Chci se přestěhovat do Řecka. Je to dobrý nápad?

Tak takovéhle dotazy mi chodí opravdu často. Já úplně chápu, že člověk, který žije ve Střední Evropě, má dost stresu, pošmourného podnebí a celého života, který se většinou dá žít, ale není příliš šťastný. V zimě vstávání za tmy a chození z práce za tmy, pak rychlý nákup, dětem něco k večeři a už je zase čas jít spát. O víkendu k babičkám nebo na chalupu, udělat velký nákup a zase nanovo. V Řecku se nespěchá a jen tak se lelkuje a posedává, zdá se.

Vlastně ten nápad – odstěhovat se k moři a tam se netrápit nesmyslnou prací od osmi do čtyř padesát týdnů v roce, nevozit děti na kroužky od čerta k ďáblu, jen sedět u moře, občas ulovit nějakou rybku, pěstovat si rajčata a posílat děti do školy, kde prázdniny trvají tři měsíce, je opravdu lákavý. Mnoho lidí si myslí, že je to nápad velmi originální. Chtěla bych tedy napsat pár bodů a odpovědět tak všem, kteří se mě na život v Řecku denně ptají. Nejčastější dotazy znějí nějak takto:

 

„Dobrý den přeji, chtěl bych se pokusit o splnění naivního „snu“ bydlet na Korfu, vím že to není jednoduché, pro člověka který má rodinu a nemá peníze, nejsme žádní zbohatlíci, a nejdříve bych se o to chtěl pokusit já a pak i zbytek rodiny, největší dilema je jak vydělat na Korfu pro rodinu peníze, abychom mohli žít normální život…“

Nebo  „Jsme mladí manželé. Máme tři děti. Zvažujeme možnost odstěhovat se na ostrov a jedním z tipů je i Korfu. Chtěl bych Vás poprosit zda byste byla tak dobrá a napsala pár řádků. Jaké je školství, zdravotnictví, možná jak je to s pronájmem bytu nebo něčeho.”

 

 1. Jak už jsem napsala, myšlenka je to opravdu lákavá, v žádném případě však originální. Takových dotazů dostávám v průměru tak osm až deset každý týden.

 

 1. Stěhování s rodinou – to znamená vzít děti z české školy a dát je do školy řecké. V lepším případě se děti po drsných začátcích naučí řecky (záleží také na věku), v horším ale budou své rodiče proklínat do konce života. Složitý jazyk, spolužáci, se kterými se delší dobu nedomluví, řecký systém školství, který, alespoň na Korfu, je v dost zoufalém stavu, to vše není pro budoucnost dětí nic moc pozitivního.

 

 

 1. Zdravotnictví je na tom podobně mizerně jako školství. Pokud člověk nechce trávit svůj život čekáním v nemocnici, pak si v drtivé většině případů musí platit soukromé lékaře. Když pak dojde k něčemu vážnějšímu, pak Korfu není místo, kde by bylo radno se léčit.

 

 1. Pronájem – bytová situace v Kerkyře je doslova tragická díky turistické platformě airbnb a booking. Většina majitelů nemovitostí přišla na to, že je lepší pronajímat byt v sezóně za 80-100 eur na den, byť třeba jen po dobu čtyř měsíců, než celoročně za 300 eur na měsíc. Od listopadu pak někdy pronajímají levněji studentům s tím, že do Velikonoc se budou muset zase vystěhovat. Takže pokud už se někomu podaří sehnat dvou a ž tří pokojový byt, pak to bude těžko do 600 eur za měsíc. V takovém případě se dá hovořit spíše o štěstí. Samozřejmě je možné si pronajmout nějaký byt mimo hlavní město, to je pak o něco levnější, ale v dnešní době už ne o mnoho a člověk pak potřebuje auto, pokud je v méně dostupné oblasti, nebo do města jezdí autobusem, kdy jízdenka, dle vzdálenosti, stojí od 1,20 eur do 4,50 eur. A autobusová doprava je jen velmi omezená.

 

 

 1. Jazyková bariéra – pokud umíte anglicky, je to velké plus, pokud řecky, je to ještě větší plus. Nicméně bez znalosti alespoň jednoho z těchto jazyků to na Korfu bude opravdu těžké. Nejen se sháněním práce, ale s každodenní domluvou – s pronajímatelem, v bance, na úřadech, ve školách, prostě peklo. Ano, řecky se naučit dá, ale ne příliš rychle, pokud nejste jazykový génius nebo opravdu mladý člověk hozený do vody (což budou vaše děti, takže ty vám, pokud to zde vydržíte dostatečně dlouho, mohou časem vše překládat, ale ideální to není.)

 

 1. Práce – to je oříšek i pro místní obyvatele. Ano, nějakou práci člověk v létě určitě sežene. Ale za kolik? Uklízení za 5-7 eur na hodinu, dvě hodiny v jedné domácnosti a tři v další? A pak třeba dva dny nic. Nebo v hotelu, kde se platí okolo 600-800 eur měsíčně, ale bývá to práce třeba na 8-10 hodin denně, a to sice šest dní v týdnu. To samé další zaměstnanci- v hotelech, v autopůjčovnách, delegáti i letištní asistenti. Na léto fajn jako brigáda, ale co v zimě? Můj kamarád Angličan, vysoce kvalifikovaný zaměstnanec na anesteziologii v Anglii, si zde pořídil domek a každých čtrnáct dní létá do Anglie pracovat. Zde mu totiž nabídli práci v hodinu vzdáleném místě a jeho mzda by činila, jak si to spočítal, asi dvě eura dvacet na hodinu. Chvíli uvažoval, že by šel dělat do baru, kde mu nabídli denní gáži 25 eur na den plus spropitné, ale pak si spočítal, že by nikdy nedoplatil hypotéku, a tak za prací cestuje do Anglie dál.

Sehnat práci v zimě je opravdu téměř nemožné. Pokud máte nějaké své podnikání, které jde dělat na dálku, je to jistě velká výhoda.

 

 1. Ceny – na Korfu jsou všeobecně vyšší ceny než u nás. Za stejnou cenu, za kterou nakoupíte v supermarketu v Čechách plný košík potravin, nakoupíte na Korfu zhruba půlku.

 

 1. Máte peníze a chcete si tu prostě pořídit domek? Nejste nijak závislí na příjmech zde? To je samozřejmě asi ta nejlepší verze. Ovšem jakmile se stanete majiteli nemovitosti v Řecku, budete s láskou vzpomínat na časy, kdy jste do Řecka jezdili pouze na dovolenou. Začnete totiž objevovat úskalí řecké byrokracie, daňový systém, budete muset mít svého účetního a svého právníka, protože bez nich se tady nikam nepohnete. Ceny nemovitostí vypadají někdy lákavě, ale jak se říká, majitelé slaví většinou dvakrát – poprvé, když nemovitost zakoupí a podruhé, pokud se jim podaří ji prodat bez větších ztrát.

 

 

 1. Samozřejmě je život v Řecku i krásný. Na Korfu je příjemné klima (v zimě ale hodně prší a kromě hlavního města je na většině míst doslova hrobové ticho, což se může zdát jako velká romantika, ale na delší dobu je to jen pro zaryté introverty), moře je úžasné za každých okolností a každého počasí. Je zde velmi bezpečno, nemusíte se bát o své děti, krade se tu málo, kromě drobné kriminality je něco závažnějšího spíše výjimkou. Řekové jsou přátelští (pokud to nejsou zrovna sousedé, kterým vadí váš pes, děti nebo rostliny či vaše auto nebo vaše přítomnost, ale to je asi všude stejné), ostrov je zelený (ne nadarmo tu tolik prší) a hlavní město překrásné.

 

 1. Zkuste ale zvážit, než se rozhodnete se do Řecka přestěhovat, zda to není unáhlený krok. Promyslete si, čím a jak se budete živit a z čeho budete platit nájem. Kam budou chodit děti do školy a zda to zvládnou, když budou muset kvůli nedostatkům v řečitně opakovat třídu. A co se stane, když to celé neklapne. Máte kam se vrátit?

 

Opravdu jsem taková pesimistka a chci lidem rozmlouvat jejich sny? Ne, naopak. Kéž by byly všechny bytosti šťastny, je mé přání.  Dvacet jedna let na Korfu mi ale poskytlo příležitost se setkat, ať už osobně či jen prostřednictvím internetu, s mnoha lidmi, kteří do toho šli s láskou a vervou, ale po několika letech, či spíše měsících, byli nuceni se vrátit. Poté, co utratili všechny své úspory a zjistili, že to dál nejde.

Já sama jsem často přemýšlela o tom, jestli bych zde vydržela, kdybych neměla řeckého manžela a děti už byly třeba velké a nebyly tu se mnou. Ještě pořád na tuhle svoji otázku nedovedu najít odpověď a doufám, že ji dlouho nebudu muset hledat.

Moje rada tedy zní: pokud skutečně toužíte po životě na ostrově, nezavírejte si zadní vrátka, mějte nějakou finanční rezervu a zkuste se před příjezdem alespoň trochu naučit řecky. Nejlepší by bylo přijet na zkoušku, třeba na pár měsíců. Zkuste dětem domluvit individuální výuku v české škole, aby se měly pak kam vrátit. A pokud jste jen jedinci, kteří nemají odpovědnost za další, pak si to vyzkoušejte a posuďte sami. Třeba to všechno klapne a bude to ten nejlepší krok vašeho života. Ale je třeba se na něj dobře a s rozmyslem připravit.

Hodně štěstí!

p.s. pokud máte své osobní zkušenosti, budu ráda, když mi je napíšete do komentářů.

Příspěvek byl publikován v rubrice Život na ostrově. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

15 reakcí na Chci se přestěhovat do Řecka. Je to dobrý nápad?

 1. Karel napsal:

  Pavlo líp bych to nenapsal!!! Souhlas se vším !!! A často obdivujeme sami sebe, že tu ještě jsme..!! Snad jen .. jsme tu šťastní a děti máme už soběstačné doma v Česku ! S malými dětmi velký problém! Peníze se opravdu vydělávají jen v létě a to se neustále zkracuje. Dříve 5 měsíců, pak 4, teď 2,5 měsíce !!! Faktem je, že jsme na Lefkádě a jen 14 let….
  Nikomu Řecko nedoporučuji jako místo k životu od začátků, ale jako investici do budoucna!
  Jezdit sem na dovolenou je něco úplně jiného než tu žít, investovat, pracovat, nechat se ošetřit !!
  Ale stejně jsme tu šťastní a rádi, bo už máme 50+!!

 2. Čerf napsal:

  Mně docela stačí se do Řecka vracet vždy na pár týdnů, dobít baterky a rovnováhu. Sice jsem hlavně zpočátku uvažoval o různých možnostech, ale čím víc jsem toho o Řecku věděl a čím víc příležitostí jsem měl k nahlédnutí za turistickou oponu, tím mi napohled celkem nudná varianta „v Čechách vydělat, v Řecku s radostí utratit“ připadla lepší :-).

 3. Jana Stejskalová napsal:

  Pavlo, díky za další úžasný blog, který je ještě velice praktický. Každého v Česku láká nádherné Řecko, ale nelze si běžný život idealizovat. Myslím si, že i když to tady není lehké, tak přece jenom jsme rozmazlenější, stačí srovnat české s řeckými vesnicemi. Ty o tom víš nejvíc, ale máš řeckého manžela, s kterým se ti povedlo žít na ostrově krásný život. Měj se krásně a piš dál, všichni se na to těšíme, Jana

 4. Petr napsal:

  Hezky napsáno… Asi by se něco podobného mohlo napsat o všech populárních dovolenkovych destinacích, v podstatě je to stejný rozdíl jako mezi pracovním týdnem a volným víkendem

 5. zdena akritas napsal:

  Je to presne tak, jak pises. Ziju na Kypru 35 let, v podstate stejny pribeh. Idealni dovolena, pro cizince tezsi zivot. Cech pochopi, co to znamena second class citizen. Jsem „jejich“, kdyz se jim to hodi. Stejne jako v CR.

 6. Mene Amber napsal:

  Ahoj všichni! I, m zde prozkoumat blogy a fórum o nádherné a nejbezpečnější lék na (Herpes Virus). Byl jsem pozitivní na smrtící virus zvaný herpes a já jsem ztratil naději, protože jsem byl ven vrhal a odmítl dokonce i mé přátele skříně. Hledal jsem on-line, abych věděl a vyptával se na lék na Herpes a já jsem četl někoho svědectví o tom, jak byl vyléčen z Herpes, tak jsem se rozhodl kontaktovat stejného bylinkáře, protože vím, že příroda má moc léčit všechno. kontaktoval jsem ho, abych věděl, jak mi může pomoci a on mi řekl, že se nebudu bát, že mě uzdraví přírodními bylinami od Boha! po dvou dnech, kdy ho kontaktoval, mi řekl, že lék je připraven a poslal mi ho přes DHL a po 3 dnech se mi dostal! Použil jsem med, když mě instruoval (Ráno a VEČER) a byl jsem vyléčen! jeho opravdu jako sen, ale jsem tak šťastný! to je důvod, proč jsem se rozhodl také přidat další komentář k Němu tak, že více může být zachráněno stejně jako já! a pokud potřebujete jeho pomoc, můžete mu poslat e-mail na adresu purenaturalhealer@gmail.com nebo whatsapp +2348105150446

 7. Zbyněk napsal:

  Díky, pěkně napsáno. Vyzkoušet na jednu sezónu a pak se uvidí! Ale jak se říká, všude je to o dvou kůrkách, leda že člověk nemusí řešit ty pitomý peníze, pak je to pohoda (?).

 8. Vladimír napsal:

  Za ty léta strávená v Řecku,jsi to lépe napsat nemohla.Myslím si,že žít v Řecku,znamená mít rád prostředí,milé lidi a počítat i s potížemi a ne jenom milovat krajinu a moře.Není to pro každého.Ale je to krásná země.

 9. Robin napsal:

  Hezké a všem asi potřebné pro rozmýšlení. Já jsem toto zvažoval po prvních cca třech návštěvách Řecka rovněž. Díky informacím, co mi Pavla kdysi psala, díky tomu co si člověk zjistí a pak reálnému propočtu má dáti-dal mi vyšlo totéž. Pokud to jde a práce v ČR dovolí, je lepší třeba měsíční pronájem garsonky, nebo malého bytu. Pokud není kde pracovat, denně se chodit koupat, popíjet frapé, nebo cestovat na skutru či autem po ostrově se za měsíc stane neskutečnou nudou. A co se týče zdravotnictví? Zlaté české pojištění a hodinka v čekárně. Řecko je krásné, dokáže nabýt energií, člověk se naloží do klidu. Ale pokud nejsem rentiér, raději na dovolenou.

 10. Ceska zijici v Recku napsal:

  Tak tedy rada bych se podelila i o moji zkusenost. 🙂 10 let kazdoleteho jezdeni do Recka, neuveritelne obrovska laska a posedlost touto zemi… po case jsem si zde nasla pritele, kamarady a nakonec i praci. Uz ze vztahu s Rekem jsem poznala, ze to neni zadny med… jina mentalita, caste hadky, nepochopeni a zmateni co se tyce chovani Reku, atd a nakonec to skoncilo tak, ze si v dobe me nepritomnosti psal i s dalsimi divkami a prislo mu to normalni, vzdyt si preci jen pisou. Jdeme dal, ani to me neodradilo od Recka, a tak jsem si zde domluvila praci v hotelu, do ktereho jsem drive jezdila jako host. Zacala jsem poznavat, jak v praxi funguje turismus, a hotel z uplne jine stranky. Nekteri nadrizeni se k zamestnancum chovali tak trochu jako k nizsi tride, caste ponizovani, rvani, zesmesnovani, nic pro me. Byt a ubytovani, ktere slibili ale bylo jedna velka nepopsatelna katastrofa. A to ani nezminuji silenosti na reckych uradech, kde me kvuli jednomu razitku malem poslali zpet do CR. (byrokracie) Jelikoz jsem usoudila, ze v Cesku jsem se po pracovni strance mela (i s penezi) jako prase v zite a nikdo me tam neshazoval, rozhodla jsem se sama skoncit. Recko jako takove stale miluju, ale zivot tady neni lehky a neni pro kazdeho, kord pro Cecha, ktery je zvykly na system, rad, poradek a hlavne uplne jinou stredoevropskou mentalitu, ktera tady mnohym prijde extremni a naopak. Jak uz zminuje komentar prede mnou, nejlepsi vydelavat penize v Cesku a zde zustavat na nekolika mesicni pronajem.

 11. Jirka - Plzeňák napsal:

  Přiznám se, že mě podobné myšlenky napadly mnohokrát. Po přečtení Tvých knih o ostrově jsem, ale znejistěl. Rozhodl jsem se jinak. Za pár let budu v penzi a rád bych si splnil sen. Prožít na Korfu rok. Celých 12 měsíců, abych lépe poznal život Korfanů, zde na ostrově.
  Jelikož mě poběží penze + nějaké úspory, nebudu závislý na výdělku. I když se žádné práce nebojím, ale budu dělat pro radost, že někomu pomohu, třeba sbírat olivy, nebo cokoliv jiného. Už se těším, ale pět let musím počkat.
  Snad se to podaří. Hlavně aby byl člověk v pořádku a zdráv.

 12. Pavla napsal:

  Ahoj, nevím, zda se hodím do diskuse, protože jsem český patriot a nikdy jsem si nedokázala představit, že bych mohla žít někdy jinde, aniž bych tesknila po Čechách. Při mé introvertní povaze mi stále a opakovaně stačí pohled na české lesy, louky, háje a kopečky, zelené či zasněžené, a …jihnu :-).
  Dovolená je krásná, vybočení ze stereotypu, nové podněty, zážitky, lidi, ale po každé mě to táhne domů. Tak to mám já, ale baví mě pozorovat, že jsme každý nastavený jinak.
  Čím jsem starší, tím více ráda lelkuji a užívám si chvilky klidu, harmonie, procházek… Snažím se zpomalit a jsem vděčna za každou hezkou chvilku. Je pravda, že se mnohem hůře odpočívá a lelkuje, když kolem vás každý stále spěchá, chvátá, žbrblá, nestíhá a něco musí… A jsou období, kdy se jedná třeba o zdraví vašich blízkých či existenční problémy a moc času na odpočinek není. Ale někdy je to o prioritách a navyklém chování a to se dá vzít příklad z Řeků i u nás.

  (Jo, teď se mi to mluví, když mi začínají 2 měsíce zasloužených prázdnin 🙂 a pro vás Korfany největší šrumec. V září se to spravedlivě vymění :-)). Pěkné léto, prima klienty a trochu času pro sebe a blízké. Pavla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *