O rasismu v té veselejší podobě

I když se v poslední době objevilo v Řecku mnoho rasistických článků a dokumentů, které šokovaly velkou část veřejnosti, mám dnes v úmyslu napsat něco v odlehčenějším stylu. Těch hrozných zpráv je kolem nás více než dost.

Pozvali jsme na oběd našeho kamaráda Janise. Protože lilo jako z konve, zpozdil se,  jel totiž autobusem a neměl deštník. Čekal chvíli, až přestane pršet, což ale nemělo význam a pak uviděl hned u zastávky autobusu  dva pouliční prodavače deštníků. Jeden byl Afričan a druhý Číňan, jejich deštníky byly zřejmě od stejného dodavatele, protože byly identické. Janis se tedy rozhodl, že si koupí deštník a když došel k Číňanovi a lovil z kapsy peníze, volal na něj Afričan: „Od něj si to, pane, nekupuj. Ten jeho je čínský, ten nic nevydrží…“

 

Když nám Janis tenhle příběh u stolu vyprávěl, vzpomněl si Adonis na jednu příhodu, která se stala před více než deseti lety, v době, kdy se v Řecku ještě platilo drachmou.

 

Tenkrát Adonise zavolali z nemocnice, že tam leží nějaký zraněný Cikán, ať ho přijde vyšetřit. Adonis, když přijel, našel před nemocnicí celé široké příbuzenstvo pacienta. Když nemocného vyšetřil, požádal Adonis  pacientova bratra o přátelskou částku 4000 drachem, asi 350 kč za svoji návštěvu. (Vzhledem k tomu, že nemocnice neměla svého neurochirurga, musela volat soukromé lékaře, které platili pacienti). Příbuzní se rychle rozprchli a bratr se začal ošívat. Pak z kapes vyndával nějaké drobné mince, které položil na stůl, byla to necelá polovina požadované částky a tvrdil, že víc nemá, ať si Adonis druhý den přijede na trh pro pytel brambor.

 

V tu chvíli na bratra začala křičet jeho žena s havraními vlasy v sukních až po zem: „Co to děláš, nechovej se jako Cikán a okamžitě doktorovi zaplať!“ Její manžel poslušně vyndal ze zadní kapsy balíček bankovek a odpočítal přesnou částku a uctivě se rozloučil….

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

19 reakcí na O rasismu v té veselejší podobě

 1. Čerf napsal:

  Moc pěkné drobnůstky. Já taky dávám přednost africké kvalitě :-).

 2. Roobin napsal:

  To by mě vážně zajímalo,jaký model deštníku si Janis ve finále koupil.Jestli ten čínský od Čínana nebo od Afričana ten čínský.A malá rada na konec.Vyslovit v ČR.na veřejnosti a hlasitě slovo Cikán-to si človek koleduje o pořádný malér.Tak pozor!!!Na to málem dojel i kocour Mikeš 🙂

  • ostrovanka napsal:

   pokud se nepletu, koupil si proste ten prvni na rane, takze asi ten od cinana:)
   jinak nevim, odkdy se vlastne slovo cikan povazuje za hanlive. cikani si tak sami rikaji. v rectine se jmenuji tsiggani, myslim, ze by mozna ani nevedeli, kdo to rom je.

   • Míla napsal:

    v cz wikipedii se píše, že se cikáni v r. 1971 sami usnesli, jak se budou jmenovat, a vyžadují to i od jiných národů. Odkaz sem nechci dávat, ale ve vyhledávači po zadání „romové“ mi to samo vyběhlo … 🙂
    Jinak „Romové“ jsou podle mého pouze částí „národa“ cikánů 🙂

    • ostrovanka napsal:

     diky, koukala jsme na to, je to zajimave a dostala jsem se pres ty odkazy ke 13.komnate idy kelarove.

    • ostrovanka napsal:

     ono by se spatne psala ta historka, kdyby misto cikanky, ktera rika muzi, at necikani, tam byl rom, jehoz zena mu nadava, at neromi:)) (nebo se nechova jako rom. pointa v cudu)

 3. najifka napsal:

  Zde k této „problematice“ též zajímavá „obrázková tabulka“ & diskuze »

  http://www.np-diskuze.cz/?p=39799#comments

  Přeji hezký den.

 4. Ivana napsal:

  Neni zac.:)

 5. ev napsal:

  to je krásnej příběh 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *