Pravda o Řecku?

IMG_3407

Za posledních několik let jsem dostala desítky dotazů, co je pravda na tomto emailu, který lidé v České Republice rozesílají na všechny strany, většinou s komenářem Pravda o Řecku. Možná jste ho dostali i vy. Je podepsaný ing. Alenou Péliovou z Ministerstva školství SR. Nehledě na to, že autor o sobě mluví v mužském rodě (na dovolené se dozvěděl),  a přitom se podepisuje jako žena, jedná se o klasický příběh dovolenkáře, který neumí jinak než česky a v řecké kavárně se dozvěděl od dědouška, jež nemluví jinak než řecky, že vlastně všecko je úplně jinak, než si myslíme. 

Nejdříve jsem si článek pozorně přečetla, pak se úplně zhrozila a vyhledala si ve vyhledávači adresu paní ing. Péliové a zeptala se jí, zda psala tenhle mail a kde k takovým informacím přišla.

Odpověď mi přišla téměř okamžitě:

Vážená pani Smetanová,

pre Vami zaslaný článok Vám môžem iba napísať, že som Ing. Alena Péliová, pracujem na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR, v živote som nebola v Grécku, žiadni tak stupidný článok som nepísala a tobôž nie pod hlavičkou môjho zamestnávateľa.

Tento článok mi poslal pred tromi rokmi nejaký pán, ktorý ho čítal na internetovom portal Severočeskej pravdy, /ako vidíte, Pravda píše nepravdy/riešil to už aj môj zamestnávateľ, rok už bol pokoj a teraz ste sa ohlásili Vy.

Je mi´ľúto, že niekto takýto článok napísal a nedokázal sa pod svoje dielo podpísať, ale zneužil moju mejlovú služobnú adresu.

S úctou

Péliová

Napsala jsem i do portálu Severočeská pravda, kde jsem článek opravdu vyhledala, ale odpověď jsem nedostala žádnou.

Asi nemá smysl se dopodrobna zabývat nějakým elaborátem, jehož autor se stydí pod vlastní dílo podepsat. Ale protože tento mail přišel snad všem a hodně lidí chtělo vědět, co je na něm pravdy, ráda bych tedy uvedla některé údaje na pravou míru. Moje odpovědi najdete v textu označené tučným písmem.

ZAJÍMAVÉ POZNATKY Z ŘECKA

Ing. Alena Péliová

 

Toto jsou asi ty důvody, proč je Řecko před krachem zachraňované  stylem: buď se podvolit systému „západní demokracie“ nebozkrachujete.  My o tom můžeme jen snít …

Na dovolené v Řecku jsem se od domorodců dozvěděl, jak tam řeší cikánskou otázku. Odpověď byla tak jednoduchá, že mi údivem spadla čelist.

V Řecku je postoj státu k cikánům (žádní Romové tam nejsou) velmi  jednoduchý. Pokud pracuješ pro stát a platíš daně (jako většina), stát pracujepro tebe.

  Stát pro své občany bohužel nepracuje.  A nemá to nic společného s tím, kdo platí či neplatí daně.

 

Pokud nepracuješ a neplatíš daně, stát nepracuje pro tebe a je jedno, zda  jsi červený, černý nebo žlutý. Jednoduše cikáni ve větších městech mají své oplocené teritorium a tam, pokud kočují – přespávají nebo zkrátka žijí. Stát se o ně nezajímá. Obecně se však cikáni pasovali do role likvidovat a uklízet ulice od vyhozeného železa, spotřební elektroniky a nepotřebných věcí. Tyto suroviny svážejí na výkupní místa a inkasují za to peníze.

Žádná oplocená teritoria Cikáni v Řecku nemají. To, že jsou z části kočovní a že likvidují nepotřebné věci, je pravda.

Když má mladá rodina třetí dítě, tak stát poskytne této rodině dotaci na koupi  osobního auta v ceně bez daně. Auto má červenou SPZ, a když ho policista zastaví a neřídí ho osoba, která auto kupovala s dotací od státu, privilegia jsou najednou  pryč a navíc ještě ta hanba s pokutou jako řemen. Až po pěti letech může majitel auto prodat. Tyto auta jsou velkou pomocí mladým lidem.

Opět se jedná o polopravdu. Zjišťovala jsem u rodin se třemi dětmi. Žádnou dotaci stát neposkytuje, pouze, pokud si rodina koupí auto v zahraničí (což bývá levnější), nemusí zaplatit clo. Auto mohou opravdu řídit jen rodiče dětí.

Nicméně o hanbě, pokud je někdo přistihne,  se mluvit nedá. Řekové se nestydí za to, když porušují pravidla.

Školství funguje tak, že pokud oba rodiče pracují a platí daně, všechny děti  mají studium do maturity zdarma včetně stravování. Když pracuje jen jeden z rodičů – děti mají studium zdarma, ale stravu si musí hradit. Když nepracuje ani jeden z rodičů, musí děti platit školu od první třídy až např. po maturitu včetně stravného.

Tohle je naprostá lež. Školství v Řecku je zdarma. Ve většině škol vůbec nejsou školní jídelny a tam, kde jsou, se často nevaří pro nedostatek peněz. Do školy děti chodí zdarma, ať jejich rodiče pracují či ne. Pokud se ve škole vaří, je strava zdarma.

Řekové rádi posedí se svými přáteli nebo rodinou na verandě či balkoně a  uspěchaný život je u nich vzácnou výjimkou. 98% obyvatelstva je pravoslavného vyznání s velkým důrazem na rodinu. 2% jsou muslimové a bez vyznání spolu s ostatními náboženstvími a sektami. Ve vnitrozemí na vesnici téměř neexistuje kriminalita a ve větších městech je velmi vzácná. Prostě v Řecku se nekrade.

Stát zakázal na svém území hrací automaty. Drogy jsou tam neznámou věcí,  protože rodiny a víra jim nedovolí něco podobného.

Tvrdit, že se v Řecku nekrade, je asi stejný nesmysl, jako s tím školstvím. Krade se všude na světě, v Řecku jistě méně než v Čechách. Kriminalita samozřejmě existuje. Hrací automaty existují, ale jen v casinech. Herny jak je známe u nás, zde neexistují, ale drogy jsou známé, bohužel, až moc. S vírou ani rodinou tohle nemá nic společného.

 

Pokud nechce mladík nastoupit povinnou vojenskou službu, tak o to může  požádat úřady a dostane modrou knížku. Dnes je služba v řeckých ozbrojených  silách natolik vážená, že žádosti o modrou knížku by se daly spočítat na prstech  jedné ruky. Hlavním problémem po vystavení je získání celoživotní invalidity, která majitelům modrých knížek neumožňuje práci ve státních službách. Ten kdo má modrou knížku je automaticky řazen na poslední místo ve všech seznamech, které stát pro uspokojování svých občanů musí vytvořit. Takže není osobou, která je volená, při podpoře v případě nezaměstnanosti je na posledním místě i při žádosti o byt, transplantaci atd. Prostě nic nedáš pro stát – stát nedá nic tobě.

 

Vojenská služba je v Řecku stále ještě povinná mezi 19. a 45.rokem. Stejně jako dříve u nás by se z ní muží rádi vyvázali, ale to není jednoduché. Požádat úřady sice může, ale k ničemu mu to nebude. Pokud se někdo vojenské službě vyhýbá, je za to tvrdě trestán. Jen militantní typy mužů ji považují za svoji čest.

 

V zemi, kde vzniklo slovo demokracie, je účast ve volbách povinná a neúčast znamená vysokou pokutu. Zda do volební urny volič vhodí obálku s hlasem nebo bez, je už na voliči. Výsledky voleb tam nikdo nezpochybňuje.

Povinná účast ve volbách sice je, ale neúčast se nijak netrestá.

 

Je zajímavé, že v Řecku neexistují extrémistické strany a ani není důvod. Menšiny se buď přizpůsobí většině, nebo potom platí – nechceme vás tady. 

V Řecku extremistické strany samozřejmě existují, jedna z nich –Zlatý úsvit- má dokonce zastoupení v parlamentu…

Ing. Alena Péliová  odbor implementace státní podpory výzkumu a vývoje, sekce vědy a techniky Ministerstvo školství, vědy, výzkumu a sportu SR Stromová 1 813 30 Bratislava

 

Jak je tedy jasně vidět na tomto příkladu, lidé toho do světa vypustí spoustu a další lidé tomu uvěří, ať už třeba proto, že se autor podepíše falešným jménem a titulem ing.

Hezké jaro a nevěřte všemu, co se píše na internetu:)

 

 

 

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Pravda o Řecku?

 1. Petr napsal:

  To jak s temi pravdami o islamu, co koluji po netu. Jen nechapu, co z toho kdo ma? Proc rozesilat nejake nesmysly o recku?

 2. Čerf napsal:

  Tenhle text se ke mně dostal hned několikrát, nejspíš proto, že moji přátelé mě znají jako člověka, který má Řecko rád a často tam jezdí, ale i z toho málo, co vím, jsem rychle usoudil, že jde povětšinou o cíleně použité nesmysly. Je moc dobře, že jsi opatřila jednotlivé body komentářem, protože jde o nebezpečnou směsku skutečnosti a lží, která se tváří jako svatá pravda, takový podivný „dänikenovský dokument“. No a použití „krycího“ jména, které skutečně existuje, ale jeho nositel se nemůže takovému zneužití bránit (byť, myslím, je z kontextu zcela zřejmé, že podepsaná osoba autorem není) , jednoznačně usvědčuje skutečného autora textu ze zbabělosti a účelové mystifikace.

  • Ostrovanka napsal:

   ja to sem pisu vlastne hlavne proto, abych nemusela porad odpovidat na dotazy, co je na tom pravdy. protoze mi to chodi opravdu dost casto. takze priste jen uvedu odkaz na tenhle clanek a bude to:)

 3. buteo napsal:

  Pavli, porušuješ zásady. Na hrubý pytel patří hrubá záplata, ale Ty jsi jemná jak ministerské milování.
  Odlehčím . marně si hlavu lámu, kudy kam vede silnice na fotce. Až jsem si jí zvětšil /hlavně protější břeh/ a na druhé straně jsem rozeznal po nějakém přemýšlení, že to je výjezd z tunelu. Takže silnička vede přímo pod hladinu Ionského moře a tradá do Albánie. Věděla jsi to?

 4. Mára napsal:

  Pájo do mailu mi chodí kdejaké hlouposti od pracovních nabídek alá bílý kůň až po tablety na potenci, ale takovýto spam ke mě ještě nedorazil. Když jsem to četl, tak si spíš říkám jestli těm co tomuto věří má vůbec význam to vysvětlovat :-).

  Ale jináč to mohl autor ještě víc vyšperkovat:
  V Řecku se nekrade ani nevraždí a tak byla na většině míst pro nepotřebnost zrušena policie. Řekové jsou zmatení z ostatních evropských států – neví totiž co jsou to drogy a některé si pletou s pracím práškem. Účast ve volbách je povinná pod trestem smrti – Řekové žijící v odlehlých končinách musejí přijet odvolit na nejbližší konzulát. Ti co jsou v kómatu – za ty volí rodina. Když má rodina tři děti má stravu zdarma, když čtyři dostane zdarma byt (na vsi samořejmě domek – totéž u vícečetné rodiny, protože ti už by se do bytu nevešli). Cikáni žijí v Řecku v oplocených teritoriech je to zde totiž ohrožený druh. Děti nepracujících Řeků jsou negramotné, neboť nesmí chodit do školy.

  • ostrovanka napsal:

   😀
   maro, ma cenu to vysvetlovat tomu, koho to zajima. proto mi to asi lide posilaji a ptaji se, co ja na to a jestli to je opravdu tak. a koho to nezajima, ten si to stejne cist nebude a mozna bude akorat slepe posilat dal.

   • Mára napsal:

    V rámci vzdělávacího procesu bych je tedy ještě rád odkázal na stránky o Hoaxu, protože to pravděpodobně pro ně bude „sprosté slovo“ 🙂 :
    Jináč dneska se tyhle hlouposti bohužel často objevují i na FB, kdy to lidé šíří sdílením.

 5. NULI napsal:

  Také mi chodí nesmyslné maily a odkazy. S obsahem obvykle nesouzním, někdy se tomu směju, někdy se vztekám, někdy brečím, ale smažu to a jdu dál svou cestou. Co mě trápí, je to, že mi je posílají často mí příbuzní, přátelé a známí. Kamarádi ne, ti mne znají. Ale ti, co mi je posílají, jsou většinou také slušní, inteligentní, dobří lidé – a to mě skoro děsí. To, co v Česku vyrůstá z nepřátelského postoje jednotlivců a skupin vůči čemukoliv „jinému“, začíná na sebe nabalovat víc a víc posluchačů, zájemců, spolubojovníků …

  • ostrovanka napsal:

   predpokladam, nuli, ze mas na mysli ruzne rasisticke texty? ja skoro vsechno rovnou mazu, ale tuhle zarucenou „pravdu o recku“ jsem dostala tolikrat, ze uz to neslo ignorovat…
   ale jsem stejne jako ty prekvapena, kolik lidi rozesila nesmysly dal. ja hromadne emaily uplne nesnasim, at jsou sebevtipnejsi nebo sebechytrejsi.

 6. Papaja napsal:

  tak to me nastesti minulo 😀

 7. Václav napsal:

  Zdravím do daleké ciziny a posílám odkaz na článek ,který tak trochu navazuje na to co tu píšeš. Václav
  http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-jak-recko-prislo-k-dluhum-d61-/p_ekonomika.aspx?c=A150407_162109_p_ekonomika_wag

 8. Aleš napsal:

  Vážená p.Ostrovanko,nevím kdo a z jakým záměrem vám doporučil komentovat tento
  anonymní článek.Potvrzuje z 50 procent to co tvrdíte vy.Kdo jednou v Řecku byl,ten
  mi potvrdí že pocit svobody a mezilidských vztahu je tam o mnoho větší než u nás
  v našem absurdistánu.

  • ostrovanka napsal:

   můžete, prosím, upřesnit? co potvrzuji já z 50 procent? kde přesně se shodujeme?

   rozhodla jsem se ho komentovat proto, že mi neustále chodil mailem od různých známých i neznámých lidí, kteří se mě ptali, zda je to pravda. tak jsem odepsala sem.

   jinak s vámi souhlasím, že pocit svobody je zde větší, ale i ten pocit má své hranice. stejně jako všude. těším se na vysvětlení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *