Děti… (…jsou radost!)

Ofélie, tak sladká, když je sama, a tak skvělá na cestách, kdy jí sami cestující v letadle kupovali čokoládky, neboť prý nezažili nikdy tak hodné dítě, které si samo dovede tři hodiny hrát a povídat a zpívat, se příjezdem na Korfu opět proměnila v malého satana.

Kdykoliv se k ní přiblíží Janýsek, začíná pro jistotu ječet /ano, Májo, sestro moje starší, vím, co na tohle řekneš…/, kdykoliv se k ní přiblíží Adonis, začne volat POMOC, což jejího vlastního otce uvádí do jistých rozpaků a je jen rád, že o pomoc nevolá řecky.

Nedávno jsem zjistila, že ve svých třech a půl letech umí také báječně simulovat. „Bolí mě v krčku,“ začala říkat po ránu docela pravidelně. Já jsem hned běžela, vařila zázvorový čaj, stříkala do krčku šalvějový sprej a strachovala se, co z toho vyleze za strašnou nemoc. Když jsem jí pomáhala obouvat se do školky, opakovala, že ji bolí v krčku. A druhý den zase. Nechala jsem ji pro jistotu jeden den doma, ale sotva se zaklaply dveře za Adonisem a Janýskem, kteří odešli do práce a do školy, Ofélie se zavřela v pokojíčku, svlékla si ponožky a začala divoce tancovat za hlasitého prozpěvování písniček z Ferdy Mravence.

Protože jsou pořád ještě krásné dny, chodíme často k moři a já se koupu v příjemně chladném moři. Janýsek si běhá po břehu a je rád, že s vodou nemusí mít nic společného, ale Ofélie ječí, že se chce taky koupat. „Ale ty nemůžeš, když tě bolí v krku,“ říkám jí omluvným hlasem. Bojovně se na mě podívá a povída:“Ale mě už nebolí….“ Zvedám jedno obočí:“To tě to tak rychle přešlo? A když se teď půjdeš koupat, nebude tě bolet ani zítra?“ „Ne, ne, ne, nebude,“ odpovídá Ofélie přesvědčivým hláskem. Svlékám ji do plavek a ona se rychle vrhá do vody.

/Studená voda jí vůbec nevadí, o čemž jsem se přesvědčila, když jsem ji celou uřvanou a vztekající se v létě chtěla dát pod studenou sprchu a Ofélie přestala řvát, překvapeně se na mě podívala a říkala: „Maminko, proč mě sprchuješ? Ještě není večer a kde máš mýdlíčko?“/

Druhý den se probouzíme a já Ofélii popoháním, aby se rychle oblékala. Sahá si na krček, ale když vidí, že se mračím, zamýšlí se a začne na sebe pomalu soukat modré tepláčky. V hlavě se jí honí ale evidentně spousta myšlenek. Nakonec se ke mě vrhá a dělá takové „uh eh eh“ a s vítězoslavným pohledem mi říká:“Mami, já kuckám. Já nemůžu do školky!“

Zato Janýsek, který po mé třítýdenní absenci nemůže pochopit, proč je třeba se sprchovat každý den /“Mami, už zase? Vždyť jsem se sprchoval včera!“/, už se smířil s tím, že do školy se musí a nijak zvlášť neprotestuje. Dokonce si dělá sám domácí úkoly, i když pravda, někdy mu trvají třeba dvě hodiny, protože se někam zakouká nebo o něčem spekuluje.

Začal dostávat své první kapesné, což je 2,10 eur týdně, pokud má splněny všechny pěticentové úkoly za celý týden. Každý večer hodnotíme den a centy připisujeme. Jedním z úkolů je přečíst každý den jednu stránku řecky a jednu stránku česky. Z českých knížek si vybral Rychlé Šípy a tak každý večer řešíme, co znamená slovo strážník, co je to vůz, co je to nečestné a nesportovní a co je Čechie a Rapid.

Nedávno mě ale nachytal na švestkách, když mi položil tuhle otázku:

„Mami, proč se nad r píše háček, když je za tím měkké i ?“ „No protože to není r, ale ř,“ odpovídám mu svojí logikou. Janýsek ale pokračuje:“Říkalas přece, že nad d, t nebo n se háček nepíše, když je za tím měkké i, že se to vyslovuje rovnou jako ď, ť a ň. Tak proč to samé není u písmene r, když za tím bude měkké i, tak se to bude vyslovovat jako ř a když tvrdé, tak jako r?“ Vida, tohle by mě nikdy nenapadlo.

A takhle je to u nás doma pořád. Prostě děti jsou opravdu radost…

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká rodinka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Děti… (…jsou radost!)

 1. eja napsal:

  malá simulantka, to je sladký… :-)s Vikim taky čteme rychlé šípy a řešíme co je to vůz, strážník a tuřín! Výborné na rozšiřování slovní zásoby! Papa všechny pozdravuju!

 2. Ivana napsal:

  jééé,to je hezký…naše dcerky jsou úplně stejné :o))))))))), asi by si rozuměly.

 3. dewberry napsal:

  hezký článek 🙂

 4. buteo napsal:

  Jako ne rodilý,ale myslím, že ty háčky přidal mistr Hus a tak se lišíme. To bolševici za Lenina zas vytrhali koleje a udělali širokorozchodnuju.

 5. spoon napsal:

  to je prece roztomily …! ,)

 6. Bára napsal:

  Historka se sprchou mě dostala, měla jsem co dělat, abych nevyprskla nahlas 🙂 Díky za zpříjemnění dne!

 7. Dita napsal:

  Díky za rozveselení poránu:-) Skoro jsem už zapomněla, jak jsem strkala teploměr do čaje a hrdě mamince hlásila, že jsem nemocná, že nemůžu do školy a ukazovala na teploměru čtyřicet dva stupňů:-)

 8. edita napsal:

  tak mi přijde, že píšeš o mém nejmladším synkovi…každé ráno, když jdeme do školky, slyším tu samou písničku:“mami, a kdy mě konečně odhlásíš ze školky?“ a nedávno večer, když jsem ho uspávala a vyprávěli jsme si, tak jsem mu chtěla hezky vysvětlit, že všechny děti jeho věku už chodí do školky a starší do školy a maminky a tatínkové zase pro změnu do práce…on chvíli poslouchal a pak mi řekl:“to je ale špatná pohádka, co mi dnes vykládáš!“ a bylo to…tímto přeji hezký večer do Kerkyry a zdravíme hlavně sluníčko Ofélii….

 9. Inka napsal:

  S detmi se teda clovek opravdu nenudi. Nas mladsi syn napriklad vcera, kdyz jsem mu nechtela neco dovolit prohlasil, ze bude teda drzet protestni hladovku…. No, vydrzelo mu to asi hodinku, pak vymeknul a omluvil se….

 10. Ostrovanka napsal:

  eja: no vidis, turin, na to jsem uplne zapomnela:)
  ivana: ja vim, asi vsechny deti v tomhle veku jsou male ofelie a mali janyskove. jenze jak si to clovek nezapise, uplne se mu to vypari z pameti…
  dewberry: diky. jsem rada, ze jsi nazivu!
  buteo::)
  spoon: jo, taky mi prijde.
  bara: ja jsem se taky musela drzet. nechtela jsem, aby me ofelie videla, jak se smeju v situaci, kdy jsem se na ni zlobila.
  dita: a skocila ti na to? me zase doktorka pry psala 3 dny volna, jen kdyz me videla, protoze jsem byla bleda a dovedla se nemocne tvarit.
  eidta: ze se nestydis, takhle strasit deti takovymi spatnymi pohadkami!!
  inka: protestni hladovka je fakt super!!!:)kolik mu je?

 11. Inka napsal:

  Pajo, Simonovi je jedenact a je to vubec specialista. Kdyz mu bylo asi tak 4 nebo 5 let, a ja se doma zase kvuli necemu rozcilovala, vyjadril to za vsechny sve ostatni sourozence takto : ale mami, vzdyt my jsme jenom maly deti …..

 12. Kharmina napsal:

  no, kde to simulovani odkoukali, to nikdo nevi… Moji psi to taky delaji. Jeden z nich mel kdysi problem s predni tlapkou a naucil se, ze kdyz po nem chci nejaky povel ale kvuli bolesti v tlapce to nemuze udelat, tak jsem provedeni toho povelu netrvala. No, a ted, asi tri roky po uzdraveni, stale pouziva metodu, ze kdyz se mu nejaky povel nechce delat, proste zvedne tu tlapku a vycitave na mne kouka a mu cely tri roky marne vysvetluju, ze to na mne vubec neplati….. (teda skoro 🙂

 13. Ostrovanka napsal:

  inka, kharmina::)

 14. NULI napsal:

  Tak já jsemu historky se sprchou vyprskla. Je to úžasné vyprávění a děti jsou úžasné …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *