Vánoční přání

IMG_2938

Pamatuju si, že když jsem byla malá, přicházela vánoční přání už od poloviny prosince. Moji rodiče si je věšeli okolo obýváku na velikou knihovnu na šňůru a upěvnňovali kolíčky jaké malé kousky prádla.

 

Jako děti jsme sledovaly, co je na obrázku, jaká byla známka na pohledu a těšili se z každého jednotlivého přání. Ta, co přicházela z ciziny byla krásná a barevná a hlavně originální (alespoň pro naše oči), ta česká byla všechna víceméně stejná, ale zase jsme rozuměly textům, které v nich byly.

 

Dnes už posílá klasické přání málokdo. My dostáváme většinou tak tři nebo čtyři a já sama jsem letos poslala jenom dvě.

 

Poslední léta přicházejí různá přání emailem, po facebooku nebo v nejhorším případě hromadnou smskou.

 

I já jsem letos poslala pár hromadných emailů, ač to sama nemám ráda. Přiznávám.

 

Nedávno jsem dostala jeden takový hromadný mail od Mary, Američanky, která na Korfu strávila asi tři roky se svým manželem – anglikánským farářem. Odstěhovali se zpátky na Isle of Man, okdud tenkrát přišli, ale protože jsme se spolu spřátelily, má mě ve svých kontaktech, ač už si spolu (bohužel) skoro nepíšeme. Ve svém vánočním mailu popisovala, jak se všichni mají, kolik mají vnoučat a co dělají jejich děti a v dopise byly vloženy fotografie vše dokumentující.

 

To se mi moc líbilo, i když zbytek jejich široké rodiny vlastně vůbec neznám. Ale bavilo mě sledovat, jak její vnoučata jsou podobná spíše na Johna a jak vypadá jejich dcera i ostrov, kde žijí.

 

A tak jsem se nechala inspirovat a místo fotek udělala malé video, které sem přikládám. (níže)

 

A co děláme? Adonis pilně topí, když je nevlídno a vaří (v jakémkoli počasí), peče pořád svůj domácí chléb a svoji zašívárnu dovedl téměř k dokonalosti- vyrobil si malou knihovničku a psací stůl a v zásadě potřebuje sestupovat k nám dolů jen když potřebuje do koupelny nebo do kuchyně. Stal se z něj nesmírně šťastný člověk a z nás ostatních taktéž.

 

Janis je pořád posedlý hrou na flétnu, takže tím vyplňuje v podstatě veškerý svůj volný čas. Když nehraje na flétnu, pak hraje na cokoliv, co mu přijde pod ruku, třeba na Adonisovy turecké měděné hrnce a pánve, které visí celkem nevyužívané na zdi, protože Adonis zjistil, že jsou moc malé…

Zato Janis už není malý. Vyrostl asi o půl metru během jedné jediné noci a stává se z něj téměř čtrnáctiletá samostatná bytost.

 

Ofélia si žije svým tempem Tralala. Když přijde ze školy domů, sundá si ponožky a vezme si knížku, se kterou se někam zašije tak, aby byla mimo můj doslech. Všude chodí doslova na poslední chvíli, ale vždycky tak nějak všechno stihne. Paní učitelka mi o ní v pátek při předávání vysvědčení řekla, že je diamant. „Potřebuje ale ještě asi dost obrousit,“ pomyslela jsem si při pohledu na její neskutečný binec v pokoji, jímž by mohla směle konkurovat kdejakému bezdomovci na Hlavním nádraží.

 

Hodiny klasického klavíru s prastarou paní Tinou jsme utli a Ofélii teď učí improvizaci moc milý student Jorgos ze zdejší hudební univerzity a na klarinet se učí v naší dechové filharmonii.

 

A já? Plavu v moři, když to jde, těším se z každého nového dne, pořád něco sepisuju, hraju na saxofon a jsem šťastná, že jsme zdraví a máme se rádi.

 

A tak vám všem přeji krásné Vánoce a děkuji vám, že sem chodíte.

 

pavla

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na Vánoční přání

 1. Wilson napsal:

  Kouzelný pohled na šťastnou rodinku.Předvánoční pozdravy k Vám všem letí z Valašska.

 2. NULI napsal:

  Milá Pájo, zase mi chvilku trvalo, než jsem se dostala do komentářů. Ale vytrvala jsem, protože musím sdělit, jak jsem po přečtení článku a shlédnutí videjka normálně šťastná…

 3. Čerf napsal:

  Díky za skvělé přání, které rád opětuji. Přeju kouzelné a požehnané Vánoce k vám k jihu a myslím, že se u vás štěstí má dobře a nemá důvod se nikam harcovat. Tak jen ať je pěkně pořád s vámi, na Vánoce, v Novém roce i kdykoli jindy.

  Mimochodem, nedávno jsem musel vstávat (na mne) velmi brzo ráno a byl jsem kvůli tomu mimořádně načpoulený, to vše jen do té doby, než jsem pustil televizi – právě v okamžiku, kdy jsi divákům vysvětlovala, jak je to v Řecku s prezidentskými volbami. No a mě ta obyčejná věc tak vylepšila ráno, že nakonec ten den byl nejen snesitelný, ale dobrý od začátku do konce. Tak dík za to! 🙂

 4. Mára napsal:

  Též přeji Pavli nejen Tobě, ale i celé rodince příjemné prožití vánočních svátků a hodně štěstí a zdraví do nového roku! A Tobě ať to pořád, tak svěle píše a děláš nám všem radost! Mno a já děkuji za pěkně sestříhané videjko celé rodinky. Mimochodem – článek jsem nečetl celý a nejdřív jsem si pustil to video a hned jsem věděl, že Janis buší na ty pánvičky z Istanbulu:-). No prostě je vidět, že tvůj blog musí být zábavný a zajímavý, když mi takové detaily utkví v paměti:-).

 5. Lucka napsal:

  Milé a kouzelné přání, díky Pavlo. Esence štěstí.
  Ne každý ho má, ne každý ho udrží, někdo ani nepřijme.
  Mějte ho Vy a Vaši blízcí kopec.

 6. buteo napsal:

  Lepší přání nevymyslím, jen ať můžeš bez problémů svou větu rok co rok na Vánoce opakovat. Ta úžasná formulace zní:“ Plavu v moři, když to jde, těším se z každého nového dne, pořád něco sepisuju, hraju na saxofon a jsem šťastná, že jsme zdraví a máme se rádi.“
  Vážím si Tě Pavlo za to jaká jsi a věř že vás je málo

  • ostrovanka napsal:

   prave mi ukanula slza…:) stastny novy rok a dekuju, ze sem po tech letech porad chodis!! uz tu mas rezervovane misto pro stammgasty:)

 7. Eva napsal:

  Ja jsem si nasla Tvuj novy clanek, Pavlo, po Vanocich, takze musim poprat jen jedine – at se Stesti u vas libi i v dobe povanocni, at se porad mate moc radi a vas dum je plny pohody, hudby a smichu. Video se mi moc libi – inspirace velika.
  A do Noveho roku – at Ti to pise tak, jako dosud.

 8. Jana napsal:

  Díky za krásné povídání, sálá z něho pohoda a štěstí…Z Moravy k vám letí přání všeho dobrého, těším se na další krásné povídání 🙂 Jana

 9. sneczech napsal:

  Všechno nej… 😉

 10. Papaja napsal:

  krasne 🙂 spoustu dalsich takovych Vanoc, let…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *