září a října a tak mě napadá, jestli ten lodní spoj bude ještě v provozu?
    Předem moc díky za info!
    Zdravím z příšerně rozpálené Prahy, kde by fakt už stálo za to, zavést po obědě siestu!!!!

 19. Simona napsal:

  Dobrý den, moc prosím o info o cenách na Korfu.
  Tady v Čechách se stále mluví o dramatickém nárůstu cen, hlavně potravin a pohonných hmot. Letíme na Korfu v polovině září a pochopitelně si chceme půjčit autíčko a trochu se po ostrově porozhlédnout. Děkuji. Simona
  PS: poslední Vaše knížka jde v naší rodině z ruky do ruky a díky ní jsme zjistili, že naše média (asi nejen naše) jsou hlavně bulvár a ne objektivní zpravodajství.

 20. jan napsal:

  dobry den
  vas blog je super a proto bych mel jednu otazku.18teho letime na korfu na dovolenou,jak je to a pocasim?je to stale na koupani? dekuji za odpoved

 21. ostrovanka napsal:

  diky! nevim, jak bude 18.9., ale zatim je krasne a na koupani je to porad. treba ja se koupu i v zime:)) ale ted ma more asi 27 stupnu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *