Malé jarní zamyšlení (nad vzkříšením)

Včera jsem byla po delší době v našem místním evangelickém kostele. Jakákoliv jiná než pravoslavná církev, která přežila, se v Řecku rovná malému zázraku. Být Řekem, ale ne pravoslavným, se dodnes považuje za odvahu, nebo spíše za úplné bláznovství.

Malá kaple naproti garistkému zálivu byla z polovice plná, když jsem s Ofélií dorazila. Janýsek se rozhodl, že půjde raději s tatínkem na ryby. Přivítal mě pan farář a jeho žena a já jsem se usadila v jedné ze zadních lavic. To má tu výhodu, že člověk může nerušeně pozorovat celé dění v kostele, včetně lidí /i když pouze zezadu/, kteří tam chodí, ale můj hlavní důvod pro sezení úplně vzadu je Ofélie. Když začne vřískat, můžu s ní rychle vyběhnout ven, aniž by se na mě upíraly zraky všech ostatních.

Ofélie si vybalila svoje hračky a sušenky na lavici, hrála si, pojídala a polohlasně si broukala. Já jsem se snažila soustředit se, ale v hlavě se mi začal rozvíjet příběh poskládaný z osudů lidí, kteří seděli přede mnou.

Poslední, co jsem ještě byla schopna vnímat, bylo farářovo oznámení, že dnes jsou velikonoce v Evropě, ale „my“ je budeme slavit až s pravoslavnými. V duchu jsem se usmála, že „my“ se v Evropě podle pana faráře nenacházíme.

Hned první v řadě seděla mladá Filipínka, o kterou se opíral stařeček, sotva se na lavici držící, vedle ní seděla zřejmě její známá ze stejné země, drobounká žena, která se držela za ruku se statným Afričanem.

Za nimi sedí Angličanka ve středních letech, manželka Spirose, který vzadu v kabince překládá do sluchátek do angličtiny těm, kteří neumějí řecky.

Přede mnou starý pán v brýlích a tvídovém saku, zpívající u všech písní mohutným druhým hlasem. Vedle něj vždycky sedává jeho kamarád s Parkinsonem, který se třese tak silně, že se pod ním otřásá celá lavice. Asi proto vždycky sedí v lavici jen oni dva.

Vedle mě se usadily dvě Rumunky, kterým, kdybych je potkala na ulici, bych se vyhnula obloukem. Otevírají Bibli v rumunštině a já se za své myšlenky zastydím.

Ve vedlejší řadě sedí hned vepředu precizně učesaná a nalíčená Němka Jacqueline, která s sebou vodí tři děti. Bydlí tu už léta a prodává v létě ve zlatnictví u nás v ulici.

Za ní jsou dvě řady Albánců. Od mladých až po starší. Chodí sem pravidelně. Je to zřejmě jediné místo na Korfu, kde je ostatní berou jako rovnocené spolulidi a ne jako póvl. Do zadní řady /přišel o 20 minut později/, se zrovna usadil další Albánec v montérkách, který si zřejmě odběhl ze stavby. I přes upozornění na dveřích, aby si všichni laskavě vypli mobilní telefony, tlumeně něco do mobilu vykládá, zatímco ostatní zpívají. Není sám, telefony pípají z kabelek a kapes někomu každou chvilku.

Čas uběhl jako voda. Všichni vstávají a zpívají poslední píseň „Buď tobě sláva, jenž jsi z mrtvých vstal“-velikonoční klasika. Loučím se s několika lidmi, kteří mi přišli podat ruku, posazuji Ofélii na sedačku na kolo a vydáváme se zpátky k domovu. Venku je nádherně. Svítí sluníčko, hladina moře se leskne, lehký vánek si pohrává s kvetoucími korunami stromů. Přemýšlím, zda věřím ve vzkříšení. Rozhlížím se kolem sebe a nasávám ten jarní svěží vzduch. Pozoruju kytky, které tu před několika dny ještě nebyly a cítím, jak se celá příroda a celá země probouzí k životu. Vzkříšení existuje, zažíváme ho přece každé jaro, pomyslím si přesvědčeně.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

18 reakcí na Malé jarní zamyšlení (nad vzkříšením)

 1. Ivana napsal:

  jé,hned bych k vám přijela….alespoň na chvilku.Vy už tam máte jarně a my tady můžeme vytáhnout sáňky!

 2. Ostrovanka napsal:

  ivana: to bylo vcera, dneska fouka nejakej uragan a silne hrmi a prsi. takze si uzivejte sanek!!

 3. Dewberry napsal:

  moc hezký jarní zamyšlení. inspirativní

 4. Alena napsal:

  Je mi tak krásně,když čtu Vaše smýšlení a cestování…

 5. Anonym napsal:

  Pájo, ale běda,jestli NĚKDY přestaneš psát svoje životní postřehy!!!! ahoj, pavel

 6. L. napsal:

  To je hezky napsany…tady o zadnym „nasem“ kostelu nevim.

 7. Portokali napsal:

  Moc pěkné zamyšlení, ale na tvém blogu se mi hezky čte všechno 🙂 Myslím, že za myšlenky vůči oněm Rumunkám se stydět nemusíš, je dost lidí, kterým je radno se vyhnout obloukem a nic na tom nemění fakt, že si listují v Bibli.Už se těším na další článek, poslední odstavec mě nahlodal – chtělo by to zas cestu do Řecka.

 8. sonja napsal:

  to je fakt dobry. neco konci a neco novyho zacina. to me predtim v tomhle smyslu nenapadlo.

 9. sauvignon napsal:

  Moje profesionální deformace – o čem bylo kázání? Asi nuda, když sis myslela svoje…

 10. Ostrovanka napsal:

  dewberry, alena, pavel: moc zdravim a preju hezke jaro!
  L: jakej myslis „nas“? chce to trosku patrat, teda jestli te to fakt zajima.
  portokali: urcite, cesta do recka je vzdycky skvela!
  sonja: no vidis, tak jsi nachytala trosku inspirace:)
  sauvignon: o bohu? asi?:)) pan farar ma trosku problem v tom, ze se nejak nemuze dobrat konce…

 11. flammerole napsal:

  mně se , Pájo, líbí, že to tam máš pestré… znám v Čechách kostely, kde jsou jen samí bílí, vymydlení a vzdělaní návštěvníci, a to pak není zábava:-D

 12. felixa napsal:

  Pájo, to je moc hezké zamyšlení, úplně mi vyvolalo jarní náladu, přesto, že u nás ještě sněží:o) Musí být krásné žít u moře celý rok. A ta závěrečná věta o vzkříšení má v sobě velkou sílu. Mám o čem přemýšlet, díky.

 13. Jarmila napsal:

  Krásne sa to číta. Kedy majú pravoslávni Veľkú noc ?

 14. Ostrovanka napsal:

  flammerole: fakt? bili jo, ale vymydleni a vzdelani? kterej to je:)?
  felixa: more je neco kouzelneho. i po tech letech se pohledu na nej vubec nemuzu nasytit…
  jarmila: na konci aprila. tento rok. pristi rok zase jinak.

 15. buteo napsal:

  Žil jsem v omylu. Tak jako u nás převládá římskokatolická církev, v Rusku pravoslávní, tak jsem vždy myslel, že v řecku převládá naprosto řeckokatolické vyznání a pravoslávní, tak někde na hranicích s Bulhary

 16. L. napsal:

  Myslela jsem katolickej. Ale az tak moc po nem netouzim, abych patrala..jen o zadnem nevim.

 17. flammerole napsal:

  pájo,bílí, vymydlení a vzdělaní jsou myslím evangelíci i husiti /několik vymykajících se jedinců pouzepotvrzuje pravidlo:-)/… ale je fakt, že teď ze mě mluví protest proti českému protestantismu:-) a krom toho jsem taky bílá, většinou vymydlená a relativně vzdělaná:-)

 18. Ostrovanka napsal:

  buteo: ano, tak to je. zdravím na cestách!!
  L: přesně, dokud nezačneš pátrat, tak nejou ty jiné moc nápadné, ale myslím, že na kypru bude nějaký úplně jistě.
  fammerole: no tak dobře, já asi taky…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *