Adonis u ministra (aneb další řecká klasika)

Adonis konečně po 8 letech opustil ostrov. Tohle mají ostrované dost společné, že v mnoha případech vůbec necítí potřebu odsud odjet. Adonis byl naposledy před 8 lety v Praze a od té doby opravdu opustil břehy ostrova jen na naší lodi, když jsme se jeli někam projet či když měl závody. Já už bych mezitím dávno zešílela, jemu to ale takhle vyhovuje.

Připomíná mi jednoho známého z pražské Malé Strany, Karla, který asi 9 let nepřekročil Karlův Most, celou dobu se pohyboval jen mezi Nerudovkou a Malostranskou Besedou a nic mu nechybělo. I když mám dojem, že nakonec skončil v Bohnicích.

Tentokrát se ale Adonis vypravil na své motorce na dva dny do Atén. Potřeboval, aby mu jakýsi náměstek ministra pomohl s prací. S tím, jak jsem se mylně domnívala, však nehrával kdysi kuličky, ale náměstek asi před čtyřiceti lety chodil s Adonisovou sestrou.

Jednou mu tedy Adonis, který ho už půlku svého života neviděl, zavolal a prosil ho o malou pomoc. Náměstek na to řekl: „Zastav se u mě v kanceláři v Aténách“, jakoby to byla procházka z Míráku na Pavlák, přitom je to dvě hodiny lodí a pak dalších 500km po silnici.

A tak Adonis nelenil a vyrazil. Do Atén dorazil nečekaně rychle /vůbec nechci pomyslet na rychlost, kterou musel jet/ a volal mi až z nějaké taverny, kam ho pozval jeho kamarád Nikos, u kterého taky bydlel.

Druhý den hned z rána zavolal na ministerstvo, že je tady a kdy se může zastavit. Sekretářka náměstka mu oznámila, že pan náměstek právě odešel a neví, zda-li ještě dnes dorazí… Adonise málem trefil šlak a tak se jí snažil vysvětlit, že měl termín na schůzku atakdál. Sekretářka odpověděla, že se mu ozvou a zavěsila. Do řečtiny přeloženo to znamená, ať s ničím takovým nepočítá. /“Zavoláme vám“, tuhle větu slýchám velmi často.V 99% případů to znamená nashledanou a už na nás nečekejte…/.

Nikos vzal tedy Adonise do jakési ouzerie a na oběd a probírali život, čekajíce na telefonát z ministerstva. K jejich velkému překvapení se v 7 hodin večer ozvala sekretářka, ať Adonis v 8 večer dorazí.
Adonis, za celý den dobře posilněn ouzem a Nikovým domácím vínem, se vypravil k vysoké budově. Tam se prokázal svojí občankou a pokračoval do osmého patra, kde mu bylo nařízeno vyčkat v honosně zařízené čekárně. Uvelebil se v obrovském koženém křesle, vybral z knihovny jakousi knihu ve zlatém vázání a užíval si důležitosti chvíle.

Po nějaké době vyšel tlustý náměstek s tlustým zlatým prstenem na levém tlustém malíčku, objal Adonise a dvakrát políbil na tvář, v tu chvíli Adonis zjistil, že není sám, kdo zapáchá ouzem a vínem, posadili se do pohodlných křesel a náměstek nabídnul Adonisovi doutník a šestnáctiletou skotskou whisky. Poté, co probrali nezbytné zdvořilosti, jak se má sestra, co maminka a co rodina, dostali se k tématu. Náměstek Adonisovi řekl, že to, co po něm chce, je zřejmě lehce nezákonné, ale pokud to půjde, zkusí kvůli němu zákon trošku změnit, upravit či popřípadě obejít…Ale nic mu neslibuje.

Poté se ještě chvilku bavili o politice, načež mu náměstek odvětil že je to všechno banda zlodějů a kreténů a jeho samotného už nezajímá nic jiného, než to v klidu své kanceláře překlepat do důchodu a pak se s dobrým důchodovým zabezpečením stáhnout do ústraní a chodit na ryby. Dolil sobě i Adonisovi ještě jednu sklenku whisky a pak se srdečně rozloučili.

Jak to všechno nakonec dopadne, není samozřejěm jisté, ale Adonis přijel po dvou dnech jak po 14 denní dovolené v Karibiku, vysmátý, odpočatý a ve výborné náladě a tak jsem ráda, že jeho výlet na ministerstvo nebyl jedno velké fiasko.

Příspěvek byl publikován v rubrice Instituce, nemocnice, černá složka zdraví. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

14 reakcí na Adonis u ministra (aneb další řecká klasika)

 1. marcanov napsal:

  Dobře napsaný článek. Ale asi bych ráda věděla, jestli mu Adonis řekl, co potřeboval. Chápu, žes to tam nenapsala, je to nějak logické k tomu popisu řeckého prostředí Jen se divím, že nemají výraz maňana.

 2. sonja napsal:

  tyjo, to je teda nářez. Asi se přestěhuju do Řecka!!!

 3. Gomba napsal:

  Maňana (asi) nemají,ale k 16-leté whiski se už propracovali. To je chvályhodný pokrok. Pan náměstek má vkus 🙂

 4. Simka napsal:

  Docela si dokážu představit, že podobná návštěva v Česku vypadá obdobně (jen si nejsem jistá, jestli takový „nadstandartní“ vztah lze u nás založit na dávné lásce vlastní sestry, v Řecku jsou možná více romantičtí).

 5. buteo napsal:

  Jen upřesňuj
  dosud jsi nám popisovala, jak v Řecku nic nefunguje a tak a jak vidím, velice příjemná a uznalá země. Ještě tam fgungují staré dobré vztahy. Zde už jen české na stůl. Hezký líbací večer do Řecka

 6. sauvignon napsal:

  Nevěděl jsem, že jsem tak zvědavej, ale hrozně by mě zajímalo, co po něm chtěl… Asi je to tajný…

 7. Ostrovanka napsal:

  marcanov, gomba: tady je pro manana vyraz avrio…
  sonja: no, tak nevim, jestli se zrovna chces prestehovat kvuli tyhle story, tak gratuluju, ale aspon predem vis, do ceho jdes…
  simco: sama vis, jak jsou rekove romanticti:))
  buteo: ano, ve vztazich je recko opravdu dost vyspele.
  sauvignon: …budes brzo starej:))

 8. Terezula napsal:

  dovolená
  jak jsi psala, že Adonis neopustil 8 let ostrov, tak vidím jak mu to nakonec prospělo. No a co se týče vyřizování na ministerstvu..no tak takovou pohodu bysme tu taky potřebovali 🙂

 9. peace napsal:

  dotaz mimo clanek: jednou v recku jsem jedl grandiozni opekany syr na styl balkanskeho, nevis, jestli se pouziva normalne balkan, nebo je to nejaky specialni? a nemas nejaky recept? takovy hodne slany, strasne dobry…a kdyz jsme v tom tak klidne i jine dobre recke jednoduche recepty;) dekuju mnohokrate

 10. Ostrovanka napsal:

  terezula: no, vona to zas tak strasna pohoda nebyla:))
  peace: to byl zrejme klasicky syr feta, libi se mi slovo grandiozni. recepty najdes tutove na internetu, ja moc nevarim a recky uz vubec ne…

 11. melounek napsal:

  jee.. ja mela taky jednou v jedne recke taverne (teda bylo to v nemecku) grilovany syr a musim rict, ze slovo grandiozni je slabe.. bylo to neco nezapomenutelneho.. jen kdyz na to vzpominam, tak se mi sbihaji sliny v ustech.

 12. peace napsal:

  melounek: presne tak, jinak bych se neptal, bylo to monumentalni….ale stejne zustanu verny sushi:D

 13. hanele napsal:

  heh a já zrovna chtěla napsat, že některé věci jsou stejné i přes všechny zeměpisné délky i šířky 🙂 …

 14. sandra napsal:

  tak už tu trávím druhý…nebo třetí den a ještě nejsem ani v půlce:-) Máš moc pěkné příběhy.A ten pán, co se pohyboval jen na Malé Straně by zasloužil metál, protože Malá Strana už je pro našince takřka neobyvatelná…

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *