Uplakané Velikonoce

IMG_1536[1]

Po nekonečných krásných dnech, téměř letních, přišla skoro zima. A to jako na potvoru přesně na Velikonoce. Dnes je Velký pátek, vlastně nejvýznamnější den v řeckém roce a ráno vypadalo velmi nadějně. Sluníčko nám svítilo do oken a my jsme si řekli, jak se zase jednou meteorologové škarohlídští pěkně spletli.

 

Korfu je plné lidí, kteří sem přijeli slavit Velikonoce z pevniny, ale i z cizích zemí. Na ulicích je slyšet angličtinu a němčinu a nově také ruštinu.

 

Na Květnou neděli jsme s uniformovanou kapelou vyrazili do největšího procesí. V naší modré hrálo ten den asi dvě stě padeát lidí, v těch dalších osmnácti mohlo hrát kolem dvou tisíc hudebníků. Nebylo horko ani nebyla zima, počasí vyšlo prostě tak akorát.

 

Kolem poledne se dnes zatáhlo a začalo mrholit. Korfané jsou velmi bystří obchodníci a tak schovali nejrůznější cetky a vyndali před obchody deštníky a nepromokavé bundy. Nejeden anglický turista, který po mramorových chodnících klouzal v dešti v žabkách jako po ledu a v krátkých šortkách a tričku mu fialověla kůže zimou, si zakoupil veškeré teplé vybavení, aby se alespoň trochu zahřál. Velikonoce by vlastně měly být smutné a dekadentní.

 

Já letos poprvé po letech nehraju ve smutečním procesí. Nejen, že nám ve filharmonické kapele nějakým prazvláštním způsobem vyměnili našeho charismatického dirigenta Spyrose, ke kterému jsem si konečně našla cestu a začala ho mít opravdu ráda, za fantastického trupmetového sólistu, který ale postrádá jakékoliv známky života. Ale také mi tohle období připomíná čas strávený před několika lety s mojí sestrou a její rodinou, když se sem přijeli na ty naše slavné Velikonoce podívat.

 

Když procházím městem v uniformě se saxofonem na krku, všude kolem sebe ji vidím. Jak stojí tamhle v koutě a fotí nebo zase předbíhá celý průvod, aby jí vyšel záběr zepředu. Její manžel a děti, společně s mými dětmi a Adonisem, se každou chvilku někde objevují a máváme si.

 

Teď už tady není a já při poslouchání tesklivých velkopátečních melodií lituju sama sebe a dojímám se nad sebou. Na hrudi mám takový kámen, který je někdy lehčí a někdy těžší. A zrovna dnes je alespoň pětikilový, takže zárověň s tříkilovým saxofonem bych ho už asi neunesla.

 

Včera jsem chtěla udělat dobrý skutek a darovat krev, takže jsem vlezla do připravené sanitky a nechala si milým panem doktorem změřit tlak. Poté, co jsem vyplnila dotazník s milionem otázek typu: přišli jste v poslední době do styku s nemocí šílených krav? a mnoha dalšími, kterým jsem ani nerozuměla, mi milý pan doktor řekl, že mám tlak 80 na 60 a tak mi krev vůbec nemůže vzít.

 

Musela jsem se v duchu usmát, jak jsme opět s Adonisem v úplném extrému. On je plný síly, nikde nemá stání, hyperaktivní a… s tak vysokým tlakem, že jakémukoliv doktorovi vylezou oči z důlků, když zaslechne to číslo. Často si říkám, že kdyby nás s Adonisem hodili do mixéru a pak rozpůlili, byly by z nás celkem dokonalé bytosti 🙂

 

A tak se jdu projít s deštníkem a foťákem ještě trochu po městě, zdokumentovat deštivé Velikonoce a zadoufat, že těmito svátky vzkříšení začíná nový život a vše se zase k dobrému obrátí. A to přeji vám všem!!

https://www.youtube.com/watch?v=REFpnNeGrkI

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecké svátky a povedené akce. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Uplakané Velikonoce

 1. edita napsal:

  Krásně napsáno a věz, že Ester to ví a vidí tě. A co se týká tebe a Adonise, nemusejí vás ani házet do mixéru a stejně jste pro mě dokonalí! 🙂 Mám vás moc ráda a přeji krásné, i když smutné svátky.

 2. Čerf napsal:

  Zdravotní statistici musí jásat: Průměrný krevní tlak máte jako z učebnice 🙂

 3. Zuzi Art napsal:

  Jo, aspoň ten průměrný tlak udělá trochu radosti.
  Ale kdyby bylo potřeba přimíchat ještě trošku vysokého, ráda přidám.
  Přeju klidné Velikonoce!

 4. Anonym napsal:

  Krasne svatky od nas vsech Pavli…………..uvidime se na burtech:-)

 5. Anonym napsal:

  Dobrý den,
  prý nabízíte pomoc při cestách do Řecka. Nedaří se mi na Vás najít kontakt, zkouším to proto touto cestou. Můžete mi, prosím, dát vědět, jak Vás mohu kontaktovat?
  Děkuji a přeji pěkný den.
  D.

 6. Renata napsal:

  Ty mě prostě dostáváš………. 😀 krásně napsáno

 7. Renata napsal:

  a taky vám všem přejeme krásné Velikonoce!!!!

 8. Fil napsal:

  🙂

 9. Mára napsal:

  Hezky vám to s Janisem hrálo! Též přeji vše dobré a hezké Velikonoce Tobě i celé rodince 😉 .

 10. petr matouš napsal:

  Vše se zase k dobrému obrátí.

 11. kateřina svobodová napsal:

  Krásné velikonoce.

 12. Roobin napsal:

  Krásné velikonoce, klídek, pohodu a spousty drobných vzpomínek co přinášejí úsměv na tvář.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *