Dopis z Bruselu (a o povolání snů)

Opět jsem po roce přestala třídit odpad. V bláhových domněnkách, že nakonec ten odpad opravdu roztřídí, jsem žila i poté, co mi popeláři vynadali do hlupáků.

Pak jsem ale na náměstí shlédla akci podporující třídění a tak jsem šla za člověkem, který pro třídění tak horoval a vyprávěla mu své zážitky, ale on se dušoval, že to tak není, že se odpad opravdu třídí a že to bylo nějaké nedopatření.

Na Silvestra jsem šla s dětmi z návštěvy a na ulici nebyla ani noha. Jen jedno popelářské auto, do nějž popeláři vysypávali všechny kontejnery, bez ohledu na barvu a odpad, který obsahují. Chvilku jsem je se zájmem pozorovala a pak jim řekla, že už dva roky třídím odpad a proč házejí všechno dohromady. Jeden z nich se polekaně rozhlédl kolem sebe a sklíčeně se na mě podíval:“Nezlobte se, ale dnes není dostatek lidí, tak to musíme všechno odvézt, aby na Nový Rok bylo čisto…“

Budiž, pomyslela jsem si, ale poté, co se stejná příhoda opakuje pořád dokola, jsem přestala mít chuť na tašky a igelitové pytle doma navíc. A tak začnu zase, až modré kontejnery přestanou být venku kvůli své hezké barvě.

Nedávno jsem si přečetla článek u kolegyně Sonji, jak jí sebrali na letišti nožík a jak se u toho celníci chovali. Slíbila jsem jí, že napíšu dopis s jejím zlepšovacím návrhem do Bruselu.

Na internetu jsem si našla nějaké formuláře, dokonce česky a tak jsem vyplnila stížnost a napsala, že bych měla takový nápad, že chápu bezpečnostní opatření, ale přesto by bylo dobré zřídit charitativní obchody, kde by se zabavené věci prodávaly za symbolickou částku 1 E a poté, co by se zaplatily náklady na provoz obchodů, zbylé peníze by mohly jít na nějakou užitečnou charitu. Protože takto zabavených věcí musí být denně tisíce. A někdo, kdo jede na dovolenou a seberou mu nožík, by jistě uvítal, kdyby si mohl koupit jiný v cílové destinaci za pakatel.

Ne, že bych opravdu očekávala nějakou odpověď. Ale… asi za měsíc mi přišel dopis od českého sekretáře Evropského ombudsmana, že se moje stížnost bude řešit a že je zaznamenána pod číslem 0969//2008/BU a má ji na starosti pan Hrouda. Na dopisu byla známka za 88 centů.

Byla jsem docela příjemně překvapená, že je opravdu někdo ochoten se něčím takovým vůbec zabývat a říkala si, že v tom Bruselu přece jen možná něco dělají.

Za další tři týdny /kdy zřejmě moje stížnost byla prozkoumána tisíci úředníky/, mi přišel email a vzápětí dopis stejného znění /tentokrát za 1,25 Eura/ a to přímo ze Štrasburku:

Vážená paní,

Reaguji na Vaši stížnost, kdy Vám odebrali kapesní nožík/…/. blablabla…
Po důkladém posouzení Vaší stížnosti je zřejmé, že není splněna podmínka pro stížnost k veřejnému ochránci práv a proto nejsem oprávněn se Vaší stížností zabývat.

Chcete-li stížnost nadále řešit, obraťte se přímo na příslušné letiště. Podepsán s pozdravem sám velký Ombudsman Prof. Dr. Nikiforos Diamandouros

Pravda, byla jsem trochu rozčilená, protože moje stížnost byla jen ilustrována nožíkem, ale chtěla jsem něco navrhnout a o tom v jejich odpovědi nebyla ani zmínka.

Adonis se všemu pobaveně smál, protože na psané, ani jakékoliv jiné stížnosti jako správný Řek nevěří a taky proto, že pan Nikiforos se prý za mladých let dvořil jedné jeho známé, což prý nedobře skončilo, a taky proto, že posílat něco Řekům, byť sedí ve Štrasburku či v Bruselu, postrádá jakýkoliv význam.

Hned až skončí letní sezona, zkusím se přihlásit o práci v Evropské Unii. Určitě by tam někde vyštrachali jedno místečko pro nadějnou spisovatelku, která jim bude chrlit rozmanité odpovědi na stížnosti jako na bežícím páse…

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

28 reakcí na Dopis z Bruselu (a o povolání snů)

 1. L. napsal:

  Nikoho nezajimal charitativni napad, jen to ze neni splnena podminka ..bla bla bla:-( ach joooo

 2. sonja napsal:

  jee, ty jsi hodna. ja si ale hned myslela, ze muj genialni napad asi neprojde:(

 3. Manželka napsal:

  Jéé,takový mladický idealismus, čekat od ouřady kreativní myšlení (aby si třeba všiml, že si nestěžuješ, ale zlepšuješ)! No, aspoň vůbec odpověděli. 🙂

 4. Dita napsal:

  Tleskám, já vždycky jen brblám a nikdy nic nenapíšu:-)…výsledek sice nic moc, ale třeba to ještě přezkoumají:-))

 5. buteo napsal:

  Při cestách po Evropě jsem zaznamenal velké rozdíly při třídění a nakládání s odpadem. Národ /ne stát/ od národu různě. Čím to asi je?

 6. hp napsal:

  Na letišti na Ibizejsem také se zájmem pozorovala uklízecí četu, která přijela s vozíkem, na kterém byl veliký plastový pytel. Obsah jednotlivých nádob se třiděným odpadem vesele sesypali do toho pytle a uháněli dál …:-(

 7. Edita napsal:

  JO!Pavli jdi do toho! Ty se V Evropě neztratíš a konečně tam bude někdo rozumný!-)))))) Z Vach zdraví Edita a spol.

 8. Ostrovanka napsal:

  L: to mě na tom fakt docela mrzelo.
  Sonja: jsem to slíbila, ne?
  manželka: no, nevím, jestli mladický. asi spíš nebetyčná naivita z mé strany.
  dita: já pořád něco někam píšu, ale zatím to skoro nikdy nepřineslo žádné ovoce. začínám být skeptická.
  buteo: pravda. tak to je. na dotaz se neodvažuji odpovědět.
  hp: nápodobně tady…
  edita: super, mám první podporu!

 9. Tinah napsal:

  No, to se dalo cekat. Berou to tak, ze kdyz byla podana stiznost na formulari pro stiznosti, zabyvaji se stiznosti. Typicky byrokraticky mysleni, ach jo. Lidi tveho typu by v Bruselu bylo potreba spousta, ale asi by to pro tebe bylo hrozne ubijejici. Me by to asi taky brzo zlikvidovalo.

 10. Portokali napsal:

  Tohle je v EU asi normální. Poté, co jsem slyšela z úst několika českých poslanců Evr. parlamentu (ne, že bych je osobně znala), co se děje v tomhle orgánu, nečekala bych už ani od ostatních nějakou velkou činnost:-DČlánek zas hezký, jako vždy mě pobavil.

 11. ještěrka napsal:

  poslat dopis byl urcite dobrej napad, ale zrejme by to chtelo ho adresovat nekomu jinemu… v sobotu se uvidim s mati, ktera se pohybuje v unijnich vodach – treba neco poradi…

 12. Ostrovanka napsal:

  tina: me by to zlikvidovalo taky. uz jen koukat na to z te druhe stranky je des.
  portokali: tak aspon ze se krome ombudsmana bavil jeste nekdo:)
  jesterko: budu vdecna za jakykoliv tip.

 13. Gábina napsal:

  Tak mě napadlo, co kdyby se udělala petice, to by se tím pak museli zabývat

 14. Lenka z Lulea napsal:

  Je tak to jsem rada, ze na tohle nadava jeste nekdo jiny nez ja. A ted si predstav, ze ja jsem ohrozovala letadlo rasenkou, ktera byla v jinem pytliku nez v tom, ktery byl v prodeji z automatu k tomu urcenem! 🙂 Jestli budes pracovat v Bruselu, aspon budeme vedet, na koho se obratit.. :-)))

 15. flammerole napsal:

  teplé místečko v Bruseluje z počátku sen každé politoložky a jejích rodičů, neb mají představu, že je tam dobrý plat a perspektivní kariéra, (a taky sen každého sourozence, neb je to relativně daleko:), ale potom, co jsem dostala příležitost to tam omrknout, už mě veškerá chuť se tam zašít přešla (a radši fakt budu okopávat mrkev:)…taková tam byla nuda.

 16. NULI napsal:

  Ale já bychto skoro ani za vtip nepokládala, třeba by tam těmi v Bruselu někdo aspoň zatřás!A jinak Vám teda děsně fandím, ten dopis beru jako první krok, nápad je to skvělý.

 17. buteo napsal:

  Γεια σου, διαπίστωσα ότι όταν θα το βαρεθεί, γι ‚αυτό προσπαθήστε να γράψετε κάτι σε άλλη γλώσσα.

 18. Ostrovanka napsal:

  gabino: to je mozna dobry napad..
  lenka: rasenkou? vazne? sebrali ti ji?
  flammerole: docela dobre si dokazu predstavit. ale je tam teplo a dobre penize, nebo ne?
  nuli: diky, ale vidim to jako nerealne. a krome toho, ja se odsud z ostrova jen tak nehnu!
  buteo: đďôĺ ĺěáčĺň ôç ăëůóóá..

 19. Ostrovanka napsal:

  buteo: super. ja ti odpovedela recky, ale bohuzel se mi pismena zmenily v tyhle divny znaky. prekladac fakt bezva!!

 20. marcanov napsal:

  To byl fakt dobrej nápad, napsat o nožíku do EU. A moc vtipně popsanej. Akorát reakce úředníka dusí naději, že by zaintervenoval, kdyby byl člověk v tísni. Skepticismus je moje oblíbená myšlenková pozice, ale k Adonisovu nadhledu jsem se ještě nedostala.

 21. ještěrka napsal:

  tak jsem se o víkendu ptala mamky… říkala, že je to dobrej nápad a že zkusí popátrat, kam nejlíp by se to mělo zkusit navrhnout… jedu do Bruselu 5/6, tak ti pak dám vědět, jak jsem dopadla se zjišťováním

 22. CynicalRealism napsal:

  No, já pracuju v Evropské Komisi, a radím vám dobře… PROBOHA NIKDO TAM NELEZTE.Pracuju jako překladatelka, a na dokumentech, kterými se denně zabývám, vidím, jak je to všecho zbytečné a nesmyslné… nehledě na to, že mě docela zaráží, jak Komise a Parlament nehledí sami na věci, které jiným zakazují. Tak například pracujeme v budově, plné azbestu. O tom se všeobecně ví, ale protože hodně dlouho trvá, než komise něco schválí, dojde k jejímu zbourání zhruba v roce 2013… no, škoda mluvit.K těm dopisům, takhle psala nedávno kolegyně z jiného oddělení – a i ten dopis musí schválit sto lidí. Vrátili jí ho například s tím, že nesmí použít slovo „doporučuje“, jelikož je jí dovoleno pouze „navrhovat“.Pak se o něco snaž.(tenhle blog čtu už dlouho, ale sama žádný nemám, proto se většinou zdržuju psaní komentářů)

 23. CynicalRealism napsal:

  @flammerole: myslíš-li si, že je nuda v Bruselu, zkus si zažít Lucemburg… 🙁

 24. Ostrovanka napsal:

  marcanov: bohuzel, napad asi fakt nestaci…
  jesterka: opravdu?? budu moc rada, prosim, napis mi pak do vzkazu, protoze nekdy si komentaru u starsich clanku nevsimnu.
  cynicalrealism: ufff… skoda mluvit. tak nejak jsem si to myslela, ale porad jsem mela jakousi nadeji, ze to prece jen tak neni.

 25. Ivana napsal:

  Skvely napad! Skoda, ze se nesetkal s pochopenim. Muj muz si jako spravny Tarzan potrpi na takove ty vymakane zaviraci noze svycarske armady, na kterych jsou veci od kompasu po vyvrtku. Jeden takovy oblibeny mu zabavili na letisti pri navratu z indicke dzungle. Byl z toho zklamany, ale protoze to bylo v Indii (a indicka mentalita je, jak se zda, ne nepodobna te recke), predem jakykoli pokus vzdal.
  P.S. Omlouvam se za „spamovani“ temer kazde diskuze, jak je postupne ctu, prispevkem. Jsem sama doma a nemocna a mam pnuti reagovat. 🙂

 26. ostrovanka napsal:

  ivo, je to uz dlouho, ale zkousela jsem ruzne veci, nic platne. mrha zse dal. zkousela jsem i pres cloveka v tisni, ti mi napsali, ze to je dobry napad a tim to skoncilo.:( jinak tohle neni spamovani, mne to tesi tak klidne komentuj:))

 27. Ivana napsal:

  To je vazne skoda. Nevim,co by podobne organizace potrebovaly, aby se tim zacaly zabyvat. Jinak diky, me to tesi dvojnasob! A dik za tykani. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *