Ještě něco málo z Velikonoc (na ostrově)

Řekové jsou velmi teatrální a dramatický národ. Tomu odpovídají i Velikonoce. Největšími svátky tedy nejsou Vánoce, narození Ježíše, nýbrž Velikonoce, jeho smrt. A tahle smrt se slaví opravdu ve velkém stylu.

O velikonocích na Korfu už jsem tady na blogu napsala spoustu článků. Letos jsem měla ještě tu úžasnou možnost celé dění sledovat z průvodu, což mi zase změnilo maličko úhel pohledu. O velikonoční neděli, v 7.15, kdy většina obyvatel ještě spí, neboť do půlnoci sledovala mši na náměstí s ohňostrojem a pak šla večeřet velikonoční jídlo majiritsa, jsem byla nastoupená už u Metropolitního kostela, odkud jsme šli s dechovou kapelou do průvodu za místními pravoslavnými popy. Ten průvod vypadá tak, že v určitou hodinu musí být všichni na místě. Popové, pomocníci a kapela. Pak jdou slavnostně nastrojení popové vepředu, čtyři lidé pak nesou taková nosítka obložená květinami a za nimi jdou další pomocníci oblečení v takových šedých či modrých hábitech, nesoucí obrovské svícny bez svíček.

Takový průvod prochází za doprovodu dechových nástrojů městem a pak se vrací zpět ke svému kostelu. Před kostelem popové odslouží krátkou mši a průvod se rozchází. Kapela pak pokračuje k dalšímu kostelu a opakuje se totéž.

Brzy ráno na ulici nebylo ještě ani živáčka. Jen při konečné mši u prvního kostela lidé otvírali okna a přihlíželi se zapálenými svíčkami celému dění. Byla jsem překvapená, že i malé děti v kapele se křižovaly, i přesto, že nebyli přítomni jejich rodiče nebo paní učitelka.

Když jsme vycházeli ze třetího kostela, na ulici už bylo plno lidí popíjejících svoji ranní kávu a fotografujících si průvod. Slunce začalo příjemně hřát.

Sledovala jsem se zájmem pomocníky oblečené do těch divných hábitů. Většina z nich měla hábity umolousané a špinavé, jak je vždycky po skončení strčí někam na dno skříně a vytáhne zase za rok. Pod nimi byly zřetelné, ve většině případů, lesklé tepláky a ošmajdané sportovní boty. Při druhém průvodu jsem si všimla, že se jeden pomocník ještě před koncem mše rychle svléká, odhazuje svůj hábit na zídku kostela a upaluje pryč. Za chvilku jsem pochopila proč: při průvodu od dalšího kostela už stál zase v řadě v hábitu jiné barvy a nesl svícen jiného kostela. Napadlo mě, že tahle funkce bude asi placená, protože pochybuji, že by nosiče dělal někdo pouze ze sportu.

V úterý po velikonocích jsme měli ještě povinnost hrát v kostele svatého Spyridona, kdy se v 6 hodin odpoledne ukládá Spyridonovo tělo vystavované na stojáka v kostele celé svátky zpět do stříbrné rakve.

Kostel byl narván k prasknutí. Vzadu se tísnila kromě té naší ještě další dechová kapela a vepředu postávaly davy lidí. Spyridon stál za sklem, hlavu skloněnou na stranu a pozoroval dění kolem. Možná se těšil, až celý ten humbuk skončí. V kostele proběhla zpívaná liturgie a pak vzalo několik popů Spyridona ve schránce na nosítka a třikrát procházelo okolo kostela. Při tomto aktu se všichni křižovali. Za schránkou s mrtvým tělem šel další zástup popů a místní politická elita.

Obě kapely zahrály smutný pochod a Spyridon byl úspěšně uložen k delšímu odpočinku.

A tak skončily Velikonoce. Lidé se na ulicích sice stále ještě zdraví Christos anesti a Alithos anesti, takže se budu letos snažit vypozorovat, jak dlouhé to bude mít trvání, ale jinak už zase zavřely turistické krámy a místní obyvatelé se ještě na malou chvilku vrátili do zimního poklidu. Mandloně už odkvetly a jaro je v plném proudu. Tohle období je tady na Korfu pro mě to nejhezčí. Krásné počasí, ale pořád ještě klídek a prázdné pláže.
——————————————————————————————————
Příští rok budou pravoslavné Velikonoce začínat už 21.4. Už dlouhou dobu mě láká myšlenka, že bych sem zorganizovala na tuhle událost nějaký zájezd z Čech. Pokud byste měli zájem, napište mi na ostrovanka@bloguje.cz a když vás bude dostatek, zkusím něco vymyslet.

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

13 reakcí na Ještě něco málo z Velikonoc (na ostrově)

 1. edith napsal:

  Tak příští rok něco vymalíme..jsem taky pro…a úplně jsem to prožívala s tebou, jak jsi to krásně popsala…už se těšíme…drž místo v pivovaru! :-)) Edita a spol. z Valach

 2. Portokali napsal:

  Já se nezávazně hlásím a už píšu maila.

 3. NULI napsal:

  Pěkná, pěkná, pěkná povídka o životě na ostrově, jako bych tam byla …

 4. Ostrovanka napsal:

  edi: skvele, uz se tesim, az dorazite tento rok.
  portokali: na maila jsem odepsala a zarazuju do potencionalniho seznamu:)
  nuli: treba tu nekdy zase budes??

 5. eja napsal:

  ahojka, klido bych si to zopakla! To je zazitek, kterej je opravdu na celej zivot. Mozna… ze za rok zase :-))

 6. Wilson napsal:

  Jako bych tam byl Zdravím Pájo.Stačilo si při čtení oslav velikonoc na Korfu občas přivřít očička,použít trošku fantazie a skoro jsem tu parádu viděl na vlastní oči.Líp to snad ani popsat nešlo.Přeji ostrovanům krásné jaro.Tady zatím stále jen leje.Zdraví Zdenek z Mezříče,kterému stále chybí naše společné fotečko.:-(((

 7. Ostrovanka napsal:

  eja: to mas pravdu. tak aspon o duvod vic sem prijet…
  wilson: hezke jaro do mezirici a fotku snad brzy vyhrabu a poslu. omlouvam se.

 8. Wilson napsal:

  Jaro na Valašsku bude!!!Bohužel prý ale jen o víkendu.:-(((Pak zase deštíky a chladno.Už aby bylo léto a nejlíp strávené na Korfu.:-)))Omluva přijata.Je mě jasné,že nestíháte.Ale kdo si počká,ten se snad jedno dočká.:-)))Pozdravy všem posílá Zdenek

 9. Wilson napsal:

  Omlouvám se za překlep.Samozřejmě,že léto ztravené na Korfu.Strávit můžu nějaké dobrotky.:-)))

 10. perivoili napsal:

  Jet na Korfu na velikonoce je můj sen už hodně let.Slyšela jsem, že velikonoce v řecku se slaví , ale specielně prý nejvíc na Korfu. Ptala jsem proč to tak je, ale nikdo nevěděl.Je to prý stejné kajo na podzim po skončení sezony, kdy na Korfu jezdí lidé z okolních ostrovů si po letní sezoně odpočinout.Tak ty velikonoce – až přijedu tak to probereme – přijedu mezi 12-24 červnem.Jestli to jen trochu pujde ráda bych přijela do Kerkyry a setkala se s Tebou. Můžeme oslavit i náš společný svátek Pavla

 11. Ostrovanka napsal:

  perivoli: jasne, jestli budu mit jen trosku casu, tak rada:)

 12. Jana napsal:

  Ocenění
  Píšete nádherně a dovolila jsem si poslat ocenění…mrkněte ke mně na blog prosím.Jana

 13. Ostrovanka napsal:

  jana: nevim, co co jde, ale stejne diky. na blog se podivam.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *