Daně, daně, daně (v Řecku)

Obyvatelé Řecka jsou doslova zahlceni novými daněmi. Léta, kdy to s daněmi nebylo tak horké, jsou, zdá se, nenávratně pryč. Stát vymýšlí nové a nové mechanismy, jak zdanit své občany a ti zase vymýšlejí nové a nové triky, jak se daním vyhnout. Začíná (nebo spíše pokračuje) docela slušný chaos.

Aby řecká vláda dosáhla na další půjčku od EU, byla nucena začít ždímat peníze, kde se dá. A tak po klasickém zdanění vymyslela ještě daň solidarity, což je určitá částka z již zaplacených daní. Tohle se samozřejmě nelíbilo nikomu, ale většina lidí si povzdychla, co naděláme, a daň zaplatila.

Pak ale přišla další facka. Nová extra daň z nemovitosti. Celé Řecko je rozděleno na zóny a podle těchto zón se platí daně. A protože Řekové jsou na jednom z předních míst ve světě, co se vlastnictví nemovitostí týče, mají teď opravdu co platit.

Celý nový systém daně z nemovitosti postrádá (dle mého názoru) logiku. Daň se platí za metr čtvereční a dle uvedené zóny. K tomu všemu se daň neplatí zvlášť, ale přijde každému na účtu za elektřinu. Takže kdo nezaplatí všechno společně, tomu hrozí odpojení proudu… A kdo by si řekl, že si proud vyrobí sám, tomu časem zkonfiskují nemovitost.

Nejdříve nastala mezi lidmi panika, která časem přerostla v neřízený vztek. Nejen, že lidé zjišťovali, že jim přišly účty na nesprávné částky, ale mnoho lidí začalo naříkat, že daň prostě nemohou zaplatit, protože nemají práci a tudíž nemají z čeho.

V praxi to vypadá zhruba takto: člověk, který má nemovitost někde v méně lukrativní části Řecka, platí 3 eura za m2. Nemovitosti v „lepších“ oblastech se pak daní až deseti eury za metr. My bydlíme přímo proti kostelu patrona ostrova, který z naší ulice udělal tak populární místo, že jsme zdaněni tou nejvyšší taxou.

Nedává to moc smysl, protože člověk ze svého bydliště nemá žádný výdělek, tak je nejasné, proč má platit vyšší daň. Smysl by snad dávalo, kdyby tam byly obchody, protože je jasné, že v centru města obchod vydělá víc než na periferii.

Takhle stojí některé nádherné nové vily na méně zdaněných místech a naopak barabizny na těch nejdražších. Domy z druhé strany kostela mají poloviční taxu a my, kdybychom měli nahlášenou adresu z opačné strany našeho domu, kde máme zadní vchod, platili bychom také polovinu. Takhle jsou prostě ale zóny rozdělené.

Někteří lidé šli a zaplatili hned. Pak se ale začaly ozývat hlasy, že to je vlastně nedomyšlené a v systému je spousta chyb. Bylo tedy rozhodnuto, že lidé, kteří byli v září nezaměstnaní (co chudáci ti, kteří v září ještě zaměstnání měli, teď ho však už nemají..), jsou invalidní nebo mají příjmy nižší než 15 tisíc eur ročně, platí jen sníženou daň půl eura za metr.

Začaly se formovat skupiny lidí, které odmítají zaplatit vůbec. Chtějí zaplatit elektřinu, ale ne daň na stejném účtu uvedenou.

Před úřady se tvoří fronty těch, kteří nemohou či nechtějí zaplatit. Nedávno televize natočila starého pána, který přišel s ovcí a slepicí, protože prý žádné peníze nemá, tak zaplatí v naturáliích.

Úředníci dumají, jak to půjde dál. Evropská Unie prohlásila, že tenhle systém je protiprávní a je to vydírání lidí. Energetická společnost, na jejíchž účtech se daně objevily, prohlásila, že lidem vypínat proud nebude. Že nejdříve má zaplatit vláda své dluhy. Některá ministerstva mají totiž několikamilionový dluh za nezaplacenou elektřinu. Stát se tedy rozhodl, že ponechá lidem trošku více času, místo za čtyřicet dní po nezaplacení jim vypne proud až za osmdesát dní.

Budou se také muset ustanovit tříčlenné komise, které budou prověřovat, jestli lidé, kteří se prohlašují za nemajetné, opravdu nemají prostředky na zaplacení. V Řecku ale i ti nemajetní většinou vlastní své bydlení.

A tak je to tady s každým novým zákonem a usnesením. Ti, co zaplatili, pláčou, protože svoje peníze už nikdy neuvidí a ti, co nezaplatili, vyčkávají, co bude a doufají, že se jim podaří téhle přinejmenším pofidérní dani nějak vyhnout či ji alespoň snížit na minimum.

Vzpomněla jsem si na příhodu, kterou mi vyprávěla maminka, když vzala moje děti letos v létě na křesťanský tábor v Bělči. Pan farář diskutoval s dětmi o tom, co si představují pod největším neštěstím, které může člověka potkat. Některé děti se hlásily a vykřikovaly, že největším neštěstím by byla smrt jejich rodičů, jiné zase, kdyby jim shořel dům, další, kdyby někdo vážně onemocněl. Jen náš Janýsek seděl zadumaný. „A co ty, Jani? Co považuješ za největší neštěstí?“ ptal se pan farář zvědavě malého chlapce. Malý Řek se na něj podíval bezelstnýma očkama a řekl: „Největším neštěstím je placení daní…“

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

42 reakcí na Daně, daně, daně (v Řecku)

 1. idol napsal:

  Kdo je na tom hůře?Velmi zajímavé osobní zkušenosti z Řecka, o kterém z našich médií víme pouze to, že je zadlužené a že se tam běžní občané měli a ještě mají lépe než u nás! Popisované daně z pozemků vypadají úplně debilně, avšak může to být pouze dojem, že náš chemik Kalousek – ministr financí, vymýšlí k našemu okrádání lumpárny chytřejší. Třeba plošné zvýšení DPH a cen. Zdaleka nepokládám za jisté, že Řekové jsou oproti nám na tom hůře. Zdravím! 🙂

 2. Mod, napsal:

  Tady u nás se ale taky platí daně z nemovitostí podle místa a lukrativnosti, tedy údajné. Za poslední 2 roky se mi zvýšila daň u Vltavy ze 4 tisíc na cca 11 tisíc a to říkají, že se má zvýšit ještě cca o 100-200%, přitom v té naší lukrativní části stále platí až do konce roku 2012 regulace nájmů!Solidarní daně platím,e taky, stovku každý měsíc, všichni na povodně, je všakpravda, že u nás se ani jedna platba neváže na elektřinu:o)

 3. idol napsal:

  Pravdu díš! /to MoD/… samozřejmě, že u nás platíme nehorázně zvýšené daně za pozemky také! Na to Chemik samozřejmě nezapomněl. Z hlediska státu /efektivity vybírání daní/ spojování těchto daní s elektřinou ale vůbec není hloupé. Možná to shora jmenovaný dareba u nás také zavede!

 4. Mod. napsal:

  P.S. Samozřejmě platíme daně z nemovitostí i u Labe, zde to vůbec nechápu, protože tady není žádná oblužnost, vodu máme z vlastní studny, plynofikace tu není, ani chodníky, odpad musíme vozit až ke komunikaci, nikdo nám neudržuje cestu ani odklízením sněhu, ani sekáním trávy. Prostě já platím daň ze stavební parcely, zahrady a jakési půdy a Filip z luk :o)

 5. Ostrovanka napsal:

  idol, mod: jasne, dane z nemovitosti se plati vsude v evrope. tohle je ale jeste extra dan. extra extra. a ta je takhle rozdenena na zony a pripojena k uctu za elektrinu, aby bylo cim vydirat…

 6. idol napsal:

  Ostrovance a MoD: Děvčata, pls, už o dalších daňových lumpárnách raději nic nepište. Náš dareba na MF si toho všimne, nebo mu to někdo donese a máme dále "vylepšené daně a nejen z pozemků" u nás!

 7. Mod. napsal:

  pájo tak asi bychom to musely porovnat podle celkové výše té daně, ale jinak jak sem předeslala, tady se má daň z nemovitostí zvyšovat podle lokality, teda podle zón.Nevím jak to máte u vás s elektřinou, tu musí platit majitel objektu? u nás ne, u nás ten, kdo si odběr přihlásí.

 8. elif napsal:

  vždyť ještě v předminulém článku jste se pohoršovala nad tím, jak nedůsledný stát je Řecko coby rodič.., a když jste se konečně dočkala vytouženého utahování opasků, tak najednou píšete, že přišla další facka??hm, "Evropská Unie prohlásila, že tenhle systém je protiprávní a je to vydírání lidí." ..a nebyla to snad eu, jež utahování opasků v Řecku nařídila??

 9. Ostrovanka napsal:

  mod: zjistim.
  elif; ja se celkem nepohorsuji nad nicim, jen pisu, co vidim, slysim, platim. pro recky lid a platce dani v recku to facka je. ano, EU navrhla skrty, ale nemely by byt protipravni… nemely by tedy byt vazany dane na ucet za elektrinu a kdo nezaplati dan, tomu odpoji proud…

 10. Mod. napsal:

  Nevím pájo, myslím, že každý prostě použije nástroje podle možností, tady když nezaplatíš byť jen tisíc korun pokuty, zablokuje ti exekutor celý majetek, případně dokonce i ten co neptaří tobě, ale příbnuzným, takže se fakticky může stát, že nemáš z čeho zaplatit elektřinu a tu ti pak odpojej.No fakt nevím, možná to referendum navrhovaný bývalým premiérem nebylo tak úplně od věci, Řekové se prostě měli vyjádřit, jestli chtějí být i za cenů drastických opatření v eurozóně, nebo ne. Jasné je, že lepší už to v Řecku na dlouhá desetiletí asi nebude.Pokud jde o ty daně, platili jsme tedy do předloňska 4.600,-, momentálně je to od roku 2010 9.020,- Kč a říkají, že podle měst a zón to má být o 100-200% víc, což znamená v našem případě minimálně 18.040,- v horším víc, v tom snad nejhorším o dalších 9 tisíc víc. Když si představíš, že bych dlužila na dani 30 tisíc, samozřejmě mi krom jiného zablokují i účet v bance, takže bych na tu elektřinu fakt neměla.

 11. Jobie napsal:

  ŘEKOVÉ, nic neplaťte! On to za vás někdo zaplatí!Já bych doporučoval Řekům, aby NIC dobrovolně neplatili, aby se bránili jakýmkoli novým poplatkům, aby si hráli na chudé a chodili s kozou nebo se slepicemi na úřad a vykládali tam poudačky, že peníze nemají.Však oni ty jejich dluhy za ně zaplatí ostatní země, třeba Slovensko, které si na to půjčí a dopřejí Řekům věčnou pohodu a lenošení pod slunečníkem u kafíčka nebo ouza s výhledem na moře, nebo přímo na jachtě, která bude vozit po moři ty vydřiduchy turisty :-))

 12. Mod. napsal:

  11. Bohužel nic není tak jednoduché a všechno souvisí se vším.

 13. L. napsal:

  achjo….pajo, mela bys taky napsat clanek o tech Recich, kteri netravi dny povalovanim se s ouzem nebo kafickem ….tahle predstava se zda dost prevlada….

 14. Ostrovanka napsal:

  mod: to mas pravdu. akorat tady uz se dan z nemovitosti letos platila a tahle je extra. takze kdyz bydlis v byte 100m, zaplatis nove 300-1000 eur. diky za pohled z ceska, o tech zonach jsem treba vubec nevedela.
  jobie: urcite existuje v recku spousta lidi, ktera se chce placeni vyhnout /stejne jako v cechach nespecha nikdo, aby dobrovolne zaplatil dane/, ale mnozi lide opravdu nemaji temer nic. tady nejde tolik o to, jestli platit ci neplatit, ale spis o to, jak nesmyslny a neustale menici se system vlada porad zrizuje.vezmi si, ze zaplatis a nakonec se to zmeni, nebo zjistis, zes mohla platit desetkrat mene. o to jde asi nejvic. nebo to spis je podstata meho prispevku.a prave-nic neni tak uplne jednoduche, jak se zda.
  L; musim se nechat inspirovat:) ja pisu hlavne o tom, co zrovna prozivam nebo vidim ci slysim. nemam v umyslu ani recko hanit, ale ani hajit. nic neni cerne nebo bile. ani u nas, ani v recku.

 15. idol napsal:

  ad 14)Pájo – Ostrovanko! Píšeš dobře. Jseš tady jedna z nejlepších! Nenech se odradit dementy papouškující klausofilní čecháčkovské hlouposti proti Řekům a Řecku a Bruselu! Nesouhlasit s daněmi, natož nemravnými, je zcela normální! Zdravím! 🙂

 16. Mod. napsal:

  No počkej, 300-1000 euro za byt? to pak ale není daň z nemovitosti, ale daň z přepychu nebo jak to nazvat, daň z nemovitosti se přece vztahuje na vlastníka a ne na uživatele bytu.

 17. Ostrovanka napsal:

  idol: 🙂 tez zdravim.
  mod: vzdyt pisu, ze recko je na jednom z prednich mist v evrope, co se vlastnictvi bytu tyce. jasne, ze dan plati vlastnici a ne uzivatel bytu, pokud neni vlastnikem. ale v recku vlastni nejakou nemovitost opravdu velka vetsina lidi. maji proste svoje bydleni.

 18. Mod. napsal:

  No vidíš a to je další věc, tady je to tak, že když žádáš třeba o jakékoliv dávky v hmotné nouzi, musíš vyplnit papír a uvést všechno co vlastníš, pak ti řeknou, že to můžeš prodat, když nemáš z čeho žít.

 19. Jobie napsal:

  ad [14]: Ostrovanko, já chápu, že někteří lidé nemají v Řecku peníze a stát se je nyní snaží škubat, příp. se snaží oškubat každého i třeba nesmyslnými předpisy a novými zákony. Na druhou stranu, kolik let platilo v Řecku, že daně se prostě neplatí? Předevčírem jsem slyšel nějakého experta, který měl přesná čísla, že třeba skoro nikdo ze soukromníků neplatí daně (tuším, že to bylo skoro 90% všech, co neplatí), že většina se daním vyhýbá mnoho let.Opravdu to má Eurozóna sponzorovat? To je ten problém, co musí každý nezávislý pozorovatel vidět a teď bez ohledu na několik chudáků, kteří si žili nad poměry a najednou mají platit daně 😉

 20. Jobie napsal:

  ad [15]: Idole, plně souhlasím, že Ostrovanka píše skvěle a je to jedna z nejlepších bloggerek na českém internetu. To je bez diskuze!Proto se také neboj, že by se nechala odradit nějakými rýpavými komentáři a jestli tak ten můj vyzněl, tak se omlouvám. Také nemám rád klausofilní hlouposti."Nesouhlasit s daněmi, natož nemravnými", ALE NENÍ zcela normální! Vzhledem k tomu, jak si Řekové posledních pár let užívali na dluh, by se měli spíše zamyslet a svou situaci brát trochu vážněji! Zatím to vypadá, že si dělají ze zbytku EU spíše legraci 😉

 21. thanasis7 napsal:

  ja bych se rad jeste vyjadril ke skole, pisu to sem, abyste si toho mohla vsimnout. ja sem prosel normalnim ceskym skolskym systemem,a ted jsem na recke univerzite a chtel bych vas trosku uklidnit. nase zakladka byla v praze a dokonce si to rikalo "detasovane pracoviste UK"/Univerzity Karlovy, a byl tam hlavne duraz na jazyky.myslite si, ze si neco ze zakladky vyjma matiky a gramatiky cj pamatuju? NEmyslite si, ze kdybych byl na ZS o rok ci dva mene, nedostal bych se na univerzitu? NE, dostal bych se..a ted to hlavni: myslite, ze ceske skolstvi je dobre? NEproc neni ceske skolstvi dobre? ja vam to klidne reknu, na zakladce nas ucili zejmena MLCET" a hlavne moc NEOTRAVOVAT. Na gymplu se to moc nezmenilo, zato jsme se biflovali obrovske spektrum predmetu do nesmyslnych detailu. byli jsme tak nuceni cinit pod bicem zcela vyhorelych osobnosti horekujici nad nuznym platem.k cemu to vedlo? k zaostavani, protoze cesky student neumi pracovat s informacemi. ma jich hrozne moc, a pak je proste akorat tak "vyblije". NEHODNOTIM technicke skoly, to si fakt netroufam, tam jsem nikdy nesmeroval, ale o zbytku vam mohu s klidem prohlasit, ze cely cesky skolsky system je absolutne prestarle cosi, co odkazuje hluboko do 19.stoleti rakousko-uherske monarchie.mezi vybrane vlastnosti na kterych se to porad stavi je – pokora, strach, biflovani, potlaceni pripadnych individualit a strasne zbytecne obrovsky nefunkcni ucebni zaber. nefunkcni proto, ze je strasne neaktualni a nedulezity. (ten zaber je tak obrovsky, ze nektere znalosti z predmetu jako biologie klesly de facto k nule)co nas neucily – hledat informace, kde je hledat, ptat se, byt hladovy po vedeni. vite jaky je na prvni pohled rozdil mezi ceskym a reckym studentem VS? cesky mlci a diskuze ktere mame jsou opravdu oslavou trapnosti okamziku. Recky student je ambiciozni a jde do toho a zepta kdyz nevi a pohadaj se tam. z tech lidi jsou osobnosti. je to videt na prvni pohled.Zaver: nezatracujte tam ty skoly tak moc. v Cesku by vasemu synovi hrozila prumernost a sed. ne kazdej ji je zasazen, nekdo se umi ubranit, ale nekoho to holt pohlti, a pak je z nej zcela zbytecne apaticky clovek, jenom protoze mu nekdo kdysi rikaval, aby se hlavne moc neptal. tak to vidim ja.na zaver akorat jedinou vec. ze zakladky jsem si odnesl jen jedinou vec – kamarady. tot vse,P.S,:nekde v diskuzi zaznelo, kterak se nekdo s ditetem vratil do cech a ucitelka mu dala kour za to ze je pozadu. moje odpoved: do 15let budou schopni deti v obou skolskych systemech delat vsechny zakladni veci. no mozna se to probira pozdejc, ale ja si myslim ze to je uplne jedno.

 22. Ostrovanka napsal:

  mod: jo, ja vim. tady jsou trosku jina meritka na nemajetnost. jenze tady je uplne jiny system. nemuzes prodat treba byt, abys mohla zaplatit dan z nemovitosti, to nedava smysl. ale chapu, co tim myslis.
  jobie: ono zalezi na tom, na ktere strasne se zrovna nachazis. kdyz jsme ten, co to vlastne prostrednictvim EU plati, celkem logicky te to stve. kdyz ale bys mel skvele tele misto ve statni sprave a nikdo te nemohl vyhodit, uzival sis zivota a z niceho nic lup- prijdes o praci, jsi juz moc starej na hledani nove prace, takze jsi nezamestnany a mas zaplatit xxx za neco, na co proste nemas, je to tezke. ti lide nevedeli, ze se to zmeni. oni si brali pujcky, protoze meli smlouvu, ktera nesla zrusit, staly plat, dalsi a dalsi vyhody. ted jim zbyla jen pujcka a oci pro plac. takze ja mam tak nejak pochopeni pro obe strany.jinak ja jsem otevrena jakekoliv diskuzi, jako rypani to neberu. a dekuji…
  thanasis: castecne s tebou souhlasim, ja treba nemam na ceskou zakladku zadne pozitivni vzpominky, ale je fakt, ze to bylo v dobe hlubokeho socialismu. to, co pises o ceske skole, se tyka presne tady nasi recke skoly. kdo se pta, je zatracovan. hlavne byt zticha a moc se neprojevovat. kdyz rikas, ze to v cesku neni moc dobre, neznamena to, ze je to tim padem v recku lepsi. nechci odsuzovat vsechny recke skoly, ale na tehle nasi, at se snazim, jak se snazim, krome toho, ze ji mame 5 minut od domu, nic moc dobreho nevidim.kazdopadne ale tvuj postreh je zajimavy. precti si diskuzi pod clankem http://www.cesivrecku.cz/a-jak-se-krize-dotyka-vas/ a uvidis, jak hodnoti ceske matky v recku skolstvi a jakou maji nostalgii po ceskych skolach. je mi jasne, ze ale clovek se vzdycky diva trosku ruzovymi brylemi na to, co zrovna nema. realita je pak jina.dik za nazor.

 23. Mod. napsal:

  Teoreticky tady taky nemůžeš prodat byt, když dlužíš daň z nemovitosti, protože už máš ten byt obstavený exekutorem, ten ho prodá za tebe:o))

 24. zden42 napsal:

  Na tyto stránky chodím často a velmi se mi líbí. Dosud jsem tady nikdy nepsal, ale k této diskusi bych rád něco málo poznamenal. Jezdím poměrně často na Krétu, kde jsem si našel velmi dobré přátele. Jsou to lidé, kteří se živí vlastníma rukama a mají malou firmu na výrobu nábytku. Vím proto jak intenzívně musí pracovat, aby si žili, na naše poměry, velmi slušně. A toto je myslím platné pro všechny soukromníky. Opačný pól tvoří lidé zaměstnaní ve státní správě, kde jim do nedávna obrazně řečeno létali pečení holubi – co holubi, husy to byly, do úst. A tady je podle mně jádro současných problémů. Vláda ve snaze zalíbit se lidem nastavila tyto velkorysé podmínky, přestože každému soudnému člověku muselo být jasné, že tento stav nevydrží na věky. A dluhy, které tímto nadělala jednou bude muset splatit. Jistě, je příjemné brát výhody plnými hrstmi a žít stylem po mně potopa, ale když příjde na to začít splácet, je to najednou nemravné? Tady cítím trochu rozpor. Určitě jsou v poplatcích excesy při kterých se člověk rozzuří, ale nic to nemění na faktu, že na Řecko musí doplácet jiní, kteří tento stav nezavinili. Nic to nemění na mé lásce k Řecku a na jeho ekonomiku budu dále přispívat svými návštěvami tam. Obávám se ale že toto mu moc nepomůže.

 25. Mára napsal:

  Jo jeden z problémů Řecka je zřejmě v nedůslednosti při výběru daní. V ČR se finančák s malým živnostníkama(na velké firmy to bohužel neplatí) nemaže. Nezaplatíš – přijde ti mastné penále – nezaplatíš znovu – máš exekuci. Samozřejmě nepočítám, že má člověk jistou kontrolu účetnictví a jak známo FÚ si vždy něco dokáže najít. Tedy místo důsledného vybírání stávajících daní v Řecku vymýšlejí nové a ty zase mění. Na to pak doplácí a to doslova ti co platí jak mají. Svým způsobem se pak ani nedivím, že se to pokouší vybrat takvýmto nešťastným způsobem navázaným na elektřinu, když to nejsou schopni vybrat normálně. My však máme také svoje starosti – příští rok nás čeká zvýšení nižší sazby DPH(další pak zase)a o zvýšení daně z nemovitosti tu psala už MOD. Nemluvě o cenách energiích, které se snad co čtvrt roku zvyšují o 5%(škoda, že tu nemáme teplo jako v Řecko). Naše vláda jede bohužel pouze cestou zvyšování daní místo cestou šetření ve státním sektoru a předražených zakázkách a, že jde o miliardy.

 26. Mára napsal:

  to thanasis: Nemůžu s Vámi bohužel souhlasit, protože mi to přijde jako paušalizování. Neříkám, že někteří učetelé takový nebyli, ale měl jsem i také, kteří s námi otevřeně diskutovali(i když to bylo spíše až na střední). Nicméně uznávám, že někteří učtitelé žádali jen to biflování a autoritu si vynucovali řvaním. Moje přítelkyně je učitelka – má vystudovanou pedagogiku a věřte, že účí děti úplně jinak a u dětí má přirozenou autoritu – nepotřebuje na ně křičet. Používá moderní interaktviní tabule a děti se učí zábavnou formou. Často mi, ale vypráví o nekvalifikovaných starších kolegyních, které jen na děti řvou a děti nic moc nenaučí. S novýma technologiema neumí, ale ani nemají moc snahu se něco nového učit.

 27. Elvíra napsal:

  Milá ostrovanko, je mně líto, ale Řecko se už zachránit nedá.Čeká se jen na volby ve Francii, popřípadě Německu.Aby Řecko mohlo splatit/splácet dluhy, muselo by každý rok generovat přebytek 25% HDP….a nemá z čeho.Nemá ani na provoz státu….

 28. mila.kahi napsal:

  Také to Thanasis: mluvíte mi z duše (viz můj příspěvek k tématu škola). Bohužel ani fakulta strojní v Praze se nevymyká. Diskuze se příliš nepřipouští, biflují se nepotřebné věci, atd. Potřebujeme odborníky v technických oborech? Ano! Proto jim studium na technické škole co nejvíce otrávíme. M.

 29. Ostrovanka napsal:

  mod: ten system je proste dost jiny. proberem u vodky a prasecku:)
  zden42: ano, tak to opravdu je, jak pises, ale…statni zamestnanci samozrejme bez komentare. na tom se shodneme asi vsichni vcetne reku, kteri nejsou statnimi zamestnanci.soukromnici ale zase platili nizke nebo skoro zadne dane, protoze tady proste nebyl system, ktery by je k tomu prinutil.mas pravdu, kazdemu soudnemu cloveku by muselo dojit, ze to takhle nejde vecne. jenze kdybys v te situaci byl ty nebo ja, asi bychom take soudnost hodili za hlavu… jeden soudny clovek to nezmenil a ze by lide vysli do ulic a protestovali proti hloupe nastavenym vyhodam, neni moc v lidske povaze.jsem rada, zes na recko nezanevrel. tvoje nasvtevy jiste ekonomice pomohou, kdyz se k tobe pridaji i jini!
  mara: ano, neduslednost a spatny system. tady se donedavna treba vubec nevydavaly uctenky. i kdyz je pravda, ze me na podzim v jedne prazske hospode dost prekvapilo, ze jsem misto uctu dostala klasicky listecek, kam se zapisuji piva, pak par cmaranic a dole castka. jako uctenka z pokladny to nevypadalo, takze vlastne nevim, jak je ten system nastaveny u nas. tady uz jsou treba uctenky z pokladny povinne.
  elvira: hm….:( mozna, ze nakonec vsechno spatne k necemu dobre?

 30. Mára napsal:

  Pajo vydat daňový doklad je u nás taky povinnost. Nicméně velice často se člověk setká s tím, že se ho někdo zeptá jestli chce doklad nebo ne. Je jasné, že když řeknu ne, tak si to dotyčný nedá do nákladů. Nicméně já to zase dostanu např. o DPH levněji, takže např. v pneuservisu jsem na to kývnul. Jsou, ale i poctivci – třeba tuhle nám chtěla dát paní doklad na 30Kč za stříhání drápků naší kočce:-). Pro malé živnostníky mám, ale pochopení, protože u nás platí dovjí metr, že po malých se různé insutuce vozí a na velké si netroufnou – respektive měli by s tím více práce. Navíc tyto velké firmy mají své právníky a daňové poradce. I u nás to má svoje rezervy, ale asi né tak velké jako v Řecku. U nás si spíš lidi daně snižují, ale nejde být pravidelně ve ztrátě a nic neodvést. Zase po tomto je člověk adept na kontrolu z FÚ.

 31. Ostrovanka napsal:

  mara: na reckou situaci me napadl takovy rym: daně, daně a co za ně??:)

 32. Odrodilec napsal:

  Dobrý den,
  nevíte zda se platila mimořádná daň ENFIA i za menší pozemek – zemědělskou půdu (olivový sad) bez jakékoliv stavby a to mimo město?
  Děkuji

  • ostrovanka napsal:

   dobry den,

   platila tenkrat nebo plati ted? ono se to totiz porad meni. ted se plati.

   • Odrodilec napsal:

    Platila tehdy? Myslím pouze mimořádné daně. Já tedy myslel, že se platila 2012 a pak se to prodloužilo na 2013. Jinak jsem si všiml, že kdysi se daně z malých pozemků neplatily a teď ano. Ale to nebyly mimořádné daně.

    • ostrovanka napsal:

     hm… to si netroufnu rict, protoze to nevim. ale mel by vam to rict kazdy ucetni, ktery se podiva do zakonu a zjisti, kolik a co a jak. je to strasne slozite 🙁

     • Odrodilec napsal:

      v tom je problém. Žádného v Řecku neznám a z Čech to je docela daleko.

     • karolos napsal:

      Vmísím se, drze.
      Jen malá nápověda> za nezastavěnou a oficiálně neobývanou plochu 10 plethronů (štráfy 10x100m se neplatí nic (sic!).
      Můj případ.
      Hrady se v GR nepočítaj, pro zdejší magistrát začínají být zajímavé až latifundie od 1 ha výš. Navíc je tu, v celém GR, neskutečné bordélo talijáno v katastru nemovitostí, takže doporučuji, v případě Vašeho vlastnictví, hrát mrtvého brouka, ono je to časem omrzí, a daj pokoj. Malá ryba je mimo jejich zájmy… ;
      Přeju úspěšný den tento i ty příští.

     • ostrovanka napsal:

      odrodilec: nevím přesně, jaká je vaše situace, ale v každý zde má svého účetního. já bych to náhodě neponechávala, protože se pak platí zbytečně vysoké penále. myslím, že by stálo za to si nějakého účetního najít. zeptejte se v kafeniu, souseda nebo někoho. myslím, že to stojí za to.

 33. karolos napsal:

  Odrodilec napsal:
  13.3.2017 (22.18)

  v tom je problém. Žádného v Řecku neznám a z Čech to je docela daleko.

  Pájo, sorry, ale prober se konečně…

  • ostrovanka napsal:

   ?? moc nerozumím. ano, žádného nezná, tak by se měl co nejdříve s nějakým seznámit. proč se mám probírat?? a český účetní by mu nebyl k ničemu. fat moc nerozumím, co tím probráním myslíš?

   • karolos napsal:

    Píšeš > …zeptejte se v kafeniu, souseda nebo někoho. myslím, že to stojí za to.
    Z tohoto logicky vyplývá, že předpokláš, že „näš klient žije v GR.
    Což je ovšem vyvráceno jeho podotkem „…do Řecka daleko“.
    Áchjo, to bolí, to bolí…
    Jak má tedy fčesku (možná jinde-varianta jiné země jeho momentálníhň výskytu není vyloučena-viz nick tak trochu tomuto napovídající) sehnat řeckého právníka?
    S láskou sepsal tento poslední koment zde Karolos Maigret, zvaný též Kluzó. 😛
    Měj se a zbystři se…

    • ostrovanka napsal:

     všechno záleží na úhlu pohledu: „Žádného v Řecku neznám a z Čech to je docela daleko..“

     z mého pohledu tedy Odrodilec žije v Řecku, nezná tu žádného účetního a přivážet českého do Řecka, to je trochu z ruky.

     z tvého pohledu můžeš mít pravdu, ale pak by moc nedávalo smysl, že má někdo pozemky v Řecku, neví co s nimi a přitom žije v Česku a do Řecka mu to přijde daleko…

     evidentně máme jiné myšlenkové pochody, já neshazuji ty tvoje (které, upřímně, nemám sílu číst), tak ty zase zkus vidět věci i z jiného rohu, než z toho svého, platí?

     Ať už to je tak či onak, tak vlastnit v Řecku pozemky či nemovitost a nemít žádného účetního, který by člověka trošku provedl labyrintem zákonů, je trochu lehkomyslnost, pokud tedy člověku na té půdě záleží a nechce platit zbytečné pokuty…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *