Neoslavené narozeniny, zrušený pohřeb, řecké volby a polévka z býčí oháňky

IMG_2700

Tchýně. Je jí skoro devadesát a dostala se poprvé v životě do nemocnice, protože chytla nějaký vir a začalo se jí špatně dýchat. Druhý den v nemocnici upadla do kómatu. Šla jsem ji s dětmi navštívit, aby ji naposledy viděly živou, zatímco Adonis šel zorganizovat její pohřeb dřív, než se na její mrtvé tělo vrhnou zlodějští pohřebáci.

Dojednal si u jednoho známého dobrou cenu a termín na druhý den. Pohřebák mu tvrdil, že celý pohřeb mu dá za hubičku, asi za 1100 eur, že nejlevnější rakev stojí 350 eur a když mu Adonis řekl, že si skočí dolů do dílny a vyrobí si ji sám, slevil mu o stovku. Pak ale další stovku spolkne církev, dva popové (bez nich se pohřeb neobejde), někdo, kdo vykopá jámu a další. Pak si zaškrtával kolonky, zda chce Adonis, aby rakev nesli čtyři lidi nebo šest a zda mají mít bílé rukavice a černé kravaty. Adonis zvolik čtyři a rukavice, kravaty i věnce mu zatrhnul.

 

Do nemocnice přišel chviličku přede mnou. Já jsem vysvětlila dětem, že babička už reagovat nebude, ale jistě bude mít radost, že za ní přišly, i když to nedá najevo. Vstoupili jsme do pokoje, babička seděla překvapivě na posteli a mávala nám. Pak se radostně obrátila na děti a řekla, že strašně vyrostly, potom se rozzlobeně podívala na Adonise a zeptala se, jestli dal do pořádku kuchyň v domě, kde už nejméně šest let nebyla. Nevěděla jsem, co to má znamenat. Až moje švagrová mi řekla, že mamince pustili kyslík večer na plné pecky a tím ji málem otrávili. Proto upadla do komatu, Ale ráno na to někdo přišel, kyslík správně nareguloval a maminka se probudila.

 

Hned poté se zeptala, kdy už bude moci jít domů a zda v neděli může volit. Chce totiž volit Novou demokracii, i když jí sebrala přes půlku důchodu, ale Syrize prostě nevěří.

 

Adonis jí domluvil, že kdy nebude jíst, neuzdraví se, tak souhlasila, aby jí dojel do supermarketu pro puding a pak hned jel zrušit pohřeb. Pohřebák byl trošku smutný, peníze potřeboval jako sůl. Chvíli s Adonisem vyjednával, že sleva platila jen na víkend, ale když zjistil, že Adonis svoji mámu asi o víkendu nepochová, poprosil ho, jestli by mu mohl půjčit na týden pět set eur, že mu to do pátku splatí. Adosovi ho bylo líto, že ho připravil o kšeft, tak souhlasil.

 

Pak ještě chvíli stál u pohřebáka v kanceláři a přemýšlel, jestli své peníze ještě někdy uvidí. Když na stěně uviděl plastikový kříž na baterky s Ježíšem měnícím barvy od žluté po modrou, zadoufal, že ho pohřebák o peníze neokrade. V nejhorším si od něj nechá domů přivézt dvě rakve, aby měl do zásoby. Ve volbách má zvítězit Syriza a pokud Řecko vystoupí z eurozony, bude se určitě všecko zdražovat.

 

Adonis sám nevěděl, koho volit. Chvilku uvažoval, že dá svůj hlas taky Syrize, ale to jsem mu rozmluvila (Jestli dáš, tak prosím tě pěkně už NIKDY nechci slyšet žádné stížnosti na Řecko!!!! Koho sis zvolil toho máš!!!), takže dnes ráno nakráčel k volbám a zvolil někoho. V Řecku jsou totiž volby povinným právem, i když se neúčast nijak nepostihuje, lidé jsou prostě zvyklí volit. Nejsem si jistá, jestli nevolil řecké komunisty, protože mu večer předem volal jeden starý známý, že jeho dcera kandiduje za mladé komunisty a prosil o o hlas.

 

Já jsem mezitím byla v dilematu, zda oslavit svoje narozeniny nebo se raději připravovat na pohřeb a tak jsem ani nezorganizovala žádný večírek, stejně už na večírky nějak nemám energii. Ve svůj narozeninový den jsem dostala tři sms. Jednu od Lucy, což je bývalá britská konzulka na Korfu, ta má zřejmě nějaký program na posílání narozeninových přání, která se jí objeví v počítači (každý rok od ní dostávám stejnou zprávu ve stejnou hodinu), druhou od společnosti Marks and Spencers, že mi přičítají na moji kartu k narozeninám sto bodů a třetí od obchodu Sephora, že si u nich můžu vyzvednout nějaký produkt zdarma.

 

Protože nemám své narozeniny uvedené na facebooku (naschvál), zapomněla mi většina lidí popřát, ale to nevadí, určitě mi popřejete teď, jen co si přečtete tento článek 🙂 Já se nijak neurážím. Jen připomínám, že mám narozky 24.1. a včera mi bylo čtyřicet jedna… To pro příště, kdybyste měli stejný program jako Lucy.

 

Tchýni se daří o hodně lépe a dnes, když za ní Adonis byl, stěžovala si, že se v nemocnici nudí. „Co chceš raději? Být znuděná nebo mrtvá?“ Zeptal se jí Adonis. S tím se nedalo než souhlasit a tak tchýně zmlkla a Adonis šel dovařit polévku z býčí oháňky, aby mohl pohostit ty, kteří k nám přijdou dnes večer sledovat výsledky řecké volby.

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Řecká rodinka. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

21 reakcí na Neoslavené narozeniny, zrušený pohřeb, řecké volby a polévka z býčí oháňky

 1. Modona napsal:

  😀 😀 😀

 2. edita napsal:

  Tak na toto je slabý jakýkoliv komentář! Moc hezké a tchýni přeji hodně zdraví, stejně jako tobě nejen k narozeninám….Uf…Jdu si utřít slzy od smíchu…..hezká neděle…děkuji 🙂

 3. Wilson napsal:

  Tak Pavli,opět skvělé počtení.Život někdy tropí hlouposti.Ale aspoň má pak důvod k pousmání.Připojím se ke gratulantům a popřeju Ti hlavně hodně zdraví.Nejen Tobě,ale i celé rodince,včetně tchýně.:-)))Valašsko zdraví Korfu

 4. Sabina napsal:

  Pavlo , dodatecne vsechno nejlepsi….. , zdravi , stesti , pohodu a spoustu krasnych pribehu .

 5. Mára napsal:

  Adonis je borec – nejdřív zapomene, že má dvojče a pak „pohřbí“ předčasně matku :-). Plastikový kříž na baterky – fakt dobrý :D. Jináč cenu za pohřeb vyjednal více než slušnou – u nás stojí podstatně více. A samozřejmě dodatečně vše nejlepší, když si o to tak hezky píšeš :D. Já su rád, že si při svojí skleróze pamatuju, kdy má narozky moje žena a zbytek rodinky. Teda ještě si pamatuju dobrého kamaráda, ale to je taky proto, že má narozky na Silvestra. A pokud to beru obráceně, tak mi spíš lidi přejí k svátku, protože ten je vidět na netu nebo je tlumočen v rádiu :-).

 6. Buteo napsal:

  To je dobře, že jsi se připomenula. Kdo pak by si vzpomněl na 41. Příště včas avizuj, že budeš mít opět 35 a nech nás hádat po kolikáté a uvidíš těch gratulací.
  U nás v zaostalém vidlákově se praví, že koho planě pohřbívali, ten tady ještě bude dlouho. Tak jdu někam strčit kytku, kterou si zasloužíš.

 7. Thassomil napsal:

  Pavli, přeji všechno nejlepší ke 14- tým narozeninám. Čtu pravidelně tvůj blog, koupil jsem si i tvé knihy o Korfu a začínám vážně uvažovat o dovolené v příštím roce na Korfu. Možná tedy budu v průběhu tohoto roku vyzvídat co kde kdy a jak.Díky za zpříjemnění začátku týdne. :-))

 8. Eva napsal:

  Já tepřiv dopsala komentář k minulému článku a už je tu další ! A zase perla!!!
  Všechno nejlepší k narozeninám, dodatečně ! Trochu Vám je závidím. Mám o něco málo let náskok a když se to blíží, napadá mne neodbytně výraz, který pro ně užíval Jiří Voskovec – „zhrozeniny“. Ale co by pak vlastně měla říkat Vaše skvělá tchýně? Ta si to určitě tak nebere..:)

 9. ostrovanka napsal:

  dekuji moc za mile komentare. tchyne zatim zije a o svem zrusenem pohrbu nastesti nevi. a snad to bude tak, jak rika buteo, ze tu s nami bude jeste dlouho:)

 10. Čerf napsal:

  Tak kouzelné připomenutí není možné nevyslyšet , takže i já se připojuji s narozeninovou gratulací :-). Ještěže to byl kyslík a ne něco ostřejšího! Tak všem hodně zdraví.

 11. simka napsal:

  Všechno nejlepší k narozeninám. Příběh s pohřbem je kouzelný, jako by vypadl z Durrela

 12. NULI napsal:

  Pájo, to je prostě krásná sranda! Jinak – 24.1. 1977 se mi narodil syn, tak si hned připíšu Tvé narozky do kalendáře. Je to krásný den! A přeji vše dobré …

 13. Iva napsal:

  Milá Pavli,
  před asi dvěma lety jsme si chvilku psaly, taky naši dva Danielové si psali….Pamatuješ? Má přezdívka tehdy byla Viky….Hledala jsem tě teď, až jsem tě našla! Zatím stále žiju v Rožnově v Beskydech. Mezitím rozvedená, chviličku jsem pracovala na Krétě. Aha, tak to asi bude víc, než dva roky. Poslední dva roky jsem měla řecký obchůdek s taverničkou v Rožnově. Loni mi umřela maminka a já se rozhodla. Ukončila jsem obchod, prodávám srub – náš dům u lesa a chci se na jaře s Danielem odstěhovat na Krétu…..Ráda bych s tebou zase navázala kontakt. Dáš mi osobní mail? Díky moc. No a vše nejlepší k narozeninám!!!!! Iva

 14. I. napsal:

  Pavli, také přeji dodatečně vše nejlepší k narozkám, hlavně zdravíčko. S tím pohřbem… 🙂 Pa.

 15. Václav napsal:

  to je příběh na scénář a navíc s dobrým koncem. Volby v Řecku to je otázka,kam vývoj půjde dál… Jinak jestli tomu dobře rozumím, nevolíš, protože to nejde.

  • ostrovanka napsal:

   presne tak. kdybych mohla, volila bych. recykluju, starej chleba hazim rybam a volim:)) pak mam jeste spoustu neresti, ale ty tady vytahovat nebudu. 😀

 16. Věra ze Zante napsal:

  Vše nejlepší k narozeninám, aspoň dodatečně!
  Můj muž mi tají, koho volil, že je to kazdého osobní věc a já bych to ještě někde vykecala. Rozhodk se, že pokud Řecko vystoupí z eurozóny, tak se odstěhujeme všichni do ČR. Fakt mi není jasné, co si myslí, že by tam dělal a co by udělal s naším olivovým hájem, vinicí, včelami…

  • ostrovanka napsal:

   diky, vero. myslim, ze na tom jsou skoro vsichni rekove podobne. nechteji rict, koho voli. zvlastni.
   jinak s tim odchodem do cech… takovy napad bude mit asi tak dalsich milion lidi. ja jsem si myslela, ze komunismus v mom zivote uz nadobro skoncil, ale jak se zda, mozna teprve zacina…. uvidime. drzme si palce…

 17. jednorožec napsal:

  Velmi jsem se pobavil příhodou s happy endem. Dobře napsané! Bravo.

  Na Kerkyru máme dávné vzpomínky. Paní J tam už byla těhotná a ještě o tom nevěděla. Též vše dopadlo OK, už i vnoučata máme!
  Z Anglie přeje vše nejlepší též jeden (počasí vám závidějící) ostrovan.

 18. Papaja napsal:

  😀

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *