Apergíes a ekdromés (Stávky a výlety)

Tak by se dala popsat situace posledního měsíce v Janýskově škole. Že se Řecko zmítá v krizi, není pro nikoho novinkou. Je ale zajímavé, jak se s ní každý vyrovnává po svém.

Několik generálních stávek ochromilo běžný život v Řecku. Taxikáři a majitelé benzínových pump nechtějí přijmout fakt, že budou nuceni začít používat elektronické kasy a vydávat účtenky. Taková drzost! Jak si to ten stát jen může dovolit, něco tak nehorázného požadovat?
Při stávkách nefungují banky, benzínky, lodní a letecké spojení, kdo měl koupenou letenku s přestupem, měl smůlu a do Thajska či do Dubaje se prostě nedostal a letenka mu propadla.

Ve škole si samozřejmě stávku nemohli nechat ujít učitelé, kterým se často hodilo, že na ni hned navazuje víkend a tak čile vyrazili do přirody.

Když už ale stávek začalo být moc najednou, i zarytí stávkaři začali pochybovat. Ten, kdo stávkuje, totiž bude o 60 eur chudší na výplatě. Takže stávkovat několikrát do měsíce může být nakonec pěkně nevýhodné. A tak se začaly dít divné věci. Někteří učitelé v té samé škole stávkují, jiní však ne. Tuhle, když se Janýsek chystal do školy, ptám se ho:“A co angličtina? Vy zítra nemáte angličtinu? Tady na rozvrhu ji máš ale napsanou…“ Janýsek se podrbe na hlavě a zamyslí:“Myslím, že ne, že naše paní učitelka na angličtinu zítra stávkuje…“

Ti, kteří nestávkují oficiálně, si stávkují jen tak pro sebe. Někteří učitelé prostě přestali učit. V prvouce pan učitel dětem rozdá papíry, řekne jim, ať si kreslí a odejde na chodbu kouřit.

Když nastane hezké počasí, rozhodnou se učitelé, že je škoda sedět vevnitř ve škole a bušit něco dětem do hlavy, když je mohou vzít na „ekdromí“ na náměstí, kde je prima kavárna. Děti se zatím rozběhnou po celém náměstí, některé utečou do McDonalda, který je přes silnici, a některé lezou po pomníku Sjednocení Jónských ostrovů s Řeckem. Učitelé zatím popíjejí kávu a vystavují své bledé znavené tváře prvním jarním paprskům.

Jediné místo, které nestávkuje, je školní kiosek, kde si děti mohou koupit džusy, chipsy nebo croissanty s čokoládou. Nevím, zda však nepatří stejnému učiteli, který chodí na chodbu kouřit v hodině. Včera totiž, když šly děti na náměstí, se rozkřičel: „Nikam se nepůjde, dokud nebude prázdný školní kiosek!“ A tak děti vylovily všechny drobné penízky z kapsy a chtě nechtě skoupily celý krám. Tak a je to. Kiosek je prázdný, může se tedy vyrazit…

Příspěvek byl publikován v rubrice Ach ta školka/škola. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

22 reakcí na Apergíes a ekdromés (Stávky a výlety)

  1. Lenka z Luleĺ napsal:

    Pokusim se tte uklidnit. Ve Svedske skole se uci neco denne maximallne jednu hodinu, zbytek dne lyzuji, hraji sis s legem ci jsou na vylete a to to ani nenazyvaji stavkou. Pravda, pry jsou Svedske deti nejhorsi v matematice v Evrope.Ale v mezinaroodni konkurenci nakonec presto prezivaji. Uklidnuje me, ze me synek dnes porazil v piskvorkach aspon 9x. :-)))

  2. sauvignon napsal:

    Synek chodí na angličtinu? To má asi docela náskok, ne?

  3. Ostrovanka napsal:

    lenka: ale nehraji si na stavku?? bobovani je super, ale uz min nuceni deti, koupit si vsechno ve skolnim kiosku…
    sauvignon: nema, anglictinu maji od treti tridy proste povinnou.

  4. Portokali napsal:

    To zní docela smutně, na druhou stranu nás učitelky nutily mít naprosto encyklopedické znalosti těch největších kravin, v literatuře jsme se učili každého škrábala, který kdy sespsal v opilosti tři řádky a volno mimo prázdniny prostě nebylo. Škola ve mně vypěstovala nepřekonatelný odpor k některým předmětům a nesmyslné šrocení všech nepodstatných detailů (např. jsme museli vědět i že spisovatelův otec pracoval jako řezník) má za následek, že si nepamatuju ani ty důležité a základní věci z některých oborů. Tak je sice špatné, že řečtí učitelé za ty platy nepracují pořádně, ale zas to aspoň neznamená, že z děcek nic nevyroste, resp. že pod vedením českého školství by to bylo o moc lepší.

  5. Tereza napsal:

    Jsem zvedava, jak to u vas nakonec dopadne. Drzim palce, at se to brzy urovna, ale vsichni, kdo trochu Recko znaji, mi rikaji, ze to bude spis chvilku trvat…co na to rika Adonis?

  6. Hana napsal:

    Mne čekal minulý týden ráno před školou řidič dodávky, přivezl 2,5 kg(!) jablek….Je to nová akce „Ovoce do škol“, bohatě zřejmě dotovaná EU…Neboť tento týden přivezl 60 pomerančů… Vypočítala jsem si, že cena jednoho takového jablíčka a pomeranče musí být tak něco kolem stovky. Zatím to děti jedí, v koši končí jen nepatrné množství. S napětím očekávám, co přijede příští týden… A jak jste na tom s „Ovocem do škol“ na ostrově? Nebo je to jen český nápad?

  7. Ostrovanka napsal:

    portokali: to je fakt. uci se takhle jeste porad na ceskych skolach?? ja nemam nic proti vyletum, spis proti organizaci.
    tereza: adonis? zveda oci v sloup a radeji moc nekomentuje…
    hana: o ovoci do skol si muzeme nechat jen zdat. ve skolnim kiosku jsou predrazene nezdrave veci. pomerance ma kdekdo doma na zahrade, takze to tu neni zadne velke terno. kdyz se ale clovek rozhledne, co deti dostavaji od rodicu ke svacine, zjisti, ze je to z velke casti pytlik chipsu…

  8. Cheorchia napsal:

    V kazde zemi je neco :)))V Cechach je treba Paroubek 🙂

  9. Portokali napsal:

    To si piš, že učí a je to pořád horší. Já už jsem i z gymplu nějakou dobu pryč, ale mám v rodině pár školou povinných a je to děs. Šrotí se každý nepodstatný detail. V tomhle budu Řekův asi vždycky závidět.

  10. Andy napsal:

    Ahoj, již delší dobu čtu všechny Vaše články a pokaždé se těším na nový. Jelikož se zde nakouslo téma „svačiny ve škole“ zajímalo by mě, jelikož jsem se dozvěděla, že děti, které si nosí z domova svačinu, řekněme zdravou (ovoce atd.) že se jim ostatní děti posmívají? Je to tak? Jinak s tím kioskem to je opravdu něco strašného. Zaráží mě jak ty obtloustlé děti s „tiropitou“, brambůrkami, či jinými sra….mi..se tím cpou.. To to ti rodiče nevidí..? Ale ono to je asi těžjé měnit, když je to tak zažitý co..

  11. Čerf napsal:

    Myšlenka „roztroušené stávky“, kdy část učitelů stávkuje úplně, část trochu a část vůbec ne, mi přijde revoluční. Třeba by to mohl být nápaditý řecký příspěvek do evropského pracovního práva :-).

  12. eja napsal:

    tohle když čtu tak se mi otvírá kudla v kapse… při svojí nátuře bych si asi neustále stěžovala..hlavně to jak nutili děti skoupit kisoek – grrr!!! Momentálně si teď stěžuju na učitelku TV, která holky neustále ponižuje a nadává jim do „pytle ořechů“, „žoků“ a „těžkejch zadků“… to je něco na 12 letý puber’tandy který ¨jsou přecitlivělý na každej beďárek…:-(

  13. Ostrovanka napsal:

    cheo: to je fakt. diky za uklidneni:)
    andy: nevim, jestli se posmivaji kvuli ovocnym nebo zdravym svacinam, ale rekla bych, ze svacinam vseobecne, pokud to neni pytlik bramburku, ktere naopak ocenuji. ale ja si vzpominam, ze se mi deti taky posmivaly kvuli svacine nebo kvuli jinym vecem, takze tohle bych nebrala tak vazne.
    cerf: vidis, mozna by se to dalo i nejak komercne vyuzit?? jsem otevrena vsem dobrym napadum:)))
    eja: ja jsem si chtela jit stezovat. dokonce jsem se ptala i jinych deti, jestli to tak opravdu bylo a potvrdily mi to. jenze pred ucitelem to nikdo nerekne, protoze se deti boji a on to popre… jinak rikat dvanactiletym holkam, jak jsou jako pytel zoku, je skoro kriminalni, v dobe, kdy takhle mlady holky casto podlehaji anorexii:(((

  14. edith napsal:

    ve škole se to dožene…jen aby ale nestávkoval místní pivovar!:-))edita z valach

  15. Zuzka napsal:

    Me docela pobavil tvuj komentar ohledne vydavani uctenek, to je to jako tak strasne obtezuje nebo co? 😀

  16. Ostrovanka napsal:

    edith: to by byla katastrofa:))
    zuzka: obtezuje je platit dane, proto zadne uctenky…

  17. NULI napsal:

    Já se teda jako tradičně českých škol zastávám, je to spíš v konkrétních lidech. Tu úču na tělocvik bych roztrhla, ale znám to z vlastní praxe – některé kolegyně i kolegové byli prostě hulváti. Ovšem jiní naučili a se žáky vycházeli. Na střední školu nedám dopustit; všechno, co umím, jsem se naučila v Kolíně na SVVŠ, vysoká mi dala jen ten titul :-). A naše Pája je na gymplu v Benešově docela spokojená, není tak pilná jako jsem bývala já, a přesto obdržela v prvním pololetí jen pár dvojek a učení ji celkem baví. Ale Tvoje vyprávění o Janýskově škole je dost tristní, alespoň některá fakta…

  18. Ostrovanka napsal:

    nuli: to je pravda. je to jen o lidech. i tady jsou nekteri ucitele fajn, ale je jich jako safranu…

  19. Simka napsal:

    tak tento způsob školy by se Jerrymu určitě líbil. zdravím všechny, S,

  20. Ostrovanka napsal:

    simka: janyskovi se taky libi, me moc ne:)

  21. Thassomil napsal:

    No Pájo, myslím že k této úrovni to spěje i u nás. Začínám mít ale strach z Japonců,Číňanů a Vietnamců. Ti dávají až ostentativně najevo, že vzdělání jejich dětí je bezprecedentně nejdůležitější. Vietnamské děti v českých školách jsou většinou prospěchově na špici .

  22. Thassomil napsal:

    … abychom jim v brzké budoucnosti nenosili kufry :-((

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *